Tvååkers IF – Laholms FK 2/5, odds, stream, speltips

Övrevi C 1 - 2(1-1, 0-1)02-05-2026 13:00Division 1 Omgång 5
Upp till 1000 kr att spela för på Tvååkers IF vs Laholms FK!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Upp till 1500 kr i spelkrediter + 100 free spins!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos bet365.
Bästa matchoddsen
1 1.71
X 3.60
2 3.90
Vinstchans
Odds för Tvååkers IF - Laholms FK

Oddsen uppdaterades 2026-05-02 12:19:03. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Tvååkers IF - Laholms FK odds, speltips, resultat i Division 1

Så spelades Tvååkers IF – Laholms FK den 2/5

Matchen som spelades i Division 1 mellan Tvååkers IF vs Laholms FK hade avspark klockan 13:00, den 02-05-2026.

Laholms FK vann matchen mot Tvååkers IF

Laholms FK utgick med seger i mötet mot Tvååkers IF med 2 mål mot 1.  nya poäng tilldelas Laholms FK i tabellen för Division 1 för vinsten. Tvååkers IF förlorade mot Laholms FK, och kommer därför inte tilldelas några nya poäng i den här omgången.

De bästa oddsen inför Tvååkers IF - Laholms FK

Kikade vi på oddsen inför mötet i Division 1 mellan Tvååkers IF och Laholms FK så var Tvååkers IF oddsfavorit att vinna matchen. Spelbolaget Unibet gav då det högsta oddset till 1.71 gånger pengarna på Tvååkers IF som vinnare. I snitt så gav 3 spelbolag oddset 3,87 på att favoriten Tvååkers IF skulle utgå med seger.

Laholms FK var nederlagstippade i mötet mot Tvååkers IF och det högsta oddset på Laholms FK som vinnare hittade du hos Unibet till oddset 3.90. Nederlagstippade Laholms FK var som sagt ingen favorit i mötet mot Tvååkers IF och i snitt gav ett spel hos de 3 spelbolagen ovan oddset 1,71.

Ett kryss mellan Tvååkers IF och Laholms FK gav som högst 3.60 gånger pengarna. Ett odds du kunde spela på hos Leo Vegas. Ett kryss mellan de två gav i snitt, hos det 3 spelbolagen vi jämfört oddsen från, 3,57 gånger pengarna.

Poängfacit Tvååkers IF

Hemmalaget Tvååkers IF har på 14 spelade matcher 0 poäng i event. Och ett facit på 0 poäng per spelad match hemma.

Tvååkers IF har på bortaplan i Division 1 denna säsong 21 inspelade poäng på 15 matcher. På bortaplan så har Tvååkers IF därmed tagit 1,40 poäng per match så här långt.

Tvååkers IF har på 29 matcher tagit 21 poäng denna här säsongen i event. Tvååkers IF har därmed ett poängsnitt per match på 1,40.

Poängfacit Laholms FK

Laholms FK har håvat in 0 poäng så här långt på 14 spelade matcher i Division 1. Över 14 spelade matcher på hemmaplan har nu Laholms FK ett snitt på 0 poäng per match.

På bortaplan har Laholms FK i Division 1 tagit 16 poäng på 15 matcher. Laholms FK har med andra ord 1,07 inspelade poäng per bortamatch.

Laholms FK har i Division 1 16 poäng på 29 matcher totalt. Laholms FK har därmed ett snitt per match på 1,07 poäng.

Tabell
Tabell & Poängställning
Ettan (Division 1) 2026
Norra 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Stockholm Internazionale 14 10 2 2 22 32 15 10 2 3 22 32 29 20 4 5 44 64
2 FC Arlanda 15 8 4 3 11 28 14 8 2 4 6 26 29 16 6 7 17 54
3 Athletic Eskilstuna 14 7 2 5 -2 23 15 9 3 3 17 30 29 16 5 8 15 53
4 Enköping 15 9 3 4 -98 30 14 7 1 6 2 22 29 16 4 10 -96 52
5 FBK Karlstad 15 8 4 3 1 28 14 6 3 5 6 21 29 14 7 8 7 49
6 Hammarby TFF 15 6 5 5 -91 23 14 8 2 4 16 26 29 14 7 9 -75 49
7 IF Karlstad Fotboll 14 7 3 4 6 24 15 5 5 5 4 20 29 12 8 9 10 44
8 Umeå FC 15 6 3 6 -3 21 14 6 3 5 2 21 29 12 6 11 -1 42
9 Assyriska 14 5 2 7 -4 17 15 6 3 7 96 21 29 11 5 14 92 38
10 Gefle IF 14 6 3 5 -2 21 15 5 2 8 -9 17 29 11 5 13 -11 38
11 Karlbergs BK 15 6 4 5 -2 22 14 4 3 7 -6 15 29 10 7 12 -8 37
12 Sollentuna FK 14 5 3 6 -2 18 15 3 7 6 91 16 29 8 10 12 89 34
13 Vasalunds IF 15 6 2 7 -10 20 14 2 5 7 -11 11 29 8 7 14 -21 31
14 Piteå IF 15 3 5 7 -10 14 14 3 4 7 -7 13 29 6 9 14 -17 27
15 FC Järfälla 14 3 1 10 -15 10 15 3 5 7 -6 14 29 6 6 17 -21 24
16 IFK Stocksund 14 2 5 7 -10 11 15 1 1 13 -14 4 29 3 6 20 -24 15
Ettan (Division 1) 2026
Södra 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Trelleborgs FF 15 10 4 1 17 34 14 10 2 2 17 32 29 20 6 3 34 66
2 Hässleholms IF 14 8 2 4 10 26 15 8 3 4 8 27 29 16 5 8 18 53
3 Lunds BK 15 10 0 5 13 30 14 4 8 2 7 20 29 14 8 7 20 50
4 Ariana FC 15 7 3 5 5 24 14 6 5 3 8 23 29 13 8 8 13 47
5 Åtvidabergs FF 15 9 3 3 14 30 14 4 5 5 -4 17 29 13 8 8 10 47
6 FC Rosengård 14 6 3 5 3 21 15 4 7 4 -1 19 29 10 10 9 2 40
7 Jönköpings Södra 14 9 2 3 14 29 15 2 4 9 -10 10 29 11 6 12 4 39
8 FC Trollhättan 14 4 5 5 2 17 15 6 3 6 -5 21 29 10 8 11 -3 38
9 Tvååkers IF 14 4 5 5 -1 17 15 6 3 6 -3 21 29 10 8 11 -4 38
10 Skövde AIK 15 7 6 2 2 27 14 2 5 7 -10 11 29 9 11 9 -8 38
11 BK Olympic 15 7 3 5 9 24 14 4 1 9 -12 13 29 11 4 14 -3 37
12 Kristianstads FC 15 5 4 6 3 19 14 5 2 7 -7 17 29 10 6 13 -4 36
13 Eskilsminne IF 14 5 3 6 -8 18 15 4 3 8 -7 15 29 9 6 14 -15 33
14 Laholms FK 14 4 4 6 -2 16 15 5 1 9 -5 16 29 9 5 15 -7 32
15 Ängelholms FF 15 3 6 6 -5 15 14 4 3 7 -8 15 29 7 9 13 -13 30
16 Utsiktens BK 14 1 4 9 -15 7 15 2 2 11 -29 8 29 3 6 20 -44 15
Lagens form
13:00 31/10
Division 1 - Omgång 29
1 - 0
19:00 23/10
Division 1 - Omgång 28
1 - 4
13:00 17/10
Division 1 - Omgång 27
1 - 1
19:00 12/10
Division 1 - Omgång 26
1 - 1
13:00 3/10
Division 1 - Omgång 25
1 - 2
13:00 26/9
Division 1 - Omgång 24
4 - 2
13:00 20/9
Division 1 - Omgång 23
0 - 1
19:00 17/9
Division 1 - Omgång 22
4 - 2
16:00 12/9
Division 1 - Omgång 21
0 - 0
16:00 6/9
0 - 1
13:00 1/11
Division 1 - Omgång 29
2 - 1
13:00 24/10
Division 1 - Omgång 28
5 - 1
13:00 17/10
Division 1 - Omgång 27
0 - 1
19:00 12/10
Division 1 - Omgång 26
1 - 1
19:00 2/10
Division 1 - Omgång 25
0 - 1
16:00 26/9
Division 1 - Omgång 24
1 - 2
13:00 20/9
Division 1 - Omgång 23
2 - 3
19:00 16/9
Division 1 - Omgång 22
0 - 0
13:00 12/9
Division 1 - Omgång 21
1 - 0
19:00 4/9
Division 1 - Omgång 20
4 - 2
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
19:00 12/10
Division 1 - Omgång 26
1 - 1
13:00 2/5
Division 1 - Omgång 5
1 - 2
Lagens statistik i Division 1
Tvååkers IF Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 14 15 29
Vunna matcher 4 6 10
Oavgjorda matcher 5 3 8
Förlorade matcher 5 6 11
Gjorda mål 16 23 39
Gjorda mål per match 1,14 1,53 2,60
Insläppta mål 17 26 43
Insläppta mål per match 1,21 1,73 2,87
Insläppta och gjorda mål per match 2,36 3,27 2,83
Laholms FK Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 14 15 29
Vunna matcher 4 5 9
Oavgjorda matcher 4 1 5
Förlorade matcher 6 9 15
Gjorda mål 22 18 40
Gjorda mål per match 1,57 1,20 2,67
Insläppta mål 24 23 47
Insläppta mål per match 1,71 1,53 3,13
Insläppta och gjorda mål per match 3,29 2,73 3,00

Poängstatistik för Tvååkers IF - Laholms FK

Efter vinsten kan vi konstatera ett facit av 2 vinster, 2 förluster och 1 oavgjorda matcher på de fem senaste för Laholms FK. Tvååkers IF gick förlorande ur mötet – och har med 3 förluster på sina fem senast spelade matcher, ihop med 1 kryss och 1 vinster.

Vinsten innebär att Laholms FK plockar nya poäng, och har tagit totalt 7 poäng av möjliga på sina fem senaste matcher. Förlusten för Tvååkers IF innebär noll poäng, och de har nu ett facit av 4 inspelade poäng av möjliga på de 5 senaste matcherna.

Målstatistik för Tvååkers IF och Laholms FK

Tvååkers IF har ett målsnitt på 1,14 gjorda mål per hemmamatch i Division 1. Tvååkers IF har totalt släppt in 17 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i Division 1. På de 14 hemmamatcherna så har Tvååkers IF därmed ett snitt på 1,21 insläppta mål per match.

Totalt har Tvååkers IF producerat 39 mål i Division 1 under säsongen som har gått. På de 29 matcher laget spelat så har Tvååkers IF ett snitt på 2,60 gjorda mål per match. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har Tvååkers IF ett snitt på 2,87 insläppta mål per match, på de 29 matcher som spelats.

På bortaplan har Laholms FK denna säsong ett facit med 18 gjorda mål på 15 spelade matcher. Laholms FK har på de 15 bortamatcher man spelat i Division 1 släppt in 23 mål och har ett snitt på 1,53 insläppta mål per match.

Offensivt har Laholms FK gjort 2,67 mål per match i Division 1 på de 29 matcher som spelats under säsongen. Totalt under säsongen i ligan så har Laholms FK, på 29 spelade matcher, släppt in 3,13 mål i snitt per match.