- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-08-29 12:33:32. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades IFK Stocksund – FC Arlanda i Division 1
Mötet i Division 1 mellan IFK Stocksund och FC Arlanda spelades den 29/8 avspark med start kl. 16:00.
FC Arlanda vann matchen mot IFK Stocksund
Mötet mellan IFK Stocksund och FC Arlanda slutade till slut med en 3 - 2 seger till FC Arlanda. FC Arlanda gick segrande ur mötet mot IFK Stocksund, vilket innebär att de plockar nya poäng i Division 1. Förlusten innebär att IFK Stocksund inte kommer tilldelas några nya poäng. Resultatet i matchen betyder att vi nu hittar IFK Stocksund på plats med poäng, samtidigt som FC Arlanda med sina 3 poäng ligger på plats 1 i tabellen för Division 1.
1X2-oddsen på IFK Stocksund - FC Arlanda
Inför matchen mellan IFK Stocksund och FC Arlanda i Division 1 så var FC Arlanda spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på FC Arlanda hittade du hos Unibet till 2.02 gånger pengarna. Av de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse så var snittoddet 2,80 på FC Arlanda som vinnare mot IFK Stocksund.
IFK Stocksund var nederlagstippade i mötet mot FC Arlanda och det högsta oddset på IFK Stocksund som vinnare hittade du hos Unibet till oddset 2.80. I vår oddsjämförelse på detta möte så gav de 1 spelbolagen i snitt oddset 2,02 på IFK Stocksund som vinnare.
Unibet var det spelbolag som gav det bästa oddset 3.75 på att IFK Stocksund och FC Arlanda skulle kryssa i mötet. De 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse gav i snitt oddset 3,75 gånger pengarna på ett oavgjort resultat mellan IFK Stocksund - FC Arlanda.
Poängfacit IFK Stocksund
På 14 spelade matcher har IFK Stocksund nu 0 insamlade poäng i event. Över de 14 spelade hemmamatcher har nu IFK Stocksund ett poängsnitt på 0 poäng per match.
På bortaplan har IFK Stocksund tagit 4 poäng på 15 spelade matcher i event. Och detta gör att IFK Stocksund har ett poängsnitt på bortaplan med 0,27 poäng per spelad match.
På de 29 matcher IFK Stocksund har spelat denna säsong i Division 1 så har laget tagit 4 poäng. IFK Stocksund har med det facit ett snitt på 0,27 poäng per match.
Poängfacit FC Arlanda
FC Arlanda har ett facit i Division 1 där laget så här långt har tagit 0 poäng på 15 spelade matcher. Och ett hemmafacit på 0 poäng per spelad match.
IFK Stocksund har ett facit på bortaplan denna säsong i Division 1 med 26 inspelade poäng på 14 matcher man spelat. Detta gör att IFK Stocksund har ett snitt på bortaplan med 1,86 poäng per match.
På totalt 29 matcher FC Arlanda har spelat under säsongen har man håvat in 26 poäng i event. Laget har därmed i snitt, per spelad match, tagit 1,86 poäng.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Stockholm Internazionale | 14 | 22 | 32 | 15 | 22 | 32 | 29 | 44 | 64 |
| 2 | FC Arlanda | 15 | 11 | 28 | 14 | 6 | 26 | 29 | 17 | 54 |
| 3 | Athletic Eskilstuna | 14 | -2 | 23 | 15 | 17 | 30 | 29 | 15 | 53 |
| 4 | Enköping | 15 | -98 | 30 | 14 | 2 | 22 | 29 | -96 | 52 |
| 5 | FBK Karlstad | 15 | 1 | 28 | 14 | 6 | 21 | 29 | 7 | 49 |
| 6 | Hammarby TFF | 15 | -91 | 23 | 14 | 16 | 26 | 29 | -75 | 49 |
| 7 | IF Karlstad Fotboll | 14 | 6 | 24 | 15 | 4 | 20 | 29 | 10 | 44 |
| 8 | Umeå FC | 15 | -3 | 21 | 14 | 2 | 21 | 29 | -1 | 42 |
| 9 | Assyriska | 14 | -4 | 17 | 15 | 96 | 21 | 29 | 92 | 38 |
| 10 | Gefle IF | 14 | -2 | 21 | 15 | -9 | 17 | 29 | -11 | 38 |
| 11 | Karlbergs BK | 15 | -2 | 22 | 14 | -6 | 15 | 29 | -8 | 37 |
| 12 | Sollentuna FK | 14 | -2 | 18 | 15 | 91 | 16 | 29 | 89 | 34 |
| 13 | Vasalunds IF | 15 | -10 | 20 | 14 | -11 | 11 | 29 | -21 | 31 |
| 14 | Piteå IF | 15 | -10 | 14 | 14 | -7 | 13 | 29 | -17 | 27 |
| 15 | FC Järfälla | 14 | -15 | 10 | 15 | -6 | 14 | 29 | -21 | 24 |
| 16 | IFK Stocksund | 14 | -10 | 11 | 15 | -14 | 4 | 29 | -24 | 15 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Trelleborgs FF | 15 | 17 | 34 | 15 | 18 | 35 | 30 | 35 | 69 |
| 2 | Lunds BK | 15 | 13 | 30 | 15 | 8 | 23 | 30 | 21 | 53 |
| 3 | Hässleholms IF | 15 | 9 | 26 | 15 | 8 | 27 | 30 | 17 | 53 |
| 4 | Ariana FC | 15 | 5 | 24 | 15 | 7 | 23 | 30 | 12 | 47 |
| 5 | Åtvidabergs FF | 15 | 14 | 30 | 15 | -7 | 17 | 30 | 7 | 47 |
| 6 | FC Rosengård | 15 | 4 | 24 | 15 | -1 | 19 | 30 | 3 | 43 |
| 7 | Skövde AIK | 15 | 2 | 27 | 15 | -9 | 14 | 30 | -7 | 41 |
| 8 | BK Olympic | 15 | 9 | 24 | 15 | -10 | 16 | 30 | -1 | 40 |
| 9 | Jönköpings Södra | 15 | 13 | 29 | 15 | -10 | 10 | 30 | 3 | 39 |
| 10 | FC Trollhättan | 15 | 0 | 17 | 15 | -5 | 21 | 30 | -5 | 38 |
| 11 | Tvååkers IF | 15 | -2 | 17 | 15 | -3 | 21 | 30 | -5 | 38 |
| 12 | Kristianstads FC | 15 | 3 | 19 | 15 | -7 | 18 | 30 | -4 | 37 |
| 13 | Eskilsminne IF | 15 | -5 | 21 | 15 | -7 | 15 | 30 | -12 | 36 |
| 14 | Ängelholms FF | 15 | -5 | 15 | 15 | -7 | 18 | 30 | -12 | 33 |
| 15 | Laholms FK | 15 | -3 | 16 | 15 | -5 | 16 | 30 | -8 | 32 |
| 16 | Utsiktens BK | 15 | -15 | 8 | 15 | -29 | 8 | 30 | -44 | 16 |
| IFK Stocksund | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 14 | 15 | 29 |
| Vunna matcher | 2 | 1 | 3 |
| Oavgjorda matcher | 5 | 1 | 6 |
| Förlorade matcher | 7 | 13 | 20 |
| Gjorda mål | 28 | 21 | 49 |
| Gjorda mål per match | 2,00 | 1,40 | 3,27 |
| Insläppta mål | 38 | 35 | 73 |
| Insläppta mål per match | 2,71 | 2,33 | 4,87 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 4,71 | 3,73 | 4,21 |
| FC Arlanda | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 15 | 14 | 29 |
| Vunna matcher | 8 | 8 | 16 |
| Oavgjorda matcher | 4 | 2 | 6 |
| Förlorade matcher | 3 | 4 | 7 |
| Gjorda mål | 26 | 27 | 53 |
| Gjorda mål per match | 1,73 | 1,93 | 3,79 |
| Insläppta mål | 15 | 21 | 36 |
| Insläppta mål per match | 1,00 | 1,50 | 2,57 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,73 | 3,43 | 3,07 |
Poängstatistik för IFK Stocksund - FC Arlanda
Vinsten mot IFK Stocksund innebär att FC Arlanda har ett facit av 3 vinster, 2 förluster och 0 oavgjorda matcher på sina fem senaste matcher. IFK Stocksund har efter förlusten ett facit av 0 vinster, 5 förluster och 0 oavgjorda resultat på sina fem senaste matcher.
Vinsten innebär nya poäng för FC Arlanda, som nu har plockat 9 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher. Tappade poäng för IFK Stocksund innebär att man har samlat på sig 0 poäng på sina senaste 5 matcher, av totalt möjliga.
Målstatistik för IFK Stocksund och FC Arlanda
På hemmaplan har IFK Stocksund gjort 28 mål i Division 1, vilket innebär att IFK Stocksund har ett snitt på 2,00 gjorda mål per match. På de 14 hemmamatcher som IFK Stocksund spelat denna säsong så har man släppt in 38 mål totalt och per match blir det 2,71 mål i snitt.
Totalt har IFK Stocksund producerat 49 mål i Division 1 under säsongen som har gått. På de 29 matcher laget spelat så har IFK Stocksund ett snitt på 3,27 gjorda mål per match. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har IFK Stocksund ett snitt på 4,87 insläppta mål per match, på de 29 matcher som spelats.
Under säsongen i Division 1 har FC Arlanda gjort 27 mål på de 14 bortamatcher man spelat. FC Arlanda har å sin sida ett bortafacit med 21 insläppta mål under säsongen i Division 1.
Per match har FC Arlanda i snitt producerat 3,79 mål framåt på de 29 matcher som spelats i Division 1. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att FC Arlanda släppt in 2,57 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 29 matcher som har spelats.



