- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-09-25 13:49:39. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades FC Trollhättan – Tvååkers IF
Matchen som spelades i Division 1 mellan FC Trollhättan vs Tvååkers IF hade matchstart klockan 13:00, den 26-09-2026.
FC Trollhättan vann matchen mot Tvååkers IF
Matchen slutade med en seger till FC Trollhättan med 4 mål mot 2. Vinsten betyder att nya poäng tilldelas FC Trollhättan i tabellen för Division 1. Det blir däremot en poänglös omgång för Tvååkers IF på grund av förlusten.
De bästa oddsen inför FC Trollhättan - Tvååkers IF
Inför matchen mellan FC Trollhättan och Tvååkers IF i Division 1 så var FC Trollhättan spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på FC Trollhättan hittade du hos Unibet till 1.82 gånger pengarna. Av de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse så var snittoddet 3,35 på FC Trollhättan som vinnare mot Tvååkers IF.
Oddset på nederlagstippade Tvååkers IF låg som högst på 3.35 hos Unibet. Snittoddset på att underdogen Tvååkers IF skulle vinna matchen gav hos de 1 spelbolagen, som vi jämför oddsen från, 1,82 gånger pengarna inför mötet mot FC Trollhättan.
Det bästa oddset på ett kryss gav Unibet till 3.75 gånger pengarna. I snitt gav de 1 spelbolagen, i oddsjämförelsen ovan, ett odds på 3,75 att FC Trollhättan - Tvååkers IF skulle kryssa matchen.
Poängfacit FC Trollhättan
FC Trollhättan har tagit 0 poäng så här långt i Division 1 på 13 spelade matcher. Detta gör att FC Trollhättan har ett snitt på 0 poäng per hemmamatch.
21 poäng har FC Trollhättan facit så här långt på 13 matcher i Division 1. I Division 1 har FC Trollhättan med andra ord 1,62 inspelade poäng per match på bortaplan.
FC Trollhättan har samlat in 21 poäng denna säsong i event, på de 26 matcher laget har spelat. FC Trollhättan har under säsongen ett snitt på 1,62 poäng per match.
Poängfacit Tvååkers IF
Tvååkers IF har ett hemmafacit i Division 1 spelat 14 matcher och har 0 poäng i tabellen. Detta innebär att FC Trollhättan i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.
18 poäng har Tvååkers IF i bortafacit så här långt på de 13 matcher man spelat i Division 1. Och detta innebär att FC Trollhättan har ett snitt på 1,38 poäng per spelad match på bortaplan.
Tvååkers IF har tagit 18 poäng i Division 1 under säsong, på 27 spelade matcher. Tvååkers IF har därmed denna säsong ett poängsnitt på 1,38 poäng per match.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Stockholm Internazionale | 14 | 22 | 32 | 13 | 20 | 29 | 27 | 42 | 61 |
| 2 | FC Arlanda | 14 | 9 | 25 | 13 | 4 | 23 | 27 | 13 | 48 |
| 3 | Enköping | 13 | -100 | 26 | 14 | 2 | 22 | 27 | -98 | 48 |
| 4 | Athletic Eskilstuna | 13 | -4 | 20 | 13 | 15 | 27 | 26 | 11 | 47 |
| 5 | FBK Karlstad | 14 | 0 | 25 | 13 | 7 | 21 | 27 | 7 | 46 |
| 6 | Hammarby TFF | 13 | -90 | 20 | 13 | 16 | 25 | 26 | -74 | 45 |
| 7 | IF Karlstad Fotboll | 13 | 9 | 24 | 13 | 6 | 20 | 26 | 15 | 44 |
| 8 | Assyriska | 13 | -2 | 17 | 13 | 100 | 21 | 26 | 98 | 38 |
| 9 | Umeå FC | 13 | -8 | 15 | 13 | 2 | 20 | 26 | -6 | 35 |
| 10 | Karlbergs BK | 13 | -4 | 18 | 14 | -6 | 15 | 27 | -10 | 33 |
| 11 | Gefle IF | 13 | -3 | 18 | 14 | -11 | 14 | 27 | -14 | 32 |
| 12 | Sollentuna FK | 13 | -4 | 15 | 13 | 94 | 15 | 26 | 90 | 30 |
| 13 | Vasalunds IF | 13 | -7 | 17 | 13 | -9 | 11 | 26 | -16 | 28 |
| 14 | Piteå IF | 13 | -11 | 10 | 13 | -5 | 13 | 26 | -16 | 23 |
| 15 | FC Järfälla | 13 | -15 | 9 | 14 | -6 | 13 | 27 | -21 | 22 |
| 16 | IFK Stocksund | 14 | -10 | 11 | 13 | -11 | 4 | 27 | -21 | 15 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Trelleborgs FF | 13 | 13 | 28 | 14 | 17 | 32 | 27 | 30 | 60 |
| 2 | Hässleholms IF | 13 | 10 | 25 | 14 | 8 | 26 | 27 | 18 | 51 |
| 3 | Åtvidabergs FF | 14 | 15 | 30 | 13 | -2 | 17 | 27 | 13 | 47 |
| 4 | Ariana FC | 13 | 3 | 21 | 14 | 8 | 23 | 27 | 11 | 44 |
| 5 | Lunds BK | 14 | 12 | 27 | 13 | 2 | 16 | 27 | 14 | 43 |
| 6 | FC Rosengård | 13 | 4 | 21 | 14 | 0 | 19 | 27 | 4 | 40 |
| 7 | FC Trollhättan | 13 | 4 | 17 | 13 | 0 | 21 | 26 | 4 | 38 |
| 8 | Jönköpings Södra | 14 | 14 | 29 | 13 | -11 | 7 | 27 | 3 | 36 |
| 9 | Tvååkers IF | 14 | -1 | 17 | 13 | -5 | 18 | 27 | -6 | 35 |
| 10 | Skövde AIK | 14 | 1 | 24 | 13 | -10 | 10 | 27 | -9 | 34 |
| 11 | BK Olympic | 13 | 6 | 20 | 13 | -8 | 13 | 26 | -2 | 33 |
| 12 | Eskilsminne IF | 13 | -5 | 18 | 14 | -4 | 15 | 27 | -9 | 33 |
| 13 | Kristianstads FC | 13 | 0 | 15 | 13 | -7 | 14 | 26 | -7 | 29 |
| 14 | Laholms FK | 13 | -6 | 13 | 14 | -4 | 16 | 27 | -10 | 29 |
| 15 | Ängelholms FF | 14 | -6 | 12 | 13 | -9 | 12 | 27 | -15 | 24 |
| 16 | Utsiktens BK | 13 | -12 | 7 | 13 | -27 | 5 | 26 | -39 | 12 |
| FC Trollhättan | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 13 | 13 | 26 |
| Vunna matcher | 4 | 6 | 10 |
| Oavgjorda matcher | 5 | 3 | 8 |
| Förlorade matcher | 4 | 4 | 8 |
| Gjorda mål | 25 | 20 | 45 |
| Gjorda mål per match | 1,92 | 1,54 | 3,46 |
| Insläppta mål | 21 | 20 | 41 |
| Insläppta mål per match | 1,62 | 1,54 | 3,15 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,54 | 3,08 | 3,31 |
| Tvååkers IF | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 14 | 13 | 27 |
| Vunna matcher | 4 | 5 | 9 |
| Oavgjorda matcher | 5 | 3 | 8 |
| Förlorade matcher | 5 | 5 | 10 |
| Gjorda mål | 16 | 19 | 35 |
| Gjorda mål per match | 1,14 | 1,46 | 2,69 |
| Insläppta mål | 17 | 24 | 41 |
| Insläppta mål per match | 1,21 | 1,85 | 3,15 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,36 | 3,31 | 2,81 |
Poängstatistik för FC Trollhättan - Tvååkers IF
2 vinster, 2 förluster och 1 oavgjorda matcher är resultaten från FC Trollhättan fem senaste matcher efter vinsten mot Tvååkers IF. Förlusten innebär att vi kan konstatera ett facit om 2 vinster, 2 förluster och 1 kryssade matcher för Tvååkers IF på de fem senaste matcherna.
En vinst på kontot innebär att FC Trollhättan nu har spelat in 7 poäng av möjliga på de fem senaste matcherna. Inga nya poäng tilldelas Tvååkers IF efter förlusten – vilket innebär totalt 7 poäng av möjliga på deras fem senast spelade matcher.
Målstatistik för FC Trollhättan och Tvååkers IF
FC Trollhättan har ett målsnitt på 1,92 gjorda mål per hemmamatch i Division 1. På hemmaplan har FC Trollhättan släppt in 1,62 mål i genomsnitt denna säsongen i Division 1.
Totalt har FC Trollhättan producerat 45 mål i Division 1 under säsongen som har gått. På de 26 matcher laget spelat så har FC Trollhättan ett snitt på 3,46 gjorda mål per match. FC Trollhättan har under säsongen släppt in totalt 41 mål i ligan på de 26 matcher som spelats.
Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har Tvååkers IF 19 gjorda mål sammanlagt i de 13 bortamatcher man spelat. Tvååkers IF har i genomsnitt släppt in 1,85 mål per bortamatch i Division 1.
Tvååkers IF har ett facit denna säsongen i Division 1 med 35 gjorda mål. På de 27 matcher som Tvååkers IF har spelat så har man ett snitt på 2,69 producerade mål framåt per match. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Tvååkers IF släppt in 3,15 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 27 matcher som har spelats.



