Du kan inte längre rösta på matchen mellan Rumänien - Bosnien. Se resultatet från omröstningen nedan.
Rumänien - Bosnien
No ratings yet
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-09-28 19:21:12. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Rumänien – Bosnien avspark 28 september
Med matchstart 20:45 så spelades matchen i UEFA Nations League mellan Rumänien och Bosnien, den 28 september.
Bosnien vann mötet mot Rumänien
Det var dock Bosnien som utgick med seger i mötet med 4 mål mot 2. Bosnien gick segrande ur mötet, vilket innebär nya poäng till tabellen. Förlusten för Rumänien innebär att man blir utan nya poäng i den här omgången av UEFA Nations League. Resultatet i matchen betyder att vi nu hittar Rumänien på plats 4 med 0 poäng, samtidigt som Bosnien med sina 1 poäng ligger på plats 2 i tabellen för UEFA Nations League.
De bästa & högsta oddsen inför Rumänien - Bosnien
Inför matchen mellan Rumänien och Bosnien i UEFA Nations League så var Rumänien spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Rumänien hittade du hos bet365 till 2.50 gånger pengarna. I snitt låg oddset på en vinst till Rumänien på 2,97 gånger pengarna, hos de 2 spelbolagen som finns med på vår lista ovan.
Spelbolagen trodde inte på Bosnien som vinnare i matchen mot Rumänien. Och inför detta möte så gav Unibet det högsta oddset på Bosnien som vinnare till 3.05 gånger pengarna. Snittoddset på Bosnien som segrare låg på 2,42 gånger pengarna inför matchen.
Hos spelbolaget bet365 så hittade du det högsta spelet på matchen mellan Rumänien - Bosnien i Champions League till 3.20 gånger pengarna. Snittoddet hos de 2 spelbolagen vi jämfört oddsen från låg på 3,20 gånger pengarna innan matchen.
Poängfacit Rumänien
Rumänien har tagit 0 poäng så här långt i UEFA Nations League på 2 spelade matcher. Över de 2 spelade hemmamatcher har nu Rumänien ett poängsnitt på 0 poäng per match.
På 2 spelade matcher har Rumänien denna säsong i UEFA Nations League tagit 0 poäng. Detta gör att Rumänien har ett bortafacit med 0,00 poäng per match.
Rumänien har ett facit denna säsong i UEFA Nations League med 0 poäng på de 4 matcher som laget spelat under säsongen. Lagets snitt per spelad match ligger därmed på 0,00 poäng.
Poängfacit Bosnien
På 2 matcher i UEFA Nations League har Bosnien nu 0 insamlade poäng. Hemma har Bosnien ett snitt på 0 inspelade poäng per match.
På bortaplan har Bosnien i UEFA Nations League tagit 4 poäng på 2 matcher. Och detta innebär att Rumänien har ett snitt på 2,00 poäng per spelad match på bortaplan.
Bosnien har i UEFA Nations League ett facit på 4 poäng på 4 spelade matcher under säsongen. Per spelad match har Bosnien ett poängsnitt på 2,00.
| Grupp A2 | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nederländerna | 2 | 1 | 4 | 2 | 1 | 4 | 4 | 2 | 8 |
| 2 | Grekland | 2 | 0 | 2 | 2 | 2 | 6 | 4 | 2 | 8 |
| 3 | Tyskland | 2 | 1 | 3 | 2 | 0 | 2 | 4 | 1 | 5 |
| 4 | Serbien | 2 | -2 | 0 | 2 | -3 | 0 | 4 | -5 | 0 |
| Grupp B1 | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Schweiz | 2 | 4 | 6 | 2 | 6 | 6 | 4 | 10 | 12 |
| 2 | Slovenien | 2 | 2 | 4 | 2 | 0 | 3 | 4 | 2 | 7 |
| 3 | Skottland | 2 | -4 | 0 | 2 | 2 | 4 | 4 | -2 | 4 |
| 4 | Nordmakedonien | 2 | -5 | 0 | 2 | -5 | 0 | 4 | -10 | 0 |
| Grupp B2 | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nordirland | 2 | 0 | 2 | 2 | 4 | 6 | 4 | 4 | 8 |
| 2 | Ungern | 2 | 0 | 3 | 2 | 1 | 4 | 4 | 1 | 7 |
| 3 | Ukraina | 2 | -4 | 0 | 2 | 1 | 4 | 4 | -3 | 4 |
| 4 | Georgien | 2 | -1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 4 | -2 | 2 |
| Grupp C1 | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Albanien | 2 | 3 | 6 | 2 | 2 | 3 | 4 | 5 | 9 |
| 2 | Finland | 2 | 1 | 4 | 2 | 6 | 3 | 4 | 7 | 7 |
| 3 | Belarus | 2 | 5 | 6 | 2 | -2 | 1 | 4 | 3 | 7 |
| 4 | San Marino | 2 | -10 | 0 | 2 | -5 | 0 | 4 | -15 | 0 |
| Grupp C2 | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Montenegro | 2 | 1 | 4 | 2 | 2 | 6 | 4 | 3 | 10 |
| 2 | Cypern | 2 | 3 | 6 | 2 | -1 | 1 | 4 | 2 | 7 |
| 3 | Armenien | 2 | 1 | 3 | 2 | -2 | 1 | 4 | -1 | 4 |
| 4 | Lettland | 2 | -1 | 1 | 2 | -3 | 0 | 4 | -4 | 1 |
| Grupp D2 | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Azerbajdzjan | 2 | 1 | 4 | 1 | 0 | 1 | 3 | 1 | 5 |
| 2 | Litauen | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | 3 | 1 | 4 |
| 3 | Liechtenstein | 1 | -2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | -2 | 1 |
| Rumänien | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 2 | 2 | 4 |
| Vunna matcher | 0 | 0 | 0 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 0 | 0 |
| Förlorade matcher | 2 | 2 | 4 |
| Gjorda mål | 2 | 1 | 3 |
| Gjorda mål per match | 1,00 | 0,50 | 1,50 |
| Insläppta mål | 5 | 8 | 13 |
| Insläppta mål per match | 2,50 | 4,00 | 6,50 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,50 | 4,50 | 4,00 |
| Bosnien | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 2 | 2 | 4 |
| Vunna matcher | 1 | 1 | 2 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 1 | 2 |
| Förlorade matcher | 0 | 0 | 0 |
| Gjorda mål | 2 | 4 | 6 |
| Gjorda mål per match | 1,00 | 2,00 | 3,00 |
| Insläppta mål | 1 | 2 | 3 |
| Insläppta mål per match | 0,50 | 1,00 | 1,50 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 1,50 | 3,00 | 2,25 |
Poängstatistik för Rumänien - Bosnien
Efter vinsten kan vi konstatera ett facit av 1 vinster, 0 förluster och 1 oavgjorda matcher på de fem senaste för Bosnien. Rumänien gick förlorande ur mötet – och har med 2 förluster på sina fem senast spelade matcher, ihop med 0 kryss och 0 vinster.
På sina fem senast spelade matcher har Bosnien efter sin vinst mot Rumänien plockat 4 poäng av möjliga. Förlusten innebär att Rumänien inte tilldelas några nya poäng, och poängtappet innebär att de av möjliga har spelat in 0 poäng på sina fem senaste matcher.
Målstatistik för Rumänien och Bosnien
På hemmaplan har Rumänien gjort 2 mål i UEFA Nations League, vilket innebär att Rumänien har ett snitt på 1,00 gjorda mål per match. På hemmaplan har Rumänien släppt in 2,50 mål i genomsnitt denna säsongen i UEFA Nations League.
På de 4 matcher Rumänien spelat i UEFA Nations League denna säsong så har laget gjort totalt 3 mål, med ett snitt på 1,50 mål per match. Rumänien har denna säsongen släppt in totalt 13 mål i ligan. Det innebär att på de 4 matcher som spelats så har Rumänien 6,50 insläppta mål per match.
På de 2 bortamatcher som Bosnien spelat denna säsong i UEFA Nations League har laget gjort 4 mål, vilket ger ett snitt på 2,00 mål per match. Bosnien har på bortaplan släppt in 2 mål i UEFA Nations League. På de 2 bortamatcher som Bosnien spelat så har man ett genomsnitt på 1,00 insläppta mål.
Bortalaget Bosnien har under säsongen i UEFA Nations League totalt gjort 6 mål i de 4 matcher som man har spelat. Det innebär att Bosnien har ett snitt på 3,00 gjorda mål i varje match. Totalt under säsongen i ligan så har Bosnien, på 4 spelade matcher, släppt in 1,50 mål i snitt per match.


