Du kan inte längre rösta på matchen mellan Sheffield United - Lincoln. Se resultatet från omröstningen nedan.
Sheffield United - Lincoln
No ratings yet
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-10 14:43:39. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades Sheffield United – Lincoln i EFL Championship
Matchen som spelades i EFL Championship mellan Sheffield United vs Lincoln hade avspark klockan 16:00, den 10-10-2026.
Sheffield United vann matchen mot Lincoln
Mötet mellan Sheffield United och Lincoln slutade till slut med en 3 - 0 seger till Sheffield United. nya poäng tilldelas Sheffield United i tabellen för EFL Championship för vinsten. Lincoln förlorade mot Sheffield United, och kommer därför inte tilldelas några nya poäng i den här omgången.
Oddsen inför Sheffield United - Lincoln
På matchen i EFL Championship mellan Sheffield United och Lincoln så höll spelbolagen Sheffield United som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset 2.20 hos Unibet. Sheffield United var som sagt favorit inför detta möte och de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse gav ett snittodds på 3,15 gånger pengarna.
Unibet gav det högsta odds på Lincoln, som var nederlagstippade mot Sheffield United, till 3.15 gånger pengarna. I snitt gav de 1 spelbolagen i vår lista oddset 2,20 att Lincoln skulle ta en oväntad seger.
Det högsta spelet på ett kryss i mötet mellan Sheffield United och Lincoln kunde du betta på hos Unibet till intressanta 3.30 gånger pengarna. Ett kryss mellan de två gav i snitt, hos det 1 spelbolagen vi jämfört oddsen från, 3,30 gånger pengarna.
Poängfacit Sheffield United
Sheffield United har på hemmaplan i EFL Championship spelat 7 matcher och har 0 poäng i tabellen. Detta innebär att Sheffield United i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.
11 poäng har Sheffield United facit så här långt på 8 matcher i EFL Championship. Så här långt har Sheffield United ett poängsnitt på 1,38 poäng per match på bortaplan.
Under säsongen i EFL Championship så har Sheffield United spelat in 11 poäng på 15 matcher. Detta innebär att Sheffield United har ett snitt på 1,38 poäng per match.
Poängfacit Lincoln
Lincoln har ett facit i EFL Championship där laget så här långt har tagit 0 poäng på 7 spelade matcher. Hemma har Lincoln ett snitt på 0 inspelade poäng per match.
Denna säsong i EFL Championship har Lincoln ett facit med 10 poäng på 8 spelade matcher på bortaplan. Och detta innebär att Sheffield United har ett snitt på 1,25 poäng per spelad match på bortaplan.
Lincoln har tagit 10 poäng i EFL Championship under säsong, på 15 spelade matcher. Lincoln har ett snitt på 1,25 poäng per spelad match.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Birmingham City | 8 | 11 | 16 | 7 | 3 | 13 | 15 | 14 | 29 |
| 2 | Middlesbrough | 7 | 8 | 17 | 8 | 3 | 12 | 15 | 11 | 29 |
| 3 | Stoke | 7 | 6 | 13 | 8 | 0 | 16 | 15 | 6 | 29 |
| 4 | Southampton | 7 | 15 | 19 | 8 | -1 | 9 | 15 | 14 | 28 |
| 5 | Wolverhampton Wanderers | 7 | 6 | 14 | 8 | 2 | 14 | 15 | 8 | 28 |
| 6 | West Bromwich Albion | 8 | 6 | 15 | 7 | 2 | 13 | 15 | 8 | 28 |
| 7 | Swansea | 7 | 8 | 14 | 8 | -4 | 12 | 15 | 4 | 26 |
| 8 | Queens Park Rangers | 8 | 9 | 15 | 7 | -3 | 9 | 15 | 6 | 24 |
| 9 | West Ham | 7 | 7 | 10 | 8 | 7 | 13 | 15 | 14 | 23 |
| 10 | Sheffield United | 7 | 2 | 11 | 8 | 0 | 11 | 15 | 2 | 22 |
| 11 | Portsmouth | 8 | 1 | 13 | 7 | 1 | 9 | 15 | 2 | 22 |
| 12 | Norwich | 7 | 1 | 9 | 8 | 7 | 12 | 15 | 8 | 21 |
| 13 | Blackburn | 8 | 4 | 15 | 7 | -5 | 6 | 15 | -1 | 21 |
| 14 | Cardiff City | 8 | 8 | 16 | 7 | -8 | 2 | 15 | 0 | 18 |
| 15 | Wrexham | 8 | 4 | 12 | 7 | -6 | 6 | 15 | -2 | 18 |
| 16 | Millwall | 7 | 6 | 11 | 8 | -10 | 7 | 15 | -4 | 18 |
| 17 | Bristol City | 8 | -9 | 6 | 7 | 1 | 12 | 15 | -8 | 18 |
| 18 | Bolton | 7 | -6 | 6 | 8 | -3 | 11 | 15 | -9 | 17 |
| 19 | Charlton | 8 | 0 | 12 | 7 | -10 | 5 | 15 | -10 | 17 |
| 20 | Watford | 8 | 0 | 14 | 7 | -10 | 1 | 15 | -10 | 15 |
| 21 | Lincoln | 7 | -8 | 5 | 8 | -3 | 10 | 15 | -11 | 15 |
| 22 | Burnley | 7 | -2 | 5 | 8 | -7 | 5 | 15 | -9 | 10 |
| 23 | Derby County | 8 | -8 | 5 | 7 | -8 | 5 | 15 | -16 | 10 |
| 24 | Preston | 8 | -5 | 7 | 7 | -12 | 1 | 15 | -17 | 8 |
| Sheffield United | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 7 | 8 | 15 |
| Vunna matcher | 3 | 3 | 6 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 2 | 4 |
| Förlorade matcher | 2 | 3 | 5 |
| Gjorda mål | 9 | 12 | 21 |
| Gjorda mål per match | 1,29 | 1,50 | 2,63 |
| Insläppta mål | 7 | 12 | 19 |
| Insläppta mål per match | 1,00 | 1,50 | 2,38 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,29 | 3,00 | 2,67 |
| Lincoln | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 7 | 8 | 15 |
| Vunna matcher | 1 | 3 | 4 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 1 | 3 |
| Förlorade matcher | 4 | 4 | 8 |
| Gjorda mål | 8 | 7 | 15 |
| Gjorda mål per match | 1,14 | 0,88 | 1,88 |
| Insläppta mål | 16 | 10 | 26 |
| Insläppta mål per match | 2,29 | 1,25 | 3,25 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,43 | 2,13 | 2,73 |
Poängstatistik för Sheffield United - Lincoln
Sheffield United har vunnit 2, kryssat 0 och förlorat 3 av sina fem senast spelade matcher, med vinsten mot Lincoln inräknat. Förlusten för Lincoln innebär att man på de 5 senaste matcherna har vunnit 1, spelat 1 oavgjorda och förlorat 3 matcher.
På sina fem senast spelade matcher har Sheffield United efter sin vinst mot Lincoln plockat 6 poäng av möjliga. Förlusten innebär att Lincoln inte tilldelas några nya poäng, och poängtappet innebär att de av möjliga har spelat in 4 poäng på sina fem senaste matcher.
Målstatistik för Sheffield United och Lincoln
Räknar vi antalet gjorda mål per hemmamatch i EFL Championship så har Sheffield United ett genomsnitt på 1,29 per match, på totalt 7 matcher. I EFL Championship har Sheffield United släppt in 7 mål på hemmaplan denna säsongen.
Under denna säsongen i EFL Championship har Sheffield United gjort totalt 21 mål på 15 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 2,63 mål per match. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har Sheffield United ett snitt på 2,38 insläppta mål per match, på de 15 matcher som spelats.
Lincoln har ett snitt på 0,88 gjorda bortamål i EFL Championship på de 8 bortamatcher man spelat under säsongen. Lincoln har å sin sida ett bortafacit med 10 insläppta mål under säsongen i EFL Championship.
Offensivt har Lincoln gjort 1,88 mål per match i EFL Championship på de 15 matcher som spelats under säsongen. Lincoln har totalt spelat 15 matcher under säsongen och på dessa 15 matcher har man släppt in 26 mål, ett snitt på 3,25 insläppta mål per spelad match.



