- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-08-29 12:33:32. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchinfo Eskilsminne IF – Hässleholms IF i Division 1
Med matchstart 13:00 så spelades matchen i Division 1 mellan Eskilsminne IF och Hässleholms IF, den 29 augusti.
Hässleholms IF vann matchen mot Eskilsminne IF
Mötet mellan Eskilsminne IF och Hässleholms IF slutade med en 2 - 0 seger till Hässleholms IF. nya poäng tilldelas Hässleholms IF i tabellen för Division 1 för vinsten. Eskilsminne IF förlorade mot Hässleholms IF, och kommer därför inte tilldelas några nya poäng i den här omgången.
Oddsen inför Eskilsminne IF - Hässleholms IF
Inför matchen mellan Eskilsminne IF och Hässleholms IF i Division 1 så var Eskilsminne IF spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Eskilsminne IF hittade du hos Unibet till 2.30 gånger pengarna. I snitt låg oddset på en vinst till Eskilsminne IF på 2,55 gånger pengarna, hos de 1 spelbolagen som finns med på vår lista ovan.
Spelbolagen trodde inte på Hässleholms IF som vinnare i matchen mot Eskilsminne IF. Och inför detta möte så gav Unibet det högsta oddset på Hässleholms IF som vinnare till 2.55 gånger pengarna. Snittoddset på Hässleholms IF som segrare låg på 2,30 gånger pengarna inför matchen.
Ett kryss mellan Eskilsminne IF och Hässleholms IF gav som högst 3.40 gånger pengarna. Ett odds du kunde spela på hos Unibet. De 1 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt 3,40 gånger pengarna på ett oavgjort resultat.
Poängfacit Eskilsminne IF
Hemmalaget Eskilsminne IF har på 14 spelade matcher 0 poäng i event. Och ett facit på 0 poäng per spelad match hemma.
Eskilsminne IF har på bortaplan i Division 1 denna säsong 15 inspelade poäng på 15 matcher. Detta gör att Eskilsminne IF har ett bortafacit med 1,00 poäng per match.
På de totalt 29 matcher Eskilsminne IF har spelat under säsongen i Division 1 så har laget kammat hem 15 poäng. Eskilsminne IF har därmed ett facit med 1,00 inspelade poäng per match.
Poängfacit Hässleholms IF
På hemmaplan har Hässleholms IF fått ihop 0 poäng i Division 1 denna säsong på 14 spelade matcher. Hemma har Hässleholms IF ett snitt på 0 inspelade poäng per match.
Hässleholms IF har ett facit med 27 poäng i Division 1 på 15 spelade bortamatcher. Hässleholms IF har med andra ord 1,80 inspelade poäng per bortamatch.
Hässleholms IF har på 29 spelade matcher i Division 1 tagit 27 poäng denna säsongen. Per spelad match har Hässleholms IF ett poängsnitt på 1,80.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Stockholm Internazionale | 14 | 22 | 32 | 15 | 22 | 32 | 29 | 44 | 64 |
| 2 | FC Arlanda | 15 | 11 | 28 | 14 | 6 | 26 | 29 | 17 | 54 |
| 3 | Athletic Eskilstuna | 14 | -2 | 23 | 15 | 17 | 30 | 29 | 15 | 53 |
| 4 | Enköping | 15 | -98 | 30 | 14 | 2 | 22 | 29 | -96 | 52 |
| 5 | FBK Karlstad | 15 | 1 | 28 | 14 | 6 | 21 | 29 | 7 | 49 |
| 6 | Hammarby TFF | 15 | -91 | 23 | 14 | 16 | 26 | 29 | -75 | 49 |
| 7 | IF Karlstad Fotboll | 14 | 6 | 24 | 15 | 4 | 20 | 29 | 10 | 44 |
| 8 | Umeå FC | 15 | -3 | 21 | 14 | 2 | 21 | 29 | -1 | 42 |
| 9 | Assyriska | 14 | -4 | 17 | 15 | 96 | 21 | 29 | 92 | 38 |
| 10 | Gefle IF | 14 | -2 | 21 | 15 | -9 | 17 | 29 | -11 | 38 |
| 11 | Karlbergs BK | 15 | -2 | 22 | 14 | -6 | 15 | 29 | -8 | 37 |
| 12 | Sollentuna FK | 14 | -2 | 18 | 15 | 91 | 16 | 29 | 89 | 34 |
| 13 | Vasalunds IF | 15 | -10 | 20 | 14 | -11 | 11 | 29 | -21 | 31 |
| 14 | Piteå IF | 15 | -10 | 14 | 14 | -7 | 13 | 29 | -17 | 27 |
| 15 | FC Järfälla | 14 | -15 | 10 | 15 | -6 | 14 | 29 | -21 | 24 |
| 16 | IFK Stocksund | 14 | -10 | 11 | 15 | -14 | 4 | 29 | -24 | 15 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Trelleborgs FF | 15 | 17 | 34 | 14 | 17 | 32 | 29 | 34 | 66 |
| 2 | Hässleholms IF | 14 | 10 | 26 | 15 | 8 | 27 | 29 | 18 | 53 |
| 3 | Lunds BK | 15 | 13 | 30 | 14 | 7 | 20 | 29 | 20 | 50 |
| 4 | Ariana FC | 15 | 5 | 24 | 14 | 8 | 23 | 29 | 13 | 47 |
| 5 | Åtvidabergs FF | 15 | 14 | 30 | 14 | -4 | 17 | 29 | 10 | 47 |
| 6 | FC Rosengård | 14 | 3 | 21 | 15 | -1 | 19 | 29 | 2 | 40 |
| 7 | Jönköpings Södra | 14 | 14 | 29 | 15 | -10 | 10 | 29 | 4 | 39 |
| 8 | FC Trollhättan | 14 | 2 | 17 | 15 | -5 | 21 | 29 | -3 | 38 |
| 9 | Tvååkers IF | 14 | -1 | 17 | 15 | -3 | 21 | 29 | -4 | 38 |
| 10 | Skövde AIK | 15 | 2 | 27 | 14 | -10 | 11 | 29 | -8 | 38 |
| 11 | BK Olympic | 15 | 9 | 24 | 14 | -12 | 13 | 29 | -3 | 37 |
| 12 | Kristianstads FC | 15 | 3 | 19 | 14 | -7 | 17 | 29 | -4 | 36 |
| 13 | Eskilsminne IF | 14 | -8 | 18 | 15 | -7 | 15 | 29 | -15 | 33 |
| 14 | Laholms FK | 14 | -2 | 16 | 15 | -5 | 16 | 29 | -7 | 32 |
| 15 | Ängelholms FF | 15 | -5 | 15 | 14 | -8 | 15 | 29 | -13 | 30 |
| 16 | Utsiktens BK | 14 | -15 | 7 | 15 | -29 | 8 | 29 | -44 | 15 |
| Eskilsminne IF | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 14 | 15 | 29 |
| Vunna matcher | 5 | 4 | 9 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 3 | 6 |
| Förlorade matcher | 6 | 8 | 14 |
| Gjorda mål | 23 | 22 | 45 |
| Gjorda mål per match | 1,64 | 1,47 | 3,00 |
| Insläppta mål | 31 | 29 | 60 |
| Insläppta mål per match | 2,21 | 1,93 | 4,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,86 | 3,40 | 3,62 |
| Hässleholms IF | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 14 | 15 | 29 |
| Vunna matcher | 8 | 8 | 16 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 3 | 5 |
| Förlorade matcher | 4 | 4 | 8 |
| Gjorda mål | 23 | 28 | 51 |
| Gjorda mål per match | 1,64 | 1,87 | 3,40 |
| Insläppta mål | 13 | 20 | 33 |
| Insläppta mål per match | 0,93 | 1,33 | 2,20 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,57 | 3,20 | 2,90 |
Poängstatistik för Eskilsminne IF - Hässleholms IF
Vinsten innebär att på de seaste 5 matcherna har Hässleholms IF vunnit 2, spelat 1 oavgjorda och förlorat 2 matcher. Eskilsminne IF har vunnit 1, kryssat 2 och förlorat 2 av sina fem senast spelade matcher, men förlusten mot Hässleholms IF inräknat.
Vinsten innebär att Hässleholms IF plockar nya poäng, och har tagit totalt 7 poäng av möjliga på sina fem senaste matcher. Förlusten för Eskilsminne IF innebär noll poäng, och de har nu ett facit av 5 inspelade poäng av möjliga på de 5 senaste matcherna.
Målstatistik för Eskilsminne IF och Hässleholms IF
Eskilsminne IF har gjort 23 mål totalt hemma denna säsong i Division 1, ett snitt på 1,64 mål/match. Eskilsminne IF har totalt släppt in 31 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i Division 1. På de 14 hemmamatcherna så har Eskilsminne IF därmed ett snitt på 2,21 insläppta mål per match.
På de 29 matcher Eskilsminne IF spelat i Division 1 denna säsong så har laget gjort totalt 45 mål, med ett snitt på 3,00 mål per match. Under den gångna säsongen har Eskilsminne IF ett facit med 60 insläppta mål på de 29 matcher som spelats i ligan. I snitt har Eskilsminne IF släppt in 4,00 mål per match.
På de 15 bortamatcher som Hässleholms IF spelat denna säsong i Division 1 har laget gjort 28 mål, vilket ger ett snitt på 1,87 mål per match. Hässleholms IF har på de 15 bortamatcher man spelat i Division 1 släppt in 20 mål och har ett snitt på 1,33 insläppta mål per match.
Offensivt har Hässleholms IF gjort 3,40 mål per match i Division 1 på de 29 matcher som spelats under säsongen. Under den gångna säsongen i ligan så har Hässleholms IF släppt in totalt 33 mål. Detta innebär att Hässleholms IF har ett målsnitt på 2,20 insläppta mål totalt under de 29 matcher som spelats under säsongen i Division 1.



