Hur tror du att mötet mellan Charlton - Sheffield United slutar? Gör din röst hörd nedan.
Rösta för att se resultat.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-31 21:45:27. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Avspark 07-11-2026 16:00
Lördagen den 7 november kommer Charlton att möta Sheffield United med matchstart 16:00 i EFL Championship. Se matchen i Viaplay.
Charlton - Sheffield United kan du se live stream
Se Charlton - Sheffield United live stream hos Viaplay direkt i din dator, surfplatta eller mobil.
Charlton - Sheffield United speltips
Är du intresserad av att spela, missa inte de speltips vi plockar fram på de matcher vi tycker är extra intressanta. Betting tips som är framtagna av våra skribenter så att du kan maximera dina vinster när du exempelvis bettar på vårt Charlton - Sheffield United speltips. Vi publicerar dagligen speltips om du är ute efter att betta på på andra möten än Charlton - Sheffield United.
Är du intresserad av att betta på mötet mellan Charlton och Sheffield United så gör du det med fördel hos spelbolaget Unibet som ger det högsta oddset på favoriten Sheffield United till det trevliga oddset 2.32 gånger pengarna. Tror du på en skräll i detta möte och att nederlagstippade Charlton utgår med seger, trots att spelbolagen är försiktiga? Då bettar du med fördel hos Unibet som just nu ger det bästa och högsta oddset till 2.90 gånger pengarna.
Spela på de bästa oddsen med BetOmaten
Är du intresserad av att betta på denna match och även fler matcher så kan du med fördel använda vårt verktyg BetOmaten. Tryck på för att lägga till ett odds och för att kombinera odds från flera spelsidor.
Jämför oddsen på Charlton - Sheffield United
Vi listar de bästa oddsen på Charlton - Sheffield United på denna sidan, så att du själv kan jämföra vilket eller vilka spelsidor du bör välja för att vinna så mycket som möjligt på de pengar du satsar.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Middlesbrough | 7 | 8 | 17 | 6 | 5 | 11 | 13 | 13 | 28 |
| 2 | Southampton | 7 | 15 | 19 | 6 | 0 | 8 | 13 | 15 | 27 |
| 3 | Swansea | 7 | 8 | 14 | 6 | -1 | 12 | 13 | 7 | 26 |
| 4 | Wolverhampton Wanderers | 7 | 6 | 14 | 6 | 1 | 10 | 13 | 7 | 24 |
| 5 | West Bromwich Albion | 6 | 3 | 11 | 7 | 2 | 13 | 13 | 5 | 24 |
| 6 | Birmingham City | 6 | 7 | 10 | 7 | 3 | 13 | 13 | 10 | 23 |
| 7 | Stoke | 7 | 6 | 13 | 6 | -2 | 10 | 13 | 4 | 23 |
| 8 | West Ham | 7 | 7 | 10 | 6 | 8 | 12 | 13 | 15 | 22 |
| 9 | Queens Park Rangers | 6 | 8 | 11 | 7 | -3 | 9 | 13 | 5 | 20 |
| 10 | Sheffield United | 7 | 2 | 11 | 6 | 0 | 8 | 13 | 2 | 19 |
| 11 | Portsmouth | 6 | 0 | 10 | 7 | 1 | 9 | 13 | 1 | 19 |
| 12 | Millwall | 7 | 6 | 11 | 6 | -4 | 7 | 13 | 2 | 18 |
| 13 | Blackburn | 6 | 4 | 12 | 7 | -5 | 6 | 13 | -1 | 18 |
| 14 | Bristol City | 6 | -3 | 6 | 7 | 1 | 12 | 13 | -2 | 18 |
| 15 | Norwich | 7 | 1 | 9 | 6 | -2 | 6 | 13 | -1 | 15 |
| 16 | Lincoln | 7 | -8 | 5 | 6 | -1 | 10 | 13 | -9 | 15 |
| 17 | Cardiff City | 6 | 7 | 12 | 7 | -8 | 2 | 13 | -1 | 14 |
| 18 | Wrexham | 6 | 2 | 8 | 7 | -6 | 6 | 13 | -4 | 14 |
| 19 | Bolton | 7 | -6 | 6 | 6 | -2 | 8 | 13 | -8 | 14 |
| 20 | Charlton | 6 | 0 | 9 | 7 | -10 | 5 | 13 | -10 | 14 |
| 21 | Watford | 6 | -1 | 10 | 7 | -10 | 1 | 13 | -11 | 11 |
| 22 | Burnley | 7 | -2 | 5 | 6 | -6 | 4 | 13 | -8 | 9 |
| 23 | Derby County | 6 | -6 | 2 | 7 | -8 | 5 | 13 | -14 | 7 |
| 24 | Preston | 6 | -5 | 4 | 7 | -12 | 1 | 13 | -17 | 5 |
| Charlton | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 6 | 7 | 13 |
| Vunna matcher | 2 | 1 | 3 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 2 | 5 |
| Förlorade matcher | 1 | 4 | 5 |
| Gjorda mål | 5 | 6 | 11 |
| Gjorda mål per match | 0,83 | 0,86 | 1,57 |
| Insläppta mål | 5 | 16 | 21 |
| Insläppta mål per match | 0,83 | 2,29 | 3,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 1,67 | 3,14 | 2,46 |
| Sheffield United | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 7 | 6 | 13 |
| Vunna matcher | 3 | 2 | 5 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 2 | 4 |
| Förlorade matcher | 2 | 2 | 4 |
| Gjorda mål | 9 | 8 | 17 |
| Gjorda mål per match | 1,29 | 1,33 | 2,83 |
| Insläppta mål | 7 | 8 | 15 |
| Insläppta mål per match | 1,00 | 1,33 | 2,50 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,29 | 2,67 | 2,46 |
Målstatistik för Charlton och Sheffield United
På de 6 spelade hemmamatcherna under denna säsongen har Charlton gjort totalt 5 mål, ett snitt på 0,83 gjorda mål per match. I EFL Championship har Charlton släppt in 5 mål på hemmaplan denna säsongen.
Under denna säsongen i EFL Championship har Charlton gjort totalt 11 mål på 13 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 1,57 mål per match. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har Charlton ett snitt på 3,00 insläppta mål per match, på de 13 matcher som spelats.
Sheffield United har ett snitt på 1,33 gjorda bortamål i EFL Championship på de 6 bortamatcher man spelat under säsongen. Sheffield United har i genomsnitt släppt in 1,33 mål per bortamatch i EFL Championship.
Bortalaget Sheffield United har under säsongen i EFL Championship totalt gjort 17 mål i de 13 matcher som man har spelat. Det innebär att Sheffield United har ett snitt på 2,83 gjorda mål i varje match. Under den gångna säsongen i ligan så har Sheffield United släppt in totalt 15 mål. Detta innebär att Sheffield United har ett målsnitt på 2,50 insläppta mål totalt under de 13 matcher som spelats under säsongen i EFL Championship.



