Du kan inte längre rösta på matchen mellan Polen - Rumänien. Se resultatet från omröstningen nedan.
Polen - Rumänien
No ratings yet
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
Oddsen uppdaterades 2026-10-02 19:50:31. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchfakta Polen – Rumänien i UEFA Nations League
Polen och Rumänien möttes i UEFA Nations League den 2/10 med avspark 20:45.
Polen vann matchen mot Rumänien
Polen utgick med seger i mötet mot Rumänien med 6 mål mot 0. Polen gick segrande ur mötet, vilket innebär nya poäng till tabellen. Förlusten för Rumänien innebär att man blir utan nya poäng i den här omgången av UEFA Nations League. Polen hittar vi på plats 3 i tabellen för UEFA Nations League med 1 poäng efter att matchen avgjorts, och Rumänien ligger med sina 0 poäng på plats 4.
Oddsen inför Polen - Rumänien
På matchen i UEFA Nations League mellan Polen och Rumänien så höll spelbolagen Polen som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset 1.54 hos Unibet. Polen var som sagt favorit inför detta möte och de 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse gav ett snittodds på 5,58 gånger pengarna.
Rumänien var spelbolagens under dog i mötet mot Polen i Champions League. Och det bästa oddset på en vinst till Rumänien gav bet365 till oddset 5.75. De 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse ovan gav snittoddset 1,54 att Rumänien skulle vinna matchen.
Det bästa spelet på ett oavgjort resultat mellan Polen och Rumänien hittade du hos Unibet till oddset 4.30. I snitt gav de 2 spelbolagen, i oddsjämförelsen ovan, ett odds på 4,25 att Polen - Rumänien skulle kryssa matchen.
Poängfacit Polen
För Polen så har laget denna säsong i UEFA Nations League håvat in 0 poäng på de 2 matcherna som laget har spelat på hemmaplan. Laget har därmed ett hammafacit på 0 poäng per spelad match.
På 2 spelade matcher har Polen denna säsong i UEFA Nations League tagit 0 poäng. På bortaplan har Polen därmed 0,00 poäng per match.
På de 4 matcher Polen har spelat denna säsong i UEFA Nations League så har laget tagit 0 poäng. Polen har därmed ett facit med 0,00 inspelade poäng per match.
Poängfacit Rumänien
Rumänien har ett hemmafacit i UEFA Nations League spelat 2 matcher och har 0 poäng i tabellen. Hemma har Rumänien ett snitt på 0 inspelade poäng per match.
På 2 matcher har Rumänien under säsong tagit 0 poäng i event. På bortaplan så har Rumänien därmed tagit 0,00 poäng per match under säsongen.
På totalt 4 matcher Rumänien har spelat under säsongen har man håvat in 0 poäng i event. Och har ett facit på 0,00 poäng i snitt per match.
| Grupp A2 | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nederländerna | 2 | 1 | 4 | 2 | 1 | 4 | 4 | 2 | 8 |
| 2 | Grekland | 2 | 0 | 2 | 2 | 2 | 6 | 4 | 2 | 8 |
| 3 | Tyskland | 2 | 1 | 3 | 2 | 0 | 2 | 4 | 1 | 5 |
| 4 | Serbien | 2 | -2 | 0 | 2 | -3 | 0 | 4 | -5 | 0 |
| Grupp B1 | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Schweiz | 2 | 4 | 6 | 2 | 6 | 6 | 4 | 10 | 12 |
| 2 | Slovenien | 2 | 2 | 4 | 2 | 0 | 3 | 4 | 2 | 7 |
| 3 | Skottland | 2 | -4 | 0 | 2 | 2 | 4 | 4 | -2 | 4 |
| 4 | Nordmakedonien | 2 | -5 | 0 | 2 | -5 | 0 | 4 | -10 | 0 |
| Grupp B2 | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nordirland | 2 | 0 | 2 | 2 | 4 | 6 | 4 | 4 | 8 |
| 2 | Ungern | 2 | 0 | 3 | 2 | 1 | 4 | 4 | 1 | 7 |
| 3 | Ukraina | 2 | -4 | 0 | 2 | 1 | 4 | 4 | -3 | 4 |
| 4 | Georgien | 2 | -1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 4 | -2 | 2 |
| Grupp C1 | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Albanien | 2 | 3 | 6 | 2 | 2 | 3 | 4 | 5 | 9 |
| 2 | Finland | 2 | 1 | 4 | 2 | 6 | 3 | 4 | 7 | 7 |
| 3 | Belarus | 2 | 5 | 6 | 2 | -2 | 1 | 4 | 3 | 7 |
| 4 | San Marino | 2 | -10 | 0 | 2 | -5 | 0 | 4 | -15 | 0 |
| Grupp C2 | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Montenegro | 2 | 1 | 4 | 2 | 2 | 6 | 4 | 3 | 10 |
| 2 | Cypern | 2 | 3 | 6 | 2 | -1 | 1 | 4 | 2 | 7 |
| 3 | Armenien | 2 | 1 | 3 | 2 | -2 | 1 | 4 | -1 | 4 |
| 4 | Lettland | 2 | -1 | 1 | 2 | -3 | 0 | 4 | -4 | 1 |
| Grupp D2 | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Azerbajdzjan | 2 | 1 | 4 | 1 | 0 | 1 | 3 | 1 | 5 |
| 2 | Litauen | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | 3 | 1 | 4 |
| 3 | Liechtenstein | 1 | -2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | -2 | 1 |
| Polen | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 2 | 2 | 4 |
| Vunna matcher | 1 | 0 | 1 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 0 | 1 |
| Förlorade matcher | 0 | 2 | 2 |
| Gjorda mål | 6 | 1 | 7 |
| Gjorda mål per match | 3,00 | 0,50 | 3,50 |
| Insläppta mål | 0 | 4 | 4 |
| Insläppta mål per match | 0,00 | 2,00 | 2,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,00 | 2,50 | 2,75 |
| Rumänien | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 2 | 2 | 4 |
| Vunna matcher | 0 | 0 | 0 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 0 | 0 |
| Förlorade matcher | 2 | 2 | 4 |
| Gjorda mål | 2 | 1 | 3 |
| Gjorda mål per match | 1,00 | 0,50 | 1,50 |
| Insläppta mål | 5 | 8 | 13 |
| Insläppta mål per match | 2,50 | 4,00 | 6,50 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,50 | 4,50 | 4,00 |
Poängstatistik för Polen - Rumänien
Vinsten innebär att på de seaste 5 matcherna har Polen vunnit 0, spelat 0 oavgjorda och förlorat 2 matcher. Rumänien har vunnit 0, kryssat 0 och förlorat 2 av sina fem senast spelade matcher, men förlusten mot Polen inräknat.
En vinst på kontot innebär att Polen nu har spelat in 0 poäng av möjliga på de fem senaste matcherna. Inga nya poäng tilldelas Rumänien efter förlusten – vilket innebär totalt 0 poäng av möjliga på deras fem senast spelade matcher.
Målstatistik för Polen och Rumänien
På hemmaplan har Polen gjort 6 mål i UEFA Nations League, vilket innebär att Polen har ett snitt på 3,00 gjorda mål per match. På de 2 hemmamatcher som Polen spelat denna säsong så har man släppt in 0 mål totalt och per match blir det 0,00 mål i snitt.
Under denna säsongen i UEFA Nations League har Polen gjort totalt 7 mål på 4 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 3,50 mål per match. Polen har denna säsongen släppt in totalt 4 mål i ligan. Det innebär att på de 4 matcher som spelats så har Polen 2,00 insläppta mål per match.
Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har Rumänien 1 gjorda mål sammanlagt i de 2 bortamatcher man spelat. På bortaplan har Rumänien i genomsnitt släppt in 4,00 mål på de 2 bortamatcher man spelat.
Rumänien har ett facit denna säsongen i UEFA Nations League med 3 gjorda mål. På de 4 matcher som Rumänien har spelat så har man ett snitt på 1,50 producerade mål framåt per match. Rumänien har totalt spelat 4 matcher under säsongen och på dessa 4 matcher har man släppt in 13 mål, ett snitt på 6,50 insläppta mål per spelad match.


