- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Upp till 1500 kr + 64 kr på Expekt-tipset
- Omsättningskrav 15x, minsta odds 1.80
Oddsen uppdaterades 2026-05-18 18:51:15. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Laholms FK – FC Rosengård i Division 1
Laholms FK och FC Rosengård möttes den 18-05-2026 med avspark 19:00 i Division 1.
FC Rosengård vann matchen mot Laholms FK
Mötet mellan Laholms FK och FC Rosengård slutade till slut med en 3 - 1 seger till FC Rosengård. Vinsten mot Laholms FK innebär nya poäng till FC Rosengård i tabellen för Division 1. Laholms FK kommer inte tilldelas några nya poäng efter förlusten.
De bästa oddsen inför Laholms FK - FC Rosengård
Kikade vi på oddsen inför mötet i Division 1 mellan Laholms FK och FC Rosengård så var FC Rosengård oddsfavorit att vinna matchen. Spelbolaget Expekt gav då det högsta oddset till 1.80 gånger pengarna på FC Rosengård som vinnare. Att FC Rosengård skulle infria förväntningarna och vinna matchen gav i snitt oddset 3,75 hos de 3 spelbolagen i listan ovan.
På nederlagstippade Laholms FK så kunde du spela på det högsta oddset 3.95 som du hittade hos Unibet. Spelbolagen trodde som sagt inte på en vinst till Laholms FK och de 3 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt oddset 1,76 på en seger till Laholms FK.
Inför mötet mellan Laholms FK och FC Rosengård så var det högsta oddset på ett oavgjort resultat 3.55 som du hittade hos Unibet. Inför matchstart mellan Laholms FK och FC Rosengård så gav de 3 spelbolagen i listan ovan i snitt oddset 3,48 på ett kryss i matchen.
Poängfacit Laholms FK
För Laholms FK så har laget denna säsong i Division 1 håvat in 0 poäng på de 15 matcherna som laget har spelat på hemmaplan. Över de 15 spelade hemmamatcher har nu Laholms FK ett poängsnitt på 0 poäng per match.
16 poäng har Laholms FK facit så här långt på 15 matcher i Division 1. Detta innebär att Laholms FK har ett poängsnitt på bortaplan med 1,07 poäng per match.
Laholms FK har ett facit denna säsong i Division 1 med 16 poäng på de 30 matcher som laget spelat under säsongen. Laholms FK har därmed ett poängsnitt per match på 1,07.
Poängfacit FC Rosengård
FC Rosengård har håvat in 0 poäng så här långt på 15 spelade matcher i Division 1. Över 15 spelade matcher på hemmaplan har nu FC Rosengård ett snitt på 0 poäng per match.
Laholms FK har ett facit på bortaplan denna säsong i Division 1 med 19 inspelade poäng på 15 matcher man spelat. Och detta innebär att Laholms FK har ett snitt på 1,27 poäng per spelad match på bortaplan.
Denna säsong har FC Rosengård i Division 1 håvat in 19 poäng på 30 spelade matcher. Detta gör att FC Rosengård har ett snitt på 1,27 poäng per match.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Stockholm Internazionale | 14 | 22 | 32 | 15 | 22 | 32 | 29 | 44 | 64 |
| 2 | FC Arlanda | 15 | 11 | 28 | 14 | 6 | 26 | 29 | 17 | 54 |
| 3 | Athletic Eskilstuna | 14 | -2 | 23 | 15 | 17 | 30 | 29 | 15 | 53 |
| 4 | Enköping | 15 | -98 | 30 | 14 | 2 | 22 | 29 | -96 | 52 |
| 5 | FBK Karlstad | 15 | 1 | 28 | 14 | 6 | 21 | 29 | 7 | 49 |
| 6 | Hammarby TFF | 15 | -91 | 23 | 14 | 16 | 26 | 29 | -75 | 49 |
| 7 | IF Karlstad Fotboll | 14 | 6 | 24 | 15 | 4 | 20 | 29 | 10 | 44 |
| 8 | Umeå FC | 15 | -3 | 21 | 14 | 2 | 21 | 29 | -1 | 42 |
| 9 | Assyriska | 14 | -4 | 17 | 15 | 96 | 21 | 29 | 92 | 38 |
| 10 | Gefle IF | 14 | -2 | 21 | 15 | -9 | 17 | 29 | -11 | 38 |
| 11 | Karlbergs BK | 15 | -2 | 22 | 14 | -6 | 15 | 29 | -8 | 37 |
| 12 | Sollentuna FK | 14 | -2 | 18 | 15 | 91 | 16 | 29 | 89 | 34 |
| 13 | Vasalunds IF | 15 | -10 | 20 | 14 | -11 | 11 | 29 | -21 | 31 |
| 14 | Piteå IF | 15 | -10 | 14 | 14 | -7 | 13 | 29 | -17 | 27 |
| 15 | FC Järfälla | 14 | -15 | 10 | 15 | -6 | 14 | 29 | -21 | 24 |
| 16 | IFK Stocksund | 14 | -10 | 11 | 15 | -14 | 4 | 29 | -24 | 15 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Trelleborgs FF | 15 | 17 | 34 | 15 | 18 | 35 | 30 | 35 | 69 |
| 2 | Lunds BK | 15 | 13 | 30 | 15 | 8 | 23 | 30 | 21 | 53 |
| 3 | Hässleholms IF | 15 | 9 | 26 | 15 | 8 | 27 | 30 | 17 | 53 |
| 4 | Ariana FC | 15 | 5 | 24 | 15 | 7 | 23 | 30 | 12 | 47 |
| 5 | Åtvidabergs FF | 15 | 14 | 30 | 15 | -7 | 17 | 30 | 7 | 47 |
| 6 | FC Rosengård | 15 | 4 | 24 | 15 | -1 | 19 | 30 | 3 | 43 |
| 7 | Skövde AIK | 15 | 2 | 27 | 15 | -9 | 14 | 30 | -7 | 41 |
| 8 | BK Olympic | 15 | 9 | 24 | 15 | -10 | 16 | 30 | -1 | 40 |
| 9 | Jönköpings Södra | 15 | 13 | 29 | 15 | -10 | 10 | 30 | 3 | 39 |
| 10 | FC Trollhättan | 15 | 0 | 17 | 15 | -5 | 21 | 30 | -5 | 38 |
| 11 | Tvååkers IF | 15 | -2 | 17 | 15 | -3 | 21 | 30 | -5 | 38 |
| 12 | Kristianstads FC | 15 | 3 | 19 | 15 | -7 | 18 | 30 | -4 | 37 |
| 13 | Eskilsminne IF | 15 | -5 | 21 | 15 | -7 | 15 | 30 | -12 | 36 |
| 14 | Ängelholms FF | 15 | -5 | 15 | 15 | -7 | 18 | 30 | -12 | 33 |
| 15 | Laholms FK | 15 | -3 | 16 | 15 | -5 | 16 | 30 | -8 | 32 |
| 16 | Utsiktens BK | 15 | -15 | 8 | 15 | -29 | 8 | 30 | -44 | 16 |
| Laholms FK | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 15 | 15 | 30 |
| Vunna matcher | 4 | 5 | 9 |
| Oavgjorda matcher | 4 | 1 | 5 |
| Förlorade matcher | 7 | 9 | 16 |
| Gjorda mål | 24 | 18 | 42 |
| Gjorda mål per match | 1,60 | 1,20 | 2,80 |
| Insläppta mål | 27 | 23 | 50 |
| Insläppta mål per match | 1,80 | 1,53 | 3,33 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,40 | 2,73 | 3,07 |
| FC Rosengård | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 15 | 15 | 30 |
| Vunna matcher | 7 | 4 | 11 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 7 | 10 |
| Förlorade matcher | 5 | 4 | 9 |
| Gjorda mål | 29 | 19 | 48 |
| Gjorda mål per match | 1,93 | 1,27 | 3,20 |
| Insläppta mål | 25 | 20 | 45 |
| Insläppta mål per match | 1,67 | 1,33 | 3,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,60 | 2,60 | 3,10 |
Poängstatistik för Laholms FK - FC Rosengård
Vinsten innebär att på de seaste 5 matcherna har FC Rosengård vunnit 0, spelat 2 oavgjorda och förlorat 3 matcher. Laholms FK har vunnit 2, kryssat 1 och förlorat 2 av sina fem senast spelade matcher, men förlusten mot FC Rosengård inräknat.
Vinsten innebär att FC Rosengård plockar nya poäng, och har tagit totalt 2 poäng av möjliga på sina fem senaste matcher. Förlusten för Laholms FK innebär noll poäng, och de har nu ett facit av 7 inspelade poäng av möjliga på de 5 senaste matcherna.
Målstatistik för Laholms FK och FC Rosengård
Räknar vi antalet gjorda mål per hemmamatch i Division 1 så har Laholms FK ett genomsnitt på 1,60 per match, på totalt 15 matcher. På de 15 hemmamatcher som Laholms FK spelat denna säsong så har man släppt in 27 mål totalt och per match blir det 1,80 mål i snitt.
Under denna säsongen i Division 1 har Laholms FK gjort totalt 42 mål på 30 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 2,80 mål per match. Laholms FK har denna säsongen släppt in totalt 50 mål i ligan. Det innebär att på de 30 matcher som spelats så har Laholms FK 3,33 insläppta mål per match.
Under säsongen i Division 1 har FC Rosengård gjort 19 mål på de 15 bortamatcher man spelat. FC Rosengård har på de 15 bortamatcher man spelat i Division 1 släppt in 20 mål och har ett snitt på 1,33 insläppta mål per match.
Bortalaget FC Rosengård har under säsongen i Division 1 totalt gjort 48 mål i de 30 matcher som man har spelat. Det innebär att FC Rosengård har ett snitt på 3,20 gjorda mål i varje match. FC Rosengård har totalt spelat 30 matcher under säsongen och på dessa 30 matcher har man släppt in 45 mål, ett snitt på 3,00 insläppta mål per spelad match.



