Wrexham – Norwich 17/1, odds, speltips, livestream

STōK Cae Ras 1 - 2(1-1, 0-1)17-01-2026 16:00EFL Championship Omgång 27 Stad: Wrecsam Underlag: Gräs Kapacitet: 19118
Upp till 1000 kr att spela för på Wrexham vs Norwich!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt www.stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Spela för 1500 kr på matchen!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt www.stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Expekt.
Omröstning

Du kan inte längre rösta på matchen mellan Wrexham - Norwich. Se resultatet från omröstningen nedan.

Wrexham - Norwich

No ratings yet

1 0
X 0
2 0
Bästa matchoddsen
1 2.30
X 3.50
2 3.25
Vinstchans
Odds för Wrexham - Norwich
Matchfakta och matchinfo

Matchinfo Wrexham – Norwich i 17 januari

Wrexham och Norwich möttes i EFL Championship den 17/1 med avspark 16:00.

Norwich vann mötet mot Wrexham

Norwich utgick till slut med seger i mötet med Wrexham med siffrorna 2 mål mot 1.  nya poäng tilldelas Norwich i tabellen för EFL Championship för vinsten. Wrexham förlorade mot Norwich, och kommer därför inte tilldelas några nya poäng i den här omgången.

1X2-oddsen på Wrexham - Norwich

På matchen i EFL Championship mellan Wrexham och Norwich så höll spelbolagen Wrexham som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset 2.30 hos Betsafe. Att Wrexham skulle infria förväntningarna och vinna matchen gav i snitt oddset 3,16 hos de 7 spelbolagen i listan ovan.

Norwich var underdogs mot Wrexham och det högsta oddset på nederlagstippade Norwich kunde du spela på hos spelbolaget bet365 till 3.25 gånger pengarna. I snitt gav de 7 spelbolagen i vår lista oddset 2,19 att Norwich skulle ta en oväntad seger.

Det bästa spelet på ett oavgjort resultat mellan Wrexham och Norwich hittade du hos bet365 till oddset 3.50. De 7 spelbolagen i vår oddsjämförelse gav i snitt oddset 3,44 gånger pengarna på ett oavgjort resultat mellan Wrexham - Norwich.

Poängfacit Wrexham

För Wrexham så har laget denna säsong i EFL Championship håvat in 0 poäng på de 23 matcherna som laget har spelat på hemmaplan. På hemmaplan har Wrexham ett snitt på 0 poäng per match.

Wrexham har ett bortafacit under säsongen i EFL Championship med 34 tagna poäng på de 23 matcher laget spelat. På bortaplan så har Wrexham därmed tagit 1,48 poäng per match så här långt.

Wrexham har på 46 matcher tagit 34 poäng denna här säsongen i event. Lagets snitt per spelad match ligger därmed på 1,48 poäng.

Poängfacit Norwich

Norwich har ett hemmafacit i EFL Championship spelat 23 matcher och har 0 poäng i tabellen. Hemma har Norwich ett snitt på 0 inspelade poäng per match.

Wrexham har ett facit på bortaplan denna säsong i EFL Championship med 35 inspelade poäng på 23 matcher man spelat. Och detta innebär att Wrexham har ett snitt på 1,52 poäng per spelad match på bortaplan.

I EFL Championship har Norwich under säsong tagit 35 poäng på 46 matcher laget har spelat. Norwich har därmed ett facit på 1,52 poäng per match.

Tabell
Tabell & Poängställning
EFL Championship 2025/26
Grundserie 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Coventry 23 17 4 2 32 55 23 11 7 5 20 40 46 28 11 7 52 95
2 Ipswich 23 14 8 1 26 50 23 9 7 7 7 34 46 23 15 8 33 84
3 Millwall 23 13 3 7 8 42 23 11 8 4 7 41 46 24 11 11 15 83
4 Southampton 23 12 8 3 19 44 23 10 6 7 7 36 46 22 14 10 26 80
5 Middlesbrough 23 12 6 5 16 42 23 10 8 5 9 38 46 22 14 10 25 80
6 Hull 23 11 5 7 1 38 23 10 5 8 3 35 46 21 10 15 4 73
7 Wrexham 23 10 7 6 4 37 23 9 7 7 0 34 46 19 14 13 4 71
8 Derby County 23 10 6 7 4 36 23 10 3 10 4 33 46 20 9 17 8 69
9 Norwich 23 9 3 11 -1 30 23 10 5 8 8 35 46 19 8 19 7 65
10 Birmingham City 23 12 8 3 17 44 23 5 5 13 -16 20 46 17 13 16 1 64
11 Swansea 23 11 6 6 7 39 23 7 4 12 -9 25 46 18 10 18 -2 64
12 Bristol City 23 9 4 10 2 31 23 8 7 8 -2 31 46 17 11 18 0 62
13 Sheffield United 23 9 4 10 5 31 23 9 2 12 -5 29 46 18 6 22 0 60
14 Preston 23 8 7 8 -2 31 23 7 8 8 -5 29 46 15 15 16 -7 60
15 Queens Park Rangers 23 10 3 10 3 33 23 6 7 10 -15 25 46 16 10 20 -12 58
16 Watford 23 10 7 6 3 37 23 4 8 11 -15 20 46 14 15 17 -12 57
17 Stoke 23 9 6 8 6 33 23 6 4 13 -11 22 46 15 10 21 -5 55
18 Blackburn 24 5 9 10 -7 24 23 9 4 10 -6 31 47 14 13 20 -13 55
19 Portsmouth 23 8 6 9 2 30 23 6 7 10 -17 25 46 14 13 19 -15 55
20 West Bromwich Albion 23 8 10 5 3 34 23 5 4 14 -13 19 46 13 14 19 -10 53
21 Charlton 23 9 4 10 -3 31 23 4 10 9 -11 22 46 13 14 19 -14 53
22 Leicester 23 7 7 9 -3 28 23 5 9 9 -7 24 46 12 16 18 -10 52
23 Oxford Utd 23 7 8 8 -3 29 23 4 6 13 -11 18 46 11 14 21 -14 47
24 Sheffield Wednesday 23 1 7 15 -30 10 24 1 5 18 -31 8 47 2 12 33 -61 18
Lagens form
13:30 2/5
EFL Championship - Omgång 46
2 - 2
13:00 26/4
EFL Championship - Omgång 45
3 - 1
20:45 21/4
EFL Championship - Omgång 44
0 - 1
16:00 18/4
EFL Championship - Omgång 43
2 - 0
13:00 12/4
EFL Championship - Omgång 42
2 - 0
21:00 7/4
EFL Championship - Omgång 41
1 - 5
16:00 3/4
EFL Championship - Omgång 40
2 - 2
16:00 21/3
EFL Championship - Omgång 39
1 - 2
20:45 17/3
EFL Championship - Omgång 36
3 - 1
21:00 13/3
EFL Championship - Omgång 38
2 - 0
13:30 2/5
EFL Championship - Omgång 46
2 - 1
16:00 25/4
EFL Championship - Omgång 45
1 - 1
20:45 21/4
EFL Championship - Omgång 44
2 - 1
16:00 18/4
EFL Championship - Omgång 43
2 - 4
13:30 11/4
EFL Championship - Omgång 42
0 - 2
14:00 6/4
EFL Championship - Omgång 41
1 - 2
16:00 3/4
EFL Championship - Omgång 40
1 - 1
16:00 21/3
EFL Championship - Omgång 39
0 - 1
20:45 18/3
EFL Championship - Omgång 36
1 - 0
16:00 14/3
EFL Championship - Omgång 38
2 - 0
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
16:00 17/1
EFL Championship - Omgång 27
1 - 2
20/9 2025
EFL Championship - Omgång 6
2 - 3
Lagens statistik i EFL Championship
Wrexham Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 23 23 46
Vunna matcher 10 9 19
Oavgjorda matcher 7 7 14
Förlorade matcher 6 7 13
Gjorda mål 41 28 69
Gjorda mål per match 1,78 1,22 3,00
Insläppta mål 37 28 65
Insläppta mål per match 1,61 1,22 2,83
Insläppta och gjorda mål per match 3,39 2,43 2,91
Norwich Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 23 23 46
Vunna matcher 9 10 19
Oavgjorda matcher 3 5 8
Förlorade matcher 11 8 19
Gjorda mål 27 36 63
Gjorda mål per match 1,17 1,57 2,74
Insläppta mål 28 28 56
Insläppta mål per match 1,22 1,22 2,43
Insläppta och gjorda mål per match 2,39 2,78 2,59

Poängstatistik för Wrexham - Norwich

Efter vinsten kan vi konstatera ett facit av 3 vinster, 2 förluster och 0 oavgjorda matcher på de fem senaste för Norwich. Wrexham gick förlorande ur mötet – och har med 2 förluster på sina fem senast spelade matcher, ihop med 1 kryss och 2 vinster.

Vinsten innebär nya poäng för Norwich, som nu har plockat 9 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher. Tappade poäng för Wrexham innebär att man har samlat på sig 7 poäng på sina senaste 5 matcher, av totalt möjliga.

Målstatistik för Wrexham och Norwich

Wrexham har gjort 41 mål totalt hemma denna säsong i EFL Championship, ett snitt på 1,78 mål/match. På de 23 hemmamatcher som Wrexham spelat denna säsong så har man släppt in 37 mål totalt och per match blir det 1,61 mål i snitt.

Under denna säsongen i EFL Championship har Wrexham gjort totalt 69 mål på 46 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 3,00 mål per match. Wrexham har under säsongen släppt in totalt 65 mål i ligan på de 46 matcher som spelats.

Norwich har ett snitt på 1,57 gjorda bortamål i EFL Championship på de 23 bortamatcher man spelat under säsongen. På bortaplan har Norwich i genomsnitt släppt in 1,22 mål på de 23 bortamatcher man spelat.

Offensivt har Norwich gjort 2,74 mål per match i EFL Championship på de 46 matcher som spelats under säsongen. Under den gångna säsongen i ligan så har Norwich släppt in totalt 56 mål. Detta innebär att Norwich har ett målsnitt på 2,43 insläppta mål totalt under de 46 matcher som spelats under säsongen i EFL Championship.