- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-08-29 14:44:55. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades FC Järfälla – Assyriska
Matchen mellan FC Järfälla och Assyriska i Division 1 spelades den 29/8 med matchstart kl. 16:00.
Assyriska vann mötet mot FC Järfälla
Mötet mellan FC Järfälla och Assyriska slutade till slut med en 2 - 0 seger till Assyriska. nya poäng tilldelas Assyriska i tabellen för Division 1 för vinsten. FC Järfälla förlorade mot Assyriska, och kommer därför inte tilldelas några nya poäng i den här omgången.
Oddsen inför FC Järfälla - Assyriska
På matchen i Division 1 mellan FC Järfälla och Assyriska så höll spelbolagen Assyriska som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset 2.04 hos Unibet. I snitt så gav 1 spelbolag oddset 2,88 på att favoriten Assyriska skulle utgå med seger.
FC Järfälla var underdogs mot Assyriska och det högsta oddset på nederlagstippade FC Järfälla kunde du spela på hos spelbolaget Unibet till 2.88 gånger pengarna. Snittoddset på att underdogen FC Järfälla skulle vinna matchen gav hos de 1 spelbolagen, som vi jämför oddsen från, 2,04 gånger pengarna inför mötet mot Assyriska.
Unibet gav det högsta spelet på ett oavgjort resultat inför mötet mellan FC Järfälla och Assyriska, till 3.55 gånger pengarna. De 1 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt 3,55 gånger pengarna på ett oavgjort resultat.
Poängfacit FC Järfälla
För FC Järfälla så har laget denna säsong i Division 1 håvat in 0 poäng på de 14 matcherna som laget har spelat på hemmaplan. Ett facit som innebär 0 poäng per spelad hemmamatch.
FC Järfälla har på bortaplan i Division 1 denna säsong 14 inspelade poäng på 15 matcher. Detta gör att FC Järfälla har ett bortafacit med 0,93 poäng per match.
FC Järfälla har ett facit denna säsong i Division 1 med 14 poäng på de 29 matcher som laget spelat under säsongen. FC Järfälla har därmed ett poängsnitt per match på 0,93.
Poängfacit Assyriska
På 14 matcher i Division 1 har Assyriska nu 0 insamlade poäng. Hemma har Assyriska ett snitt på 0 inspelade poäng per match.
På bortaplan har Assyriska i Division 1 tagit 18 poäng på 15 matcher. Detta gör att FC Järfälla har ett snitt på bortaplan med 1,20 poäng per match.
I Division 1 har Assyriska under säsong tagit 18 poäng på 29 matcher laget har spelat. Detta gör att Assyriska har ett snitt på 1,20 poäng per match.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Stockholm Internazionale | 14 | 22 | 32 | 15 | 22 | 32 | 29 | 44 | 64 |
| 2 | FC Arlanda | 15 | 11 | 28 | 14 | 6 | 26 | 29 | 17 | 54 |
| 3 | Athletic Eskilstuna | 14 | -2 | 23 | 15 | 17 | 30 | 29 | 15 | 53 |
| 4 | Enköping | 15 | -98 | 30 | 14 | 2 | 22 | 29 | -96 | 52 |
| 5 | FBK Karlstad | 15 | 1 | 28 | 14 | 6 | 21 | 29 | 7 | 49 |
| 6 | Hammarby TFF | 15 | -91 | 23 | 14 | 16 | 26 | 29 | -75 | 49 |
| 7 | IF Karlstad Fotboll | 14 | 6 | 24 | 15 | 4 | 20 | 29 | 10 | 44 |
| 8 | Umeå FC | 15 | -3 | 21 | 14 | 2 | 21 | 29 | -1 | 42 |
| 9 | Assyriska | 14 | -4 | 17 | 15 | 96 | 21 | 29 | 92 | 38 |
| 10 | Gefle IF | 14 | -2 | 21 | 15 | -9 | 17 | 29 | -11 | 38 |
| 11 | Karlbergs BK | 15 | -2 | 22 | 14 | -6 | 15 | 29 | -8 | 37 |
| 12 | Sollentuna FK | 14 | -2 | 18 | 15 | 91 | 16 | 29 | 89 | 34 |
| 13 | Vasalunds IF | 15 | -10 | 20 | 14 | -11 | 11 | 29 | -21 | 31 |
| 14 | Piteå IF | 15 | -10 | 14 | 14 | -7 | 13 | 29 | -17 | 27 |
| 15 | FC Järfälla | 14 | -15 | 10 | 15 | -6 | 14 | 29 | -21 | 24 |
| 16 | IFK Stocksund | 14 | -10 | 11 | 15 | -14 | 4 | 29 | -24 | 15 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Trelleborgs FF | 15 | 17 | 34 | 15 | 18 | 35 | 30 | 35 | 69 |
| 2 | Lunds BK | 15 | 13 | 30 | 15 | 8 | 23 | 30 | 21 | 53 |
| 3 | Hässleholms IF | 15 | 9 | 26 | 15 | 8 | 27 | 30 | 17 | 53 |
| 4 | Ariana FC | 15 | 5 | 24 | 15 | 7 | 23 | 30 | 12 | 47 |
| 5 | Åtvidabergs FF | 15 | 14 | 30 | 15 | -7 | 17 | 30 | 7 | 47 |
| 6 | FC Rosengård | 15 | 4 | 24 | 15 | -1 | 19 | 30 | 3 | 43 |
| 7 | Skövde AIK | 15 | 2 | 27 | 15 | -9 | 14 | 30 | -7 | 41 |
| 8 | BK Olympic | 15 | 9 | 24 | 15 | -10 | 16 | 30 | -1 | 40 |
| 9 | Jönköpings Södra | 15 | 13 | 29 | 15 | -10 | 10 | 30 | 3 | 39 |
| 10 | FC Trollhättan | 15 | 0 | 17 | 15 | -5 | 21 | 30 | -5 | 38 |
| 11 | Tvååkers IF | 15 | -2 | 17 | 15 | -3 | 21 | 30 | -5 | 38 |
| 12 | Kristianstads FC | 15 | 3 | 19 | 15 | -7 | 18 | 30 | -4 | 37 |
| 13 | Eskilsminne IF | 15 | -5 | 21 | 15 | -7 | 15 | 30 | -12 | 36 |
| 14 | Ängelholms FF | 15 | -5 | 15 | 15 | -7 | 18 | 30 | -12 | 33 |
| 15 | Laholms FK | 15 | -3 | 16 | 15 | -5 | 16 | 30 | -8 | 32 |
| 16 | Utsiktens BK | 15 | -15 | 8 | 15 | -29 | 8 | 30 | -44 | 16 |
| FC Järfälla | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 14 | 15 | 29 |
| Vunna matcher | 3 | 3 | 6 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 5 | 6 |
| Förlorade matcher | 10 | 7 | 17 |
| Gjorda mål | 19 | 21 | 40 |
| Gjorda mål per match | 1,36 | 1,40 | 2,67 |
| Insläppta mål | 34 | 27 | 61 |
| Insläppta mål per match | 2,43 | 1,80 | 4,07 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,79 | 3,20 | 3,48 |
| Assyriska | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 14 | 15 | 29 |
| Vunna matcher | 5 | 5 | 10 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 3 | 5 |
| Förlorade matcher | 7 | 7 | 14 |
| Gjorda mål | 28 | 18 | 46 |
| Gjorda mål per match | 2,00 | 1,20 | 3,07 |
| Insläppta mål | 32 | 21 | 53 |
| Insläppta mål per match | 2,29 | 1,40 | 3,53 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 4,29 | 2,60 | 3,41 |
Poängstatistik för FC Järfälla - Assyriska
De fem senaste matcherna har inneburit 1 vinster, 4 förluster och 0 oavgjorda resultat för Assyriska, som alltså besegrade FC Järfälla. 1 vinster, 2 kryss och 2 förluster på de fem senaste matcherna är vad förlusten innebär för FC Järfälla.
De nya poängen från mötet mot FC Järfälla innebär att Assyriska har plockat totalt 3 poäng av möjliga i sina 5 senast spelade matcher. FC Järfälla får inte med sig några nya poäng efter förlusten, och har därmed spelat in 5 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher.
Målstatistik för FC Järfälla och Assyriska
FC Järfälla har gjort 19 mål totalt hemma denna säsong i Division 1, ett snitt på 1,36 mål/match. I Division 1 har FC Järfälla släppt in 34 mål på hemmaplan denna säsongen.
Totalt har FC Järfälla producerat 40 mål i Division 1 under säsongen som har gått. På de 29 matcher laget spelat så har FC Järfälla ett snitt på 2,67 gjorda mål per match. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har FC Järfälla ett snitt på 4,07 insläppta mål per match, på de 29 matcher som spelats.
Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har Assyriska 18 gjorda mål sammanlagt i de 15 bortamatcher man spelat. Assyriska har i genomsnitt släppt in 1,40 mål per bortamatch i Division 1.
Offensivt har Assyriska gjort 3,07 mål per match i Division 1 på de 29 matcher som spelats under säsongen. Assyriska har totalt spelat 29 matcher under säsongen och på dessa 29 matcher har man släppt in 53 mål, ett snitt på 3,53 insläppta mål per spelad match.



