- Upp till 1500 kr + 64 kr på Expekt-tipset
- Omsättningskrav 15x, minsta odds 1.80
Oddsen uppdaterades 2026-05-09 08:34:15. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades FBK Karlstad – FC Järfälla den 9/5
Matchen som spelades i Division 1 mellan FBK Karlstad vs FC Järfälla hade avspark klockan 16:00, den 09-05-2026.
FBK Karlstad vann matchen mot FC Järfälla
Det var dock FBK Karlstad som utgick med seger i mötet med 2 mål mot 0. nya poäng tilldelas FBK Karlstad i tabellen för Division 1 för vinsten. FC Järfälla förlorade mot FBK Karlstad, och kommer därför inte tilldelas några nya poäng i den här omgången.
De bästa & högsta oddsen inför FBK Karlstad - FC Järfälla
Inför matchen mellan FBK Karlstad och FC Järfälla i Division 1 så var FBK Karlstad spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på FBK Karlstad hittade du hos Expekt till 2.16 gånger pengarna. I snitt låg oddset på en vinst till FBK Karlstad på 2,93 gånger pengarna, hos de 3 spelbolagen som finns med på vår lista ovan.
3.00 var det högsta oddset på nederlagstippade FC Järfälla som vinnare i mötet mot FBK Karlstad. Och detta odds kunde du spela på hos Unibet. Snittoddset på FC Järfälla som segrare låg på 2,05 gånger pengarna inför matchen.
Unibet var det spelbolag som gav det bästa oddset 3.55 på att FBK Karlstad och FC Järfälla skulle kryssa i mötet. De 3 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt 3,52 gånger pengarna på ett oavgjort resultat.
Poängfacit FBK Karlstad
Hemmalaget FBK Karlstad har på 3 spelade matcher 0 poäng i event. Laget har därmed ett hammafacit på 0 poäng per spelad match.
6 poäng har FBK Karlstad facit så här långt på 3 matcher i Division 1. På bortaplan har FBK Karlstad därmed 2,00 poäng per match.
I Division 1 har FBK Karlstad 6 poäng på 6 spelade matcher totalt. Per spelad match så har laget tagit 2,00 poäng i snitt.
Poängfacit FC Järfälla
På hemmaplan har FC Järfälla fått ihop 0 poäng i Division 1 denna säsong på 2 spelade matcher. Laget har med det ett facit på 0 poäng per spelad match hemma.
2 poäng har FC Järfälla i bortafacit så här långt på de 4 matcher man spelat i Division 1. FC Järfälla har med andra ord 0,50 inspelade poäng per bortamatch.
På totalt 6 matcher FC Järfälla har spelat under säsongen har man håvat in 2 poäng i event. FC Järfälla har därmed denna säsong ett poängsnitt på 0,50 poäng per match.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | FBK Karlstad | 3 | 4 | 9 | 3 | 3 | 6 | 6 | 7 | 15 |
| 2 | FC Arlanda | 3 | 1 | 5 | 3 | 8 | 9 | 6 | 9 | 14 |
| 3 | IF Karlstad Fotboll | 3 | 0 | 6 | 3 | 3 | 7 | 6 | 3 | 13 |
| 4 | Hammarby TFF | 3 | -96 | 4 | 3 | 7 | 9 | 6 | -89 | 13 |
| 5 | Enköping | 4 | -3 | 9 | 2 | 1 | 3 | 6 | -2 | 12 |
| 6 | Stockholm Internazionale | 3 | 2 | 4 | 3 | 6 | 7 | 6 | 8 | 11 |
| 7 | Karlbergs BK | 3 | -1 | 4 | 3 | 1 | 6 | 6 | 0 | 10 |
| 8 | Sollentuna FK | 2 | -1 | 1 | 4 | 2 | 8 | 6 | 1 | 9 |
| 9 | Assyriska | 3 | -2 | 1 | 3 | 97 | 7 | 6 | 95 | 8 |
| 10 | Gefle IF | 3 | 1 | 6 | 3 | -2 | 1 | 6 | -1 | 7 |
| 11 | Umeå FC | 3 | 0 | 4 | 3 | -4 | 3 | 6 | -4 | 7 |
| 12 | Vasalunds IF | 3 | -1 | 3 | 3 | -1 | 2 | 6 | -2 | 5 |
| 13 | FC Järfälla | 2 | 0 | 3 | 4 | -3 | 2 | 6 | -3 | 5 |
| 14 | Piteå IF | 3 | -6 | 0 | 3 | -1 | 3 | 6 | -7 | 3 |
| 15 | Athletic Eskilstuna | 3 | -4 | 1 | 3 | -2 | 1 | 6 | -6 | 2 |
| 16 | IFK Stocksund | 4 | -7 | 2 | 2 | -2 | 0 | 6 | -9 | 2 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Trelleborgs FF | 3 | 4 | 7 | 3 | 9 | 9 | 6 | 13 | 16 |
| 2 | Lunds BK | 2 | 3 | 6 | 4 | 1 | 6 | 6 | 4 | 12 |
| 3 | Åtvidabergs FF | 4 | 4 | 9 | 2 | -2 | 1 | 6 | 2 | 10 |
| 4 | Eskilsminne IF | 4 | -1 | 7 | 2 | 2 | 3 | 6 | 1 | 10 |
| 5 | Ariana FC | 3 | 1 | 5 | 3 | 0 | 4 | 6 | 1 | 9 |
| 6 | BK Olympic | 3 | 3 | 6 | 3 | -3 | 3 | 6 | 0 | 9 |
| 7 | Hässleholms IF | 3 | 3 | 4 | 3 | 0 | 4 | 6 | 3 | 8 |
| 8 | Skövde AIK | 4 | 1 | 6 | 2 | 0 | 2 | 6 | 1 | 8 |
| 9 | FC Trollhättan | 4 | -3 | 2 | 2 | 2 | 6 | 6 | -1 | 8 |
| 10 | Ängelholms FF | 3 | -4 | 2 | 3 | 6 | 5 | 6 | 2 | 7 |
| 11 | Jönköpings Södra | 3 | 3 | 6 | 3 | -3 | 1 | 6 | 0 | 7 |
| 12 | Tvååkers IF | 2 | 0 | 3 | 4 | -3 | 4 | 6 | -3 | 7 |
| 13 | FC Rosengård | 3 | -4 | 1 | 3 | 2 | 5 | 6 | -2 | 6 |
| 14 | Kristianstads FC | 2 | 3 | 4 | 4 | -6 | 1 | 6 | -3 | 5 |
| 15 | Laholms FK | 2 | -4 | 1 | 4 | -2 | 3 | 6 | -6 | 4 |
| 16 | Utsiktens BK | 3 | -6 | 0 | 3 | -6 | 3 | 6 | -12 | 3 |
| FBK Karlstad | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 3 | 3 | 6 |
| Vunna matcher | 3 | 2 | 5 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 0 | 0 |
| Förlorade matcher | 0 | 1 | 1 |
| Gjorda mål | 5 | 6 | 11 |
| Gjorda mål per match | 1,67 | 2,00 | 3,67 |
| Insläppta mål | 1 | 3 | 4 |
| Insläppta mål per match | 0,33 | 1,00 | 1,33 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,00 | 3,00 | 2,50 |
| FC Järfälla | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 2 | 4 | 6 |
| Vunna matcher | 1 | 0 | 1 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 2 | 2 |
| Förlorade matcher | 1 | 2 | 3 |
| Gjorda mål | 1 | 5 | 6 |
| Gjorda mål per match | 0,50 | 1,25 | 1,50 |
| Insläppta mål | 1 | 8 | 9 |
| Insläppta mål per match | 0,50 | 2,00 | 2,25 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 1,00 | 3,25 | 2,50 |
Poängstatistik för FBK Karlstad - FC Järfälla
Efter vinsten kan vi konstatera ett facit av 2 vinster, 1 förluster och 0 oavgjorda matcher på de fem senaste för FBK Karlstad. FC Järfälla gick förlorande ur mötet – och har med 2 förluster på sina fem senast spelade matcher, ihop med 2 kryss och 0 vinster.
En vinst på kontot innebär att FBK Karlstad nu har spelat in 6 poäng av möjliga på de fem senaste matcherna. Inga nya poäng tilldelas FC Järfälla efter förlusten – vilket innebär totalt 2 poäng av möjliga på deras fem senast spelade matcher.
Målstatistik för FBK Karlstad och FC Järfälla
Räknar vi antalet gjorda mål per hemmamatch i Division 1 så har FBK Karlstad ett genomsnitt på 1,67 per match, på totalt 3 matcher. Under säsongen som har gått har FBK Karlstad släppt in totalt 1 mål på 3 matcher som laget spelat på hemmaplan i Division 1, det innebär att FBK Karlstad släppt in 0,33 mål per match i snitt.
På de 6 matcher FBK Karlstad spelat i Division 1 denna säsong så har laget gjort totalt 11 mål, med ett snitt på 3,67 mål per match. FBK Karlstad har denna säsongen släppt in totalt 4 mål i ligan. Det innebär att på de 6 matcher som spelats så har FBK Karlstad 1,33 insläppta mål per match.
På de 4 bortamatcher som FC Järfälla spelat denna säsong i Division 1 har laget gjort 5 mål, vilket ger ett snitt på 1,25 mål per match. FC Järfälla har å sin sida ett bortafacit med 8 insläppta mål under säsongen i Division 1.
Per match har FC Järfälla i snitt producerat 1,50 mål framåt på de 6 matcher som spelats i Division 1. FC Järfälla har totalt spelat 6 matcher under säsongen och på dessa 6 matcher har man släppt in 9 mål, ett snitt på 2,25 insläppta mål per spelad match.




