- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-05-03 20:49:23. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades Austin FC – St. Louis City den 3/5
Austin FC och St. Louis City möttes den 03-05-2026 med avspark 23:30 i MLS.
Austin FC vann mötet mot St. Louis City
Austin FC vann matchen mot St. Louis City med resultatet 2 - 0. Austin FC plockar nya poäng till tabellen efter att ha besegrat St. Louis City. St. Louis City å andra sidan blir poänglösa i den här omgången av MLS i och med förlusten. Austin FC ligger efter matchens avgörande på plats i tabellen med inspelade poäng, samtidigt som St. Louis City med sina 1 poäng återfinns på plats 3 i tabellen för MLS.
Oddsen inför Austin FC - St. Louis City
På matchen i MLS mellan Austin FC och St. Louis City så höll spelbolagen Austin FC som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset hos . I snitt så gav 4 spelbolag oddset 2,65 på att favoriten Austin FC skulle utgå med seger.
Austin FC var nederlagstippade i mötet mot Austin FC och det högsta oddset på Austin FC som vinnare hittade du hos bet365 till oddset 2.70. Om vi jämför oddsen från de 4 spelbolagen i vår oddsjämförelse så gav ett spel i snitt 2,58 gånger pengarna på Austin FC som vinnare.
Inför mötet mellan Austin FC och St. Louis City så var det högsta oddset på ett oavgjort resultat 3.35 som du hittade hos Unibet. De 4 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt 3,34 gånger pengarna på ett oavgjort resultat.
Poängfacit Austin FC
Austin FC har tagit 0 poäng så här långt i MLS på 16 spelade matcher. Laget har därmed ett hammafacit på 0 poäng per spelad match.
Austin FC har ett bortafacit under säsongen i MLS med 16 tagna poäng på de 17 matcher laget spelat. Och detta gör att Austin FC har ett poängsnitt på bortaplan med 0,94 poäng per spelad match.
Austin FC har på 33 matcher tagit 16 poäng denna här säsongen i event. Austin FC har därmed ett poängsnitt per match på 0,94.
Poängfacit St. Louis City
St. Louis City har denna säsongen i MLS tagit 0 poäng på de 17 matcher laget spelat på hemmaplan. Och ett hemmafacit på 0 poäng per spelad match.
St. Louis City har ett facit med 21 poäng i MLS på 17 spelade bortamatcher. Detta innebär att St. Louis City har ett facit med 1,24 poäng per bortamatch.
St. Louis City har på 34 spelade matcher i MLS tagit 21 poäng denna säsongen. Per match har laget därmed tagit 1,24 poäng i snitt.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nashville | 17 | 34 | 47 | 16 | 10 | 27 | 33 | 44 | 74 |
| 2 | New England Revolution | 16 | 12 | 35 | 16 | -2 | 23 | 32 | 10 | 58 |
| 3 | Inter Miami | 16 | 15 | 26 | 16 | 5 | 30 | 32 | 20 | 56 |
| 4 | Chicago Fire | 16 | 9 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 11 | 55 |
| 5 | Charlotte FC | 17 | 21 | 34 | 16 | -6 | 19 | 33 | 15 | 53 |
| 6 | Philadelphia Union | 16 | 10 | 26 | 17 | 1 | 21 | 33 | 11 | 47 |
| 7 | FC Cincinnati | 16 | 9 | 30 | 17 | -15 | 16 | 33 | -6 | 46 |
| 8 | Columbus Crew | 17 | 10 | 29 | 16 | -4 | 15 | 33 | 6 | 44 |
| 9 | Orlando City | 16 | 10 | 30 | 17 | -26 | 13 | 33 | -16 | 43 |
| 10 | New York City FC | 17 | 6 | 21 | 16 | -3 | 18 | 33 | 3 | 39 |
| 11 | New York Red Bulls | 16 | -5 | 21 | 17 | -12 | 18 | 33 | -17 | 39 |
| 12 | Toronto FC | 17 | 3 | 27 | 16 | -15 | 12 | 33 | -12 | 39 |
| 13 | Atlanta United | 17 | -7 | 17 | 16 | -7 | 16 | 33 | -14 | 33 |
| 14 | DC United | 16 | -8 | 20 | 17 | -13 | 13 | 33 | -21 | 33 |
| 15 | CF Montréal | 16 | -4 | 17 | 17 | -26 | 9 | 33 | -30 | 26 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nashville | 17 | 34 | 47 | 16 | 10 | 27 | 33 | 44 | 74 |
| 2 | New England Revolution | 16 | 12 | 35 | 16 | -2 | 23 | 32 | 10 | 58 |
| 3 | Inter Miami | 16 | 15 | 26 | 16 | 5 | 30 | 32 | 20 | 56 |
| 4 | Chicago Fire | 16 | 9 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 11 | 55 |
| 5 | Charlotte FC | 17 | 21 | 34 | 16 | -6 | 19 | 33 | 15 | 53 |
| 6 | Philadelphia Union | 16 | 10 | 26 | 17 | 1 | 21 | 33 | 11 | 47 |
| 7 | FC Cincinnati | 16 | 9 | 30 | 17 | -15 | 16 | 33 | -6 | 46 |
| 8 | Columbus Crew | 17 | 10 | 29 | 16 | -4 | 15 | 33 | 6 | 44 |
| 9 | Orlando City | 16 | 10 | 30 | 17 | -26 | 13 | 33 | -16 | 43 |
| 10 | New York City FC | 17 | 6 | 21 | 16 | -3 | 18 | 33 | 3 | 39 |
| 11 | New York Red Bulls | 16 | -5 | 21 | 17 | -12 | 18 | 33 | -17 | 39 |
| 12 | Toronto FC | 17 | 3 | 27 | 16 | -15 | 12 | 33 | -12 | 39 |
| 13 | Atlanta United | 17 | -7 | 17 | 16 | -7 | 16 | 33 | -14 | 33 |
| 14 | DC United | 16 | -8 | 20 | 17 | -13 | 13 | 33 | -21 | 33 |
| 15 | CF Montréal | 16 | -4 | 17 | 17 | -26 | 9 | 33 | -30 | 26 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Vancouver Whitecaps | 17 | 28 | 35 | 16 | 10 | 26 | 33 | 38 | 61 |
| 2 | FC Dallas | 16 | 7 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 9 | 55 |
| 3 | Houston Dynamo | 17 | 5 | 30 | 16 | -2 | 22 | 33 | 3 | 52 |
| 4 | San Jose Earthquakes | 17 | 4 | 26 | 16 | 4 | 26 | 33 | 8 | 52 |
| 5 | St. Louis City | 17 | 13 | 31 | 17 | -3 | 21 | 34 | 10 | 52 |
| 6 | Los Angeles FC | 16 | 16 | 31 | 16 | -1 | 16 | 32 | 15 | 47 |
| 7 | Los Angeles Galaxy | 17 | 5 | 27 | 16 | -11 | 17 | 33 | -6 | 44 |
| 8 | Colorado Rapids | 17 | 12 | 33 | 16 | -13 | 10 | 33 | -1 | 43 |
| 9 | Seattle Sounders | 16 | 2 | 25 | 17 | -5 | 18 | 33 | -3 | 43 |
| 10 | Real Salt Lake | 16 | 10 | 30 | 17 | -10 | 12 | 33 | 0 | 42 |
| 11 | Portland Timbers | 16 | 7 | 28 | 16 | -10 | 12 | 32 | -3 | 40 |
| 12 | Minnesota United | 16 | 1 | 19 | 16 | -7 | 19 | 32 | -6 | 38 |
| 13 | San Diego FC | 16 | 8 | 23 | 17 | -13 | 15 | 33 | -5 | 38 |
| 14 | Austin FC | 16 | -1 | 18 | 17 | -20 | 16 | 33 | -21 | 34 |
| 15 | Sporting Kansas City | 17 | -11 | 14 | 16 | -31 | 9 | 33 | -42 | 23 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Vancouver Whitecaps | 17 | 28 | 35 | 16 | 10 | 26 | 33 | 38 | 61 |
| 2 | FC Dallas | 16 | 7 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 9 | 55 |
| 3 | Houston Dynamo | 17 | 5 | 30 | 16 | -2 | 22 | 33 | 3 | 52 |
| 4 | San Jose Earthquakes | 17 | 4 | 26 | 16 | 4 | 26 | 33 | 8 | 52 |
| 5 | St. Louis City | 17 | 13 | 31 | 17 | -3 | 21 | 34 | 10 | 52 |
| 6 | Los Angeles FC | 16 | 16 | 31 | 16 | -1 | 16 | 32 | 15 | 47 |
| 7 | Los Angeles Galaxy | 17 | 5 | 27 | 16 | -11 | 17 | 33 | -6 | 44 |
| 8 | Colorado Rapids | 17 | 12 | 33 | 16 | -13 | 10 | 33 | -1 | 43 |
| 9 | Seattle Sounders | 16 | 2 | 25 | 17 | -5 | 18 | 33 | -3 | 43 |
| 10 | Real Salt Lake | 16 | 10 | 30 | 17 | -10 | 12 | 33 | 0 | 42 |
| 11 | Portland Timbers | 16 | 7 | 28 | 16 | -10 | 12 | 32 | -3 | 40 |
| 12 | Minnesota United | 16 | 1 | 19 | 16 | -7 | 19 | 32 | -6 | 38 |
| 13 | San Diego FC | 16 | 8 | 23 | 17 | -13 | 15 | 33 | -5 | 38 |
| 14 | Austin FC | 16 | -1 | 18 | 17 | -20 | 16 | 33 | -21 | 34 |
| 15 | Sporting Kansas City | 17 | -11 | 14 | 16 | -31 | 9 | 33 | -42 | 23 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nashville | 17 | 34 | 47 | 16 | 10 | 27 | 33 | 44 | 74 |
| 2 | Vancouver Whitecaps | 17 | 28 | 35 | 16 | 10 | 26 | 33 | 38 | 61 |
| 3 | New England Revolution | 16 | 12 | 35 | 16 | -2 | 23 | 32 | 10 | 58 |
| 4 | Inter Miami | 16 | 15 | 26 | 16 | 5 | 30 | 32 | 20 | 56 |
| 5 | Chicago Fire | 16 | 9 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 11 | 55 |
| 6 | FC Dallas | 16 | 7 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 9 | 55 |
| 7 | Charlotte FC | 17 | 21 | 34 | 16 | -6 | 19 | 33 | 15 | 53 |
| 8 | St. Louis City | 17 | 13 | 31 | 17 | -3 | 21 | 34 | 10 | 52 |
| 9 | San Jose Earthquakes | 17 | 4 | 26 | 16 | 4 | 26 | 33 | 8 | 52 |
| 10 | Houston Dynamo | 17 | 5 | 30 | 16 | -2 | 22 | 33 | 3 | 52 |
| 11 | Los Angeles FC | 16 | 16 | 31 | 16 | -1 | 16 | 32 | 15 | 47 |
| 12 | Philadelphia Union | 16 | 10 | 26 | 17 | 1 | 21 | 33 | 11 | 47 |
| 13 | FC Cincinnati | 16 | 9 | 30 | 17 | -15 | 16 | 33 | -6 | 46 |
| 14 | Columbus Crew | 17 | 10 | 29 | 16 | -4 | 15 | 33 | 6 | 44 |
| 15 | Los Angeles Galaxy | 17 | 5 | 27 | 16 | -11 | 17 | 33 | -6 | 44 |
| 16 | Colorado Rapids | 17 | 12 | 33 | 16 | -13 | 10 | 33 | -1 | 43 |
| 17 | Seattle Sounders | 16 | 2 | 25 | 17 | -5 | 18 | 33 | -3 | 43 |
| 18 | Orlando City | 16 | 10 | 30 | 17 | -26 | 13 | 33 | -16 | 43 |
| 19 | Real Salt Lake | 16 | 10 | 30 | 17 | -10 | 12 | 33 | 0 | 42 |
| 20 | Portland Timbers | 16 | 7 | 28 | 16 | -10 | 12 | 32 | -3 | 40 |
| 21 | New York City FC | 17 | 6 | 21 | 16 | -3 | 18 | 33 | 3 | 39 |
| 22 | Toronto FC | 17 | 3 | 27 | 16 | -15 | 12 | 33 | -12 | 39 |
| 23 | New York Red Bulls | 16 | -5 | 21 | 17 | -12 | 18 | 33 | -17 | 39 |
| 24 | San Diego FC | 16 | 8 | 23 | 17 | -13 | 15 | 33 | -5 | 38 |
| 25 | Minnesota United | 16 | 1 | 19 | 16 | -7 | 19 | 32 | -6 | 38 |
| 26 | Austin FC | 16 | -1 | 18 | 17 | -20 | 16 | 33 | -21 | 34 |
| 27 | Atlanta United | 17 | -7 | 17 | 16 | -7 | 16 | 33 | -14 | 33 |
| 28 | DC United | 16 | -8 | 20 | 17 | -13 | 13 | 33 | -21 | 33 |
| 29 | CF Montréal | 16 | -4 | 17 | 17 | -26 | 9 | 33 | -30 | 26 |
| 30 | Sporting Kansas City | 17 | -11 | 14 | 16 | -31 | 9 | 33 | -42 | 23 |
| Austin FC | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 16 | 17 | 33 |
| Vunna matcher | 4 | 4 | 8 |
| Oavgjorda matcher | 6 | 4 | 10 |
| Förlorade matcher | 6 | 9 | 15 |
| Gjorda mål | 22 | 20 | 42 |
| Gjorda mål per match | 1,38 | 1,18 | 2,47 |
| Insläppta mål | 23 | 40 | 63 |
| Insläppta mål per match | 1,44 | 2,35 | 3,71 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,81 | 3,53 | 3,18 |
| St. Louis City | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 17 | 17 | 34 |
| Vunna matcher | 9 | 5 | 14 |
| Oavgjorda matcher | 4 | 6 | 10 |
| Förlorade matcher | 4 | 6 | 10 |
| Gjorda mål | 36 | 23 | 59 |
| Gjorda mål per match | 2,12 | 1,35 | 3,47 |
| Insläppta mål | 23 | 26 | 49 |
| Insläppta mål per match | 1,35 | 1,53 | 2,88 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,47 | 2,88 | 3,18 |
Poängstatistik för Austin FC - St. Louis City
Austin FC har vunnit 2, kryssat 1 och förlorat 2 av sina fem senast spelade matcher, med vinsten mot St. Louis City inräknat. Förlusten för St. Louis City innebär att man på de 5 senaste matcherna har vunnit 1, spelat 2 oavgjorda och förlorat 2 matcher.
Vinsten innebär nya poäng för Austin FC, som nu har plockat 7 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher. Tappade poäng för St. Louis City innebär att man har samlat på sig 5 poäng på sina senaste 5 matcher, av totalt möjliga.
Målstatistik för Austin FC och St. Louis City
Austin FC har gjort 22 mål totalt hemma denna säsong i MLS, ett snitt på 1,38 mål/match. Austin FC har totalt släppt in 23 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i MLS. På de 16 hemmamatcherna så har Austin FC därmed ett snitt på 1,44 insläppta mål per match.
Totalt har Austin FC producerat 42 mål i MLS under säsongen som har gått. På de 33 matcher laget spelat så har Austin FC ett snitt på 2,47 gjorda mål per match. Austin FC har under säsongen släppt in totalt 63 mål i ligan på de 33 matcher som spelats.
På bortaplan har St. Louis City denna säsong ett facit med 23 gjorda mål på 17 spelade matcher. St. Louis City har på de 17 bortamatcher man spelat i MLS släppt in 26 mål och har ett snitt på 1,53 insläppta mål per match.
Per match har St. Louis City i snitt producerat 3,47 mål framåt på de 34 matcher som spelats i MLS. Under den gångna säsongen i ligan så har St. Louis City släppt in totalt 49 mål. Detta innebär att St. Louis City har ett målsnitt på 2,88 insläppta mål totalt under de 34 matcher som spelats under säsongen i MLS.



