- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-05-09 06:27:26. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
FC Arlanda mötte Karlbergs BK den 13-05-2026
Med matchstart 19:30 så spelades matchen i Division 1 mellan FC Arlanda och Karlbergs BK, den 13 maj.
FC Arlanda - Karlbergs BK kryssade
Det blev oavgjort, 1 - 1, i mötet mellan FC Arlanda - Karlbergs BK. Krysset innebär att båda lag tilldelas poäng, och både FC Arlanda och Karlbergs BK kan notera nytt poäng vardera till tabellen i Division 1.
De bästa oddsen inför FC Arlanda - Karlbergs BK
Inför matchen mellan FC Arlanda och Karlbergs BK i Division 1 så var FC Arlanda spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på FC Arlanda hittade du hos Unibet till 2.10 gånger pengarna. Favoriten FC Arlanda kunde du i snitt spela på till oddset 2,90 gånger pengarna som vinnare hos de 3 spelbolagen i vår oddsjämförelse.
Unibet gav det högsta odds på Karlbergs BK, som var nederlagstippade mot FC Arlanda, till 2.90 gånger pengarna. Spelbolagen trodde som sagt inte på en vinst till Karlbergs BK och de 3 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt oddset 2,10 på en seger till Karlbergs BK.
Hos spelbolaget Unibet så hittade du det högsta spelet på matchen mellan FC Arlanda - Karlbergs BK i Champions League till 3.45 gånger pengarna. Ett oavgjort spel på FC Arlanda - Karlbergs BK gav inför mötet i snitt oddset 3,45 gånger pengarna hos de 3 spelbolagen i listan ovan.
Poängfacit FC Arlanda
FC Arlanda har ett hemmafacit så här lång i Division 1 där laget har håvat in 0 poäng på 15 matcher. Över de 15 spelade hemmamatcher har nu FC Arlanda ett poängsnitt på 0 poäng per match.
Denna säsong har FC Arlanda ett bortafacit med 26 poäng på 14 spelade matcher i event. Så här långt har FC Arlanda ett poängsnitt på 1,86 poäng per match på bortaplan.
FC Arlanda har på 29 matcher tagit 26 poäng denna här säsongen i event. Per spelad match så har laget tagit 1,86 poäng i snitt.
Poängfacit Karlbergs BK
Karlbergs BK har håvat in 0 poäng så här långt på 15 spelade matcher i Division 1. Över 15 spelade matcher på hemmaplan har nu Karlbergs BK ett snitt på 0 poäng per match.
FC Arlanda har ett facit på bortaplan denna säsong i Division 1 med 15 inspelade poäng på 14 matcher man spelat. På bortaplan så har Karlbergs BK därmed tagit 1,07 poäng per match under säsongen.
På totalt 29 matcher Karlbergs BK har spelat under säsongen har man håvat in 15 poäng i event. Karlbergs BK har därmed ett facit på 1,07 poäng per match.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Stockholm Internazionale | 14 | 22 | 32 | 15 | 22 | 32 | 29 | 44 | 64 |
| 2 | FC Arlanda | 15 | 11 | 28 | 14 | 6 | 26 | 29 | 17 | 54 |
| 3 | Athletic Eskilstuna | 14 | -2 | 23 | 15 | 17 | 30 | 29 | 15 | 53 |
| 4 | Enköping | 15 | -98 | 30 | 14 | 2 | 22 | 29 | -96 | 52 |
| 5 | FBK Karlstad | 15 | 1 | 28 | 14 | 6 | 21 | 29 | 7 | 49 |
| 6 | Hammarby TFF | 15 | -91 | 23 | 14 | 16 | 26 | 29 | -75 | 49 |
| 7 | IF Karlstad Fotboll | 14 | 6 | 24 | 15 | 4 | 20 | 29 | 10 | 44 |
| 8 | Umeå FC | 15 | -3 | 21 | 14 | 2 | 21 | 29 | -1 | 42 |
| 9 | Assyriska | 14 | -4 | 17 | 15 | 96 | 21 | 29 | 92 | 38 |
| 10 | Gefle IF | 14 | -2 | 21 | 15 | -9 | 17 | 29 | -11 | 38 |
| 11 | Karlbergs BK | 15 | -2 | 22 | 14 | -6 | 15 | 29 | -8 | 37 |
| 12 | Sollentuna FK | 14 | -2 | 18 | 15 | 91 | 16 | 29 | 89 | 34 |
| 13 | Vasalunds IF | 15 | -10 | 20 | 14 | -11 | 11 | 29 | -21 | 31 |
| 14 | Piteå IF | 15 | -10 | 14 | 14 | -7 | 13 | 29 | -17 | 27 |
| 15 | FC Järfälla | 14 | -15 | 10 | 15 | -6 | 14 | 29 | -21 | 24 |
| 16 | IFK Stocksund | 14 | -10 | 11 | 15 | -14 | 4 | 29 | -24 | 15 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Trelleborgs FF | 15 | 17 | 34 | 14 | 17 | 32 | 29 | 34 | 66 |
| 2 | Hässleholms IF | 14 | 10 | 26 | 15 | 8 | 27 | 29 | 18 | 53 |
| 3 | Lunds BK | 15 | 13 | 30 | 14 | 7 | 20 | 29 | 20 | 50 |
| 4 | Ariana FC | 15 | 5 | 24 | 14 | 8 | 23 | 29 | 13 | 47 |
| 5 | Åtvidabergs FF | 15 | 14 | 30 | 14 | -4 | 17 | 29 | 10 | 47 |
| 6 | FC Rosengård | 14 | 3 | 21 | 15 | -1 | 19 | 29 | 2 | 40 |
| 7 | Jönköpings Södra | 14 | 14 | 29 | 15 | -10 | 10 | 29 | 4 | 39 |
| 8 | FC Trollhättan | 14 | 2 | 17 | 15 | -5 | 21 | 29 | -3 | 38 |
| 9 | Tvååkers IF | 14 | -1 | 17 | 15 | -3 | 21 | 29 | -4 | 38 |
| 10 | Skövde AIK | 15 | 2 | 27 | 14 | -10 | 11 | 29 | -8 | 38 |
| 11 | BK Olympic | 15 | 9 | 24 | 14 | -12 | 13 | 29 | -3 | 37 |
| 12 | Kristianstads FC | 15 | 3 | 19 | 14 | -7 | 17 | 29 | -4 | 36 |
| 13 | Eskilsminne IF | 14 | -8 | 18 | 15 | -7 | 15 | 29 | -15 | 33 |
| 14 | Laholms FK | 14 | -2 | 16 | 15 | -5 | 16 | 29 | -7 | 32 |
| 15 | Ängelholms FF | 15 | -5 | 15 | 14 | -8 | 15 | 29 | -13 | 30 |
| 16 | Utsiktens BK | 14 | -15 | 7 | 15 | -29 | 8 | 29 | -44 | 15 |
| FC Arlanda | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 15 | 14 | 29 |
| Vunna matcher | 8 | 8 | 16 |
| Oavgjorda matcher | 4 | 2 | 6 |
| Förlorade matcher | 3 | 4 | 7 |
| Gjorda mål | 26 | 27 | 53 |
| Gjorda mål per match | 1,73 | 1,93 | 3,79 |
| Insläppta mål | 15 | 21 | 36 |
| Insläppta mål per match | 1,00 | 1,50 | 2,57 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,73 | 3,43 | 3,07 |
| Karlbergs BK | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 15 | 14 | 29 |
| Vunna matcher | 6 | 4 | 10 |
| Oavgjorda matcher | 4 | 3 | 7 |
| Förlorade matcher | 5 | 7 | 12 |
| Gjorda mål | 21 | 19 | 40 |
| Gjorda mål per match | 1,40 | 1,36 | 2,86 |
| Insläppta mål | 23 | 25 | 48 |
| Insläppta mål per match | 1,53 | 1,79 | 3,43 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,93 | 3,14 | 3,03 |
Poängstatistik för FC Arlanda - Karlbergs BK
Matchresultatet innebär ett kryss i båda lagens facit. Det innebär totalt 3 vinster, 0 kryss och 2 förluster för FC Arlanda, och 0 vinster, 2 kryss och 3 förluster på fem matcher för Karlbergs BK.
9 poäng för FC Arlanda, och 2 poäng för Karlbergs BK av de möjliga på de fem senast spelade matcherna är resultatet efter att båda lag tilldelats poäng efter krysset.
Målstatistik för FC Arlanda och Karlbergs BK
FC Arlanda har ett målsnitt på 1,73 gjorda mål per hemmamatch i Division 1. FC Arlanda har totalt släppt in 15 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i Division 1. På de 15 hemmamatcherna så har FC Arlanda därmed ett snitt på 1,00 insläppta mål per match.
På de 29 matcher FC Arlanda spelat i Division 1 denna säsong så har laget gjort totalt 53 mål, med ett snitt på 3,79 mål per match. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har FC Arlanda ett snitt på 2,57 insläppta mål per match, på de 29 matcher som spelats.
På de 14 bortamatcher som Karlbergs BK spelat denna säsong i Division 1 har laget gjort 19 mål, vilket ger ett snitt på 1,36 mål per match. Karlbergs BK har på bortaplan släppt in 25 mål i Division 1. På de 14 bortamatcher som Karlbergs BK spelat så har man ett genomsnitt på 1,79 insläppta mål.
Karlbergs BK har ett facit denna säsongen i Division 1 med 40 gjorda mål. På de 29 matcher som Karlbergs BK har spelat så har man ett snitt på 2,86 producerade mål framåt per match. Karlbergs BK har totalt spelat 29 matcher under säsongen och på dessa 29 matcher har man släppt in 48 mål, ett snitt på 3,43 insläppta mål per spelad match.



