Hässleholms IF – Utsiktens BK 30/5, odds, live stream, speltips

Österås IP A-plan 3 - 0(1-0, 2-0)30-05-2026 16:00Division 1 Omgång 10
Upp till 1000 kr att spela för på Hässleholms IF vs Utsiktens BK!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Upp till 1500 kr i spelkrediter + 100 free spins!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos bet365.
Bästa matchoddsen
1 1.44
X 4.20
2 5.60
Vinstchans
Odds för Hässleholms IF - Utsiktens BK

Oddsen uppdaterades 2026-05-30 15:31:03. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Hässleholms IF - Utsiktens BK odds, speltips, resultat i Division 1

Matchfakta Hässleholms IF – Utsiktens BK i Division 1

Matchen som spelades i Division 1 mellan Hässleholms IF vs Utsiktens BK hade avspark klockan 16:00, den 30-05-2026.

Hässleholms IF vann matchen mot Utsiktens BK

Det blev till slut Hässleholms IF som gick segrande ur mötet mot Utsiktens BK med siffrorna 3 - 0. Hässleholms IF gick segrande ur mötet, vilket innebär nya poäng till tabellen. Förlusten för Utsiktens BK innebär att man blir utan nya poäng i den här omgången av Division 1.

De bästa & högsta oddsen inför Hässleholms IF - Utsiktens BK

Kikade vi på oddsen inför mötet i Division 1 mellan Hässleholms IF och Utsiktens BK så var Hässleholms IF oddsfavorit att vinna matchen. Spelbolaget Unibet gav då det högsta oddset till 1.44 gånger pengarna på Hässleholms IF som vinnare. I vår oddsjämförelse så gav de 3 spelbolagen i snitt oddset 5,57 på att Hässleholms IF skulle vinna matchen.

Utsiktens BK var nederlagstippade i mötet mot Hässleholms IF och det högsta oddset på Utsiktens BK som vinnare hittade du hos Leo Vegas till oddset 5.60. I snitt så kunde du spela på att Utsiktens BK gick vinnande ur detta möte till oddset 1,42 gånger pengarna, hos de 3 spelbolagen i vår oddsjämförelse.

Inför matchen så kunde du spela på krysset mellan Hässleholms IF och Utsiktens BK till det högsta oddset 4.20 hos Leo Vegas. Ett kryss mellan de två gav i snitt, hos det 3 spelbolagen vi jämfört oddsen från, 4,17 gånger pengarna.

Poängfacit Hässleholms IF

Hässleholms IF har ett hemmafacit så här lång i Division 1 där laget har håvat in 0 poäng på 14 matcher. Laget har därmed ett hammafacit på 0 poäng per spelad match.

27 poäng har Hässleholms IF facit så här långt på 15 matcher i Division 1. På bortaplan så har Hässleholms IF därmed tagit 1,80 poäng per match så här långt.

Under säsongen i Division 1 så har Hässleholms IF spelat in 27 poäng på 29 matcher. Hässleholms IF har under säsongen ett snitt på 1,80 poäng per match.

Poängfacit Utsiktens BK

På hemmaplan har Utsiktens BK fått ihop 0 poäng i Division 1 denna säsong på 14 spelade matcher. Detta innebär att Hässleholms IF i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.

Denna säsong i Division 1 har Utsiktens BK ett facit med 8 poäng på 15 spelade matcher på bortaplan. Så här långt så har Utsiktens BK därmed ett bortasnitt på 0,53 poäng per match.

På 29 matcher Utsiktens BK har spelat i Division 1 under säsong så har laget håvat in 8 poäng. Utsiktens BK har därmed ett facit på 0,53 poäng per match.

Tabell
Tabell & Poängställning
Ettan (Division 1) 2026
Norra 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Stockholm Internazionale 14 10 2 2 22 32 15 10 2 3 22 32 29 20 4 5 44 64
2 FC Arlanda 15 8 4 3 11 28 14 8 2 4 6 26 29 16 6 7 17 54
3 Athletic Eskilstuna 14 7 2 5 -2 23 15 9 3 3 17 30 29 16 5 8 15 53
4 Enköping 15 9 3 4 -98 30 14 7 1 6 2 22 29 16 4 10 -96 52
5 FBK Karlstad 15 8 4 3 1 28 14 6 3 5 6 21 29 14 7 8 7 49
6 Hammarby TFF 15 6 5 5 -91 23 14 8 2 4 16 26 29 14 7 9 -75 49
7 IF Karlstad Fotboll 14 7 3 4 6 24 15 5 5 5 4 20 29 12 8 9 10 44
8 Umeå FC 15 6 3 6 -3 21 14 6 3 5 2 21 29 12 6 11 -1 42
9 Assyriska 14 5 2 7 -4 17 15 6 3 7 96 21 29 11 5 14 92 38
10 Gefle IF 14 6 3 5 -2 21 15 5 2 8 -9 17 29 11 5 13 -11 38
11 Karlbergs BK 15 6 4 5 -2 22 14 4 3 7 -6 15 29 10 7 12 -8 37
12 Sollentuna FK 14 5 3 6 -2 18 15 3 7 6 91 16 29 8 10 12 89 34
13 Vasalunds IF 15 6 2 7 -10 20 14 2 5 7 -11 11 29 8 7 14 -21 31
14 Piteå IF 15 3 5 7 -10 14 14 3 4 7 -7 13 29 6 9 14 -17 27
15 FC Järfälla 14 3 1 10 -15 10 15 3 5 7 -6 14 29 6 6 17 -21 24
16 IFK Stocksund 14 2 5 7 -10 11 15 1 1 13 -14 4 29 3 6 20 -24 15
Ettan (Division 1) 2026
Södra 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Trelleborgs FF 15 10 4 1 17 34 14 10 2 2 17 32 29 20 6 3 34 66
2 Hässleholms IF 14 8 2 4 10 26 15 8 3 4 8 27 29 16 5 8 18 53
3 Lunds BK 15 10 0 5 13 30 14 4 8 2 7 20 29 14 8 7 20 50
4 Ariana FC 15 7 3 5 5 24 14 6 5 3 8 23 29 13 8 8 13 47
5 Åtvidabergs FF 15 9 3 3 14 30 14 4 5 5 -4 17 29 13 8 8 10 47
6 FC Rosengård 14 6 3 5 3 21 15 4 7 4 -1 19 29 10 10 9 2 40
7 Jönköpings Södra 14 9 2 3 14 29 15 2 4 9 -10 10 29 11 6 12 4 39
8 FC Trollhättan 14 4 5 5 2 17 15 6 3 6 -5 21 29 10 8 11 -3 38
9 Tvååkers IF 14 4 5 5 -1 17 15 6 3 6 -3 21 29 10 8 11 -4 38
10 Skövde AIK 15 7 6 2 2 27 14 2 5 7 -10 11 29 9 11 9 -8 38
11 BK Olympic 15 7 3 5 9 24 14 4 1 9 -12 13 29 11 4 14 -3 37
12 Kristianstads FC 15 5 4 6 3 19 14 5 2 7 -7 17 29 10 6 13 -4 36
13 Eskilsminne IF 14 5 3 6 -8 18 15 4 3 8 -7 15 29 9 6 14 -15 33
14 Laholms FK 14 4 4 6 -2 16 15 5 1 9 -5 16 29 9 5 15 -7 32
15 Ängelholms FF 15 3 6 6 -5 15 14 4 3 7 -8 15 29 7 9 13 -13 30
16 Utsiktens BK 14 1 4 9 -15 7 15 2 2 11 -29 8 29 3 6 20 -44 15
Lagens form
19:00 30/10
Division 1 - Omgång 29
1 - 1
16:00 24/10
Division 1 - Omgång 28
1 - 1
16:00 17/10
Division 1 - Omgång 27
1 - 2
13:00 10/10
1 - 0
13:00 3/10
Division 1 - Omgång 25
1 - 2
13:00 26/9
Division 1 - Omgång 24
2 - 1
16:00 20/9
Division 1 - Omgång 23
0 - 1
19:00 16/9
Division 1 - Omgång 22
2 - 0
13:00 12/9
Division 1 - Omgång 21
2 - 1
13:00 5/9
Division 1 - Omgång 20
2 - 1
16:00 1/11
Division 1 - Omgång 29
1 - 2
19:00 23/10
Division 1 - Omgång 28
1 - 4
13:00 18/10
Division 1 - Omgång 27
4 - 1
13:00 11/10
Division 1 - Omgång 26
0 - 2
16:00 3/10
Division 1 - Omgång 25
3 - 2
17:00 26/9
Division 1 - Omgång 24
3 - 0
16:00 19/9
Division 1 - Omgång 23
3 - 1
19:00 16/9
Division 1 - Omgång 22
0 - 0
19:00 11/9
Division 1 - Omgång 21
5 - 0
17:00 5/9
Division 1 - Omgång 20
1 - 1
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
17:00 8/8
Division 1 - Omgång 16
0 - 2
16:00 30/5
Division 1 - Omgång 10
3 - 0
Lagens statistik i Division 1
Hässleholms IF Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 14 15 29
Vunna matcher 8 8 16
Oavgjorda matcher 2 3 5
Förlorade matcher 4 4 8
Gjorda mål 23 28 51
Gjorda mål per match 1,64 1,87 3,40
Insläppta mål 13 20 33
Insläppta mål per match 0,93 1,33 2,20
Insläppta och gjorda mål per match 2,57 3,20 2,90
Utsiktens BK Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 14 15 29
Vunna matcher 1 2 3
Oavgjorda matcher 4 2 6
Förlorade matcher 9 11 20
Gjorda mål 11 16 27
Gjorda mål per match 0,79 1,07 1,80
Insläppta mål 26 45 71
Insläppta mål per match 1,86 3,00 4,73
Insläppta och gjorda mål per match 2,64 4,07 3,38

Poängstatistik för Hässleholms IF - Utsiktens BK

Vinsten innebär att på de seaste 5 matcherna har Hässleholms IF vunnit 2, spelat 1 oavgjorda och förlorat 2 matcher. Utsiktens BK har vunnit 1, kryssat 0 och förlorat 4 av sina fem senast spelade matcher, men förlusten mot Hässleholms IF inräknat.

På sina fem senast spelade matcher har Hässleholms IF efter sin vinst mot Utsiktens BK plockat 7 poäng av möjliga. Förlusten innebär att Utsiktens BK inte tilldelas några nya poäng, och poängtappet innebär att de av möjliga har spelat in 3 poäng på sina fem senaste matcher.

Målstatistik för Hässleholms IF och Utsiktens BK

Hässleholms IF har gjort 23 mål totalt hemma denna säsong i Division 1, ett snitt på 1,64 mål/match. Under säsongen som har gått har Hässleholms IF släppt in totalt 13 mål på 14 matcher som laget spelat på hemmaplan i Division 1, det innebär att Hässleholms IF släppt in 0,93 mål per match i snitt.

Per match har Hässleholms IF ett snitt på 3,40 gjorda mål, på de 29 matcher som spelats i Division 1 under säsongen som gått. Hässleholms IF har under säsongen släppt in totalt 33 mål i ligan på de 29 matcher som spelats.

Utsiktens BK har ett snitt på 1,07 gjorda bortamål i Division 1 på de 15 bortamatcher man spelat under säsongen. Utsiktens BK har på bortaplan släppt in 45 mål i Division 1. På de 15 bortamatcher som Utsiktens BK spelat så har man ett genomsnitt på 3,00 insläppta mål.

Per match har Utsiktens BK i snitt producerat 1,80 mål framåt på de 29 matcher som spelats i Division 1. Under den gångna säsongen i ligan så har Utsiktens BK släppt in totalt 71 mål. Detta innebär att Utsiktens BK har ett målsnitt på 4,73 insläppta mål totalt under de 29 matcher som spelats under säsongen i Division 1.