Hur tror du att mötet mellan Sheffield United - Charlton slutar? Gör din röst hörd nedan.
Rösta för att se resultat.
Avspark 30-01-2027 16:00
Matchen mellan Sheffield United - Charlton spelas den 30 januari i EFL Championship, med avspark vid klockan 16:00.
Speltips Sheffield United - Charlton
På vissa matcher plockar vi fram betting tips som är fria att använda. Betting tips du kan ta del av när du ska betta på Sheffield United - Charlton eller andra matcher, utan att det kostar dig en krona. Vi publicerar dagligen speltips om du är ute efter att lägga ett spel på på andra möten än Sheffield United - Charlton.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Middlesbrough | 7 | 8 | 17 | 6 | 5 | 11 | 13 | 13 | 28 |
| 2 | Southampton | 7 | 15 | 19 | 6 | 0 | 8 | 13 | 15 | 27 |
| 3 | Swansea | 7 | 8 | 14 | 6 | -1 | 12 | 13 | 7 | 26 |
| 4 | Wolverhampton Wanderers | 7 | 6 | 14 | 6 | 1 | 10 | 13 | 7 | 24 |
| 5 | West Bromwich Albion | 6 | 3 | 11 | 7 | 2 | 13 | 13 | 5 | 24 |
| 6 | Birmingham City | 6 | 7 | 10 | 7 | 3 | 13 | 13 | 10 | 23 |
| 7 | Stoke | 7 | 6 | 13 | 6 | -2 | 10 | 13 | 4 | 23 |
| 8 | West Ham | 7 | 7 | 10 | 6 | 8 | 12 | 13 | 15 | 22 |
| 9 | Queens Park Rangers | 6 | 8 | 11 | 7 | -3 | 9 | 13 | 5 | 20 |
| 10 | Sheffield United | 7 | 2 | 11 | 6 | 0 | 8 | 13 | 2 | 19 |
| 11 | Portsmouth | 6 | 0 | 10 | 7 | 1 | 9 | 13 | 1 | 19 |
| 12 | Millwall | 7 | 6 | 11 | 6 | -4 | 7 | 13 | 2 | 18 |
| 13 | Blackburn | 6 | 4 | 12 | 7 | -5 | 6 | 13 | -1 | 18 |
| 14 | Bristol City | 6 | -3 | 6 | 7 | 1 | 12 | 13 | -2 | 18 |
| 15 | Norwich | 7 | 1 | 9 | 6 | -2 | 6 | 13 | -1 | 15 |
| 16 | Lincoln | 7 | -8 | 5 | 6 | -1 | 10 | 13 | -9 | 15 |
| 17 | Cardiff City | 6 | 7 | 12 | 7 | -8 | 2 | 13 | -1 | 14 |
| 18 | Wrexham | 6 | 2 | 8 | 7 | -6 | 6 | 13 | -4 | 14 |
| 19 | Bolton | 7 | -6 | 6 | 6 | -2 | 8 | 13 | -8 | 14 |
| 20 | Charlton | 6 | 0 | 9 | 7 | -10 | 5 | 13 | -10 | 14 |
| 21 | Watford | 6 | -1 | 10 | 7 | -10 | 1 | 13 | -11 | 11 |
| 22 | Burnley | 7 | -2 | 5 | 6 | -6 | 4 | 13 | -8 | 9 |
| 23 | Derby County | 6 | -6 | 2 | 7 | -8 | 5 | 13 | -14 | 7 |
| 24 | Preston | 6 | -5 | 4 | 7 | -12 | 1 | 13 | -17 | 5 |
| Sheffield United | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 7 | 6 | 13 |
| Vunna matcher | 3 | 2 | 5 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 2 | 4 |
| Förlorade matcher | 2 | 2 | 4 |
| Gjorda mål | 9 | 8 | 17 |
| Gjorda mål per match | 1,29 | 1,33 | 2,83 |
| Insläppta mål | 7 | 8 | 15 |
| Insläppta mål per match | 1,00 | 1,33 | 2,50 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,29 | 2,67 | 2,46 |
| Charlton | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 6 | 7 | 13 |
| Vunna matcher | 2 | 1 | 3 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 2 | 5 |
| Förlorade matcher | 1 | 4 | 5 |
| Gjorda mål | 5 | 6 | 11 |
| Gjorda mål per match | 0,83 | 0,86 | 1,57 |
| Insläppta mål | 5 | 16 | 21 |
| Insläppta mål per match | 0,83 | 2,29 | 3,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 1,67 | 3,14 | 2,46 |
Målstatistik för Sheffield United och Charlton
På hemmaplan har Sheffield United gjort 9 mål i EFL Championship, vilket innebär att Sheffield United har ett snitt på 1,29 gjorda mål per match. Under säsongen som har gått har Sheffield United släppt in totalt 7 mål på 7 matcher som laget spelat på hemmaplan i EFL Championship, det innebär att Sheffield United släppt in 1,00 mål per match i snitt.
Totalt har Sheffield United producerat 17 mål i EFL Championship under säsongen som har gått. På de 13 matcher laget spelat så har Sheffield United ett snitt på 2,83 gjorda mål per match. Under den gångna säsongen har Sheffield United ett facit med 15 insläppta mål på de 13 matcher som spelats i ligan. I snitt har Sheffield United släppt in 2,50 mål per match.
Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har Charlton 6 gjorda mål sammanlagt i de 7 bortamatcher man spelat. Charlton har på bortaplan släppt in 16 mål i EFL Championship. På de 7 bortamatcher som Charlton spelat så har man ett genomsnitt på 2,29 insläppta mål.
Charlton har ett facit denna säsongen i EFL Championship med 11 gjorda mål. På de 13 matcher som Charlton har spelat så har man ett snitt på 1,57 producerade mål framåt per match. Totalt under säsongen i ligan så har Charlton, på 13 spelade matcher, släppt in 3,00 mål i snitt per match.



