FC Trollhättan – Hässleholms IF 3/4, odds, stream, speltips

Edsborgs IP A-plan 3 - 4(1-2, 2-2)03-04-2026 16:00Division 1 Omgång 1
Upp till 1000 kr att spela för på FC Trollhättan vs Hässleholms IF!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Upp till 1500 kr i spelkrediter + 100 free spins!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos bet365.
Bästa matchoddsen
1 2.80
X 3.35
2 2.48
Vinstchans
Odds för FC Trollhättan - Hässleholms IF

Oddsen uppdaterades 2026-04-03 15:01:17. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

FC Trollhättan - Hässleholms IF odds, speltips, resultat i Division 1

Matchinfo FC Trollhättan – Hässleholms IF i Division 1

Med avspark 16:00 så spelades matchen i Division 1 mellan FC Trollhättan och Hässleholms IF, den 3 april.

Hässleholms IF vann matchen mot FC Trollhättan

Hässleholms IF utgick med seger i mötet mot FC Trollhättan med 4 mål mot 3. Vinsten mot FC Trollhättan innebär nya poäng till Hässleholms IF i tabellen för Division 1. FC Trollhättan kommer inte tilldelas några nya poäng efter förlusten.

De bästa oddsen inför FC Trollhättan - Hässleholms IF

Kikade vi på oddsen inför mötet i Division 1 mellan FC Trollhättan och Hässleholms IF så var Hässleholms IF oddsfavorit att vinna matchen. Spelbolaget Unibet gav då det högsta oddset till 2.48 gånger pengarna på Hässleholms IF som vinnare. Av de 3 spelbolagen i vår oddsjämförelse så var snittoddet 2,58 på Hässleholms IF som vinnare mot FC Trollhättan.

Ett spel på FC Trollhättan, som var nederlagstippade hos spelbolagen, kunde du spela till 2.80 gånger pengarna hos Expekt. De 3 spelbolagen i vår oddsjämförelse ovan gav snittoddset 2,32 att FC Trollhättan skulle vinna matchen.

Hos spelbolaget Expekt så hittade du det högsta spelet på matchen mellan FC Trollhättan - Hässleholms IF i Champions League till 3.35 gånger pengarna. I snitt gav de 3 spelbolagen, i oddsjämförelsen ovan, ett odds på 3,30 att FC Trollhättan - Hässleholms IF skulle kryssa matchen.

Poängfacit FC Trollhättan

På hemmaplan har FC Trollhättan samlat ihop 0 poäng så här långt på 14 matcher i Division 1. Detta gör att FC Trollhättan har ett snitt på 0 poäng per hemmamatch.

På 15 spelade matcher har FC Trollhättan denna säsong i Division 1 tagit 21 poäng. Så här långt har FC Trollhättan ett poängsnitt på 1,40 poäng per match på bortaplan.

21 poäng har FC Trollhättan än så länge håvat in under den gångna säsongen i event, på totalt 29 spelade matcher. FC Trollhättan har därmed ett facit med 1,40 inspelade poäng per match.

Poängfacit Hässleholms IF

Hässleholms IF facit så här långt är 0 inspelade poäng i Division 1 på 14 hemmamatcher. Detta innebär att FC Trollhättan i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.

På 15 matcher har Hässleholms IF under säsong tagit 27 poäng i event. Detta innebär att Hässleholms IF har ett facit med 1,80 poäng per bortamatch.

På 29 matcher Hässleholms IF har spelat i Division 1 under säsong så har laget håvat in 27 poäng. Hässleholms IF har ett snitt på 1,80 poäng per spelad match.

Tabell
Tabell & Poängställning
Ettan (Division 1) 2026
Norra 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Stockholm Internazionale 14 10 2 2 22 32 15 10 2 3 22 32 29 20 4 5 44 64
2 FC Arlanda 15 8 4 3 11 28 14 8 2 4 6 26 29 16 6 7 17 54
3 Athletic Eskilstuna 14 7 2 5 -2 23 15 9 3 3 17 30 29 16 5 8 15 53
4 Enköping 15 9 3 4 -98 30 14 7 1 6 2 22 29 16 4 10 -96 52
5 FBK Karlstad 15 8 4 3 1 28 14 6 3 5 6 21 29 14 7 8 7 49
6 Hammarby TFF 15 6 5 5 -91 23 14 8 2 4 16 26 29 14 7 9 -75 49
7 IF Karlstad Fotboll 14 7 3 4 6 24 15 5 5 5 4 20 29 12 8 9 10 44
8 Umeå FC 15 6 3 6 -3 21 14 6 3 5 2 21 29 12 6 11 -1 42
9 Assyriska 14 5 2 7 -4 17 15 6 3 7 96 21 29 11 5 14 92 38
10 Gefle IF 14 6 3 5 -2 21 15 5 2 8 -9 17 29 11 5 13 -11 38
11 Karlbergs BK 15 6 4 5 -2 22 14 4 3 7 -6 15 29 10 7 12 -8 37
12 Sollentuna FK 14 5 3 6 -2 18 15 3 7 6 91 16 29 8 10 12 89 34
13 Vasalunds IF 15 6 2 7 -10 20 14 2 5 7 -11 11 29 8 7 14 -21 31
14 Piteå IF 15 3 5 7 -10 14 14 3 4 7 -7 13 29 6 9 14 -17 27
15 FC Järfälla 14 3 1 10 -15 10 15 3 5 7 -6 14 29 6 6 17 -21 24
16 IFK Stocksund 14 2 5 7 -10 11 15 1 1 13 -14 4 29 3 6 20 -24 15
Ettan (Division 1) 2026
Södra 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Trelleborgs FF 15 10 4 1 17 34 14 10 2 2 17 32 29 20 6 3 34 66
2 Hässleholms IF 14 8 2 4 10 26 15 8 3 4 8 27 29 16 5 8 18 53
3 Lunds BK 15 10 0 5 13 30 14 4 8 2 7 20 29 14 8 7 20 50
4 Ariana FC 15 7 3 5 5 24 14 6 5 3 8 23 29 13 8 8 13 47
5 Åtvidabergs FF 15 9 3 3 14 30 14 4 5 5 -4 17 29 13 8 8 10 47
6 FC Rosengård 14 6 3 5 3 21 15 4 7 4 -1 19 29 10 10 9 2 40
7 Jönköpings Södra 14 9 2 3 14 29 15 2 4 9 -10 10 29 11 6 12 4 39
8 FC Trollhättan 14 4 5 5 2 17 15 6 3 6 -5 21 29 10 8 11 -3 38
9 Tvååkers IF 14 4 5 5 -1 17 15 6 3 6 -3 21 29 10 8 11 -4 38
10 Skövde AIK 15 7 6 2 2 27 14 2 5 7 -10 11 29 9 11 9 -8 38
11 BK Olympic 15 7 3 5 9 24 14 4 1 9 -12 13 29 11 4 14 -3 37
12 Kristianstads FC 15 5 4 6 3 19 14 5 2 7 -7 17 29 10 6 13 -4 36
13 Eskilsminne IF 14 5 3 6 -8 18 15 4 3 8 -7 15 29 9 6 14 -15 33
14 Laholms FK 14 4 4 6 -2 16 15 5 1 9 -5 16 29 9 5 15 -7 32
15 Ängelholms FF 15 3 6 6 -5 15 14 4 3 7 -8 15 29 7 9 13 -13 30
16 Utsiktens BK 14 1 4 9 -15 7 15 2 2 11 -29 8 29 3 6 20 -44 15
Lagens form
16:00 1/11
Division 1 - Omgång 29
6 - 3
16:00 24/10
2 - 4
16:00 18/10
Division 1 - Omgång 27
3 - 1
16:00 10/10
Division 1 - Omgång 26
4 - 3
16:00 3/10
Division 1 - Omgång 25
1 - 1
13:00 26/9
Division 1 - Omgång 24
4 - 2
16:00 20/9
Division 1 - Omgång 23
0 - 1
19:00 17/9
Division 1 - Omgång 22
1 - 3
19:00 11/9
Division 1 - Omgång 21
5 - 0
16:00 5/9
Division 1 - Omgång 20
4 - 2
19:00 30/10
Division 1 - Omgång 29
1 - 1
16:00 24/10
Division 1 - Omgång 28
1 - 1
16:00 17/10
Division 1 - Omgång 27
1 - 2
13:00 10/10
1 - 0
13:00 3/10
Division 1 - Omgång 25
1 - 2
13:00 26/9
Division 1 - Omgång 24
2 - 1
16:00 20/9
Division 1 - Omgång 23
0 - 1
19:00 16/9
Division 1 - Omgång 22
2 - 0
13:00 12/9
Division 1 - Omgång 21
2 - 1
13:00 5/9
Division 1 - Omgång 20
2 - 1
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
16:00 20/9
Division 1 - Omgång 23
0 - 1
16:00 3/4
3 - 4
31/8 2025
Division 1 - Omgång 20
0 - 4
18/4 2025
0 - 2
Lagens statistik i Division 1
FC Trollhättan Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 14 15 29
Vunna matcher 4 6 10
Oavgjorda matcher 5 3 8
Förlorade matcher 5 6 11
Gjorda mål 27 24 51
Gjorda mål per match 1,93 1,60 3,40
Insläppta mål 25 29 54
Insläppta mål per match 1,79 1,93 3,60
Insläppta och gjorda mål per match 3,71 3,53 3,62
Hässleholms IF Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 14 15 29
Vunna matcher 8 8 16
Oavgjorda matcher 2 3 5
Förlorade matcher 4 4 8
Gjorda mål 23 28 51
Gjorda mål per match 1,64 1,87 3,40
Insläppta mål 13 20 33
Insläppta mål per match 0,93 1,33 2,20
Insläppta och gjorda mål per match 2,57 3,20 2,90

Poängstatistik för FC Trollhättan - Hässleholms IF

De fem senaste matcherna har inneburit 2 vinster, 2 förluster och 1 oavgjorda resultat för Hässleholms IF, som alltså besegrade FC Trollhättan. 1 vinster, 1 kryss och 3 förluster på de fem senaste matcherna är vad förlusten innebär för FC Trollhättan.

Vinsten innebär nya poäng för Hässleholms IF, som nu har plockat 7 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher. Tappade poäng för FC Trollhättan innebär att man har samlat på sig 4 poäng på sina senaste 5 matcher, av totalt möjliga.

Målstatistik för FC Trollhättan och Hässleholms IF

FC Trollhättan har ett målsnitt på 1,93 gjorda mål per hemmamatch i Division 1. I Division 1 har FC Trollhättan släppt in 25 mål på hemmaplan denna säsongen.

Totalt har FC Trollhättan producerat 51 mål i Division 1 under säsongen som har gått. På de 29 matcher laget spelat så har FC Trollhättan ett snitt på 3,40 gjorda mål per match. FC Trollhättan har denna säsongen släppt in totalt 54 mål i ligan. Det innebär att på de 29 matcher som spelats så har FC Trollhättan 3,60 insläppta mål per match.

Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har Hässleholms IF 28 gjorda mål sammanlagt i de 15 bortamatcher man spelat. Hässleholms IF har på bortaplan släppt in 20 mål i Division 1. På de 15 bortamatcher som Hässleholms IF spelat så har man ett genomsnitt på 1,33 insläppta mål.

Hässleholms IF har ett facit denna säsongen i Division 1 med 51 gjorda mål. På de 29 matcher som Hässleholms IF har spelat så har man ett snitt på 3,40 producerade mål framåt per match. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Hässleholms IF släppt in 2,20 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 29 matcher som har spelats.