Gefle IF – Vasalunds IF 27/9, odds, speltips, stream

Gavlevallen 0 - 1(0-0, 0-1)27-09-2026 16:00Division 1 Omgång 24 Stad: Gävle Underlag: Konstgräs Kapacitet: 6432
Upp till 1000 kr att spela för på Gefle IF vs Vasalunds IF!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Upp till 1500 kr i spelkrediter + 100 free spins!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Expekt.
Bästa matchoddsen
1 2.12
X 3.40
2 2.80
Vinstchans
Odds för Gefle IF - Vasalunds IF
1-X-2 - Vinnare
Spelbolag
1
X
2
Bonus

Oddsen uppdaterades 2026-09-25 02:44:23. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Gefle IF - Vasalunds IF odds, speltips, resultat i Division 1

Så spelades Gefle IF – Vasalunds IF i Division 1

Gefle IF och Vasalunds IF i Division 1 med avspark 16:00 den27 september.

Vasalunds IF vann mötet mot Gefle IF

Vasalunds IF vann matchen mot Gefle IF med resultatet 1 - 0. Vinsten innebär att Vasalunds IF plockar nya poäng. Gefle IF förlorade mötet, och går alltså från denna omgång av Division 1 utan nya poäng. Efter att matchen avgjorts ligger Gefle IF nu på plats med poäng, samtidigt som Vasalunds IF med sina 0 poäng ligger på plats 2 i tabellen för Division 1.

De bästa oddsen inför Gefle IF - Vasalunds IF

Inför matchen mellan Gefle IF och Vasalunds IF i Division 1 så var Gefle IF spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Gefle IF hittade du hos Unibet till 2.12 gånger pengarna. Snittoddset på favoriten Gefle IF, hos de 1 spelbolagen, låg på 2,80 gånger pengarna.

Unibet gav det högsta odds på Vasalunds IF, som var nederlagstippade mot Gefle IF, till 2.80 gånger pengarna. I vår oddsjämförelse på detta möte så gav de 1 spelbolagen i snitt oddset 2,12 på Vasalunds IF som vinnare.

Det bästa oddset på ett kryss gav Unibet till 3.40 gånger pengarna. Att Gefle IF och Vasalunds IF skulle kryssa matchen gav inför mötet i snitt oddset 3,40 hos de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse.

Poängfacit Gefle IF

Hemmalaget Gefle IF har på 13 spelade matcher 0 poäng i event. Detta innebär att Gefle IF i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.

Gefle IF har ett bortafacit under säsongen i Division 1 med 14 tagna poäng på de 14 matcher laget spelat. Detta gör att Gefle IF har ett bortafacit med 1,00 poäng per match.

På 27 spelade matcher så har Gefle IF håvat in 14 poäng under säsongen i event. Gefle IF har därmed ett facit med 1,00 inspelade poäng per match.

Poängfacit Vasalunds IF

Vasalunds IF har denna säsongen i Division 1 tagit 0 poäng på de 13 matcher laget spelat på hemmaplan. Laget har med det ett facit på 0 poäng per spelad match hemma.

På bortaplan så har Vasalunds IF i Division 1 under säsongen 11 inspelade poäng på 13 matcher laget har spelat. Så här långt så har Vasalunds IF därmed ett bortasnitt på 0,85 poäng per match.

Vasalunds IF har i Division 1 ett facit på 11 poäng på 26 spelade matcher under säsongen. Vasalunds IF har därmed denna säsong ett poängsnitt på 0,85 poäng per match.

Tabell
Tabell & Poängställning
Ettan (Division 1) 2026
Norra 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Stockholm Internazionale 14 10 2 2 22 32 13 9 2 2 20 29 27 19 4 4 42 61
2 FC Arlanda 14 7 4 3 9 25 13 7 2 4 4 23 27 14 6 7 13 48
3 Enköping 13 8 2 4 -100 26 14 7 1 6 2 22 27 15 3 10 -98 48
4 Athletic Eskilstuna 13 6 2 5 -4 20 13 8 3 2 15 27 26 14 5 7 11 47
5 FBK Karlstad 14 7 4 3 0 25 13 6 3 4 7 21 27 13 7 7 7 46
6 Hammarby TFF 13 5 5 4 -90 20 13 8 1 4 16 25 26 13 6 8 -74 45
7 IF Karlstad Fotboll 13 7 3 3 9 24 13 5 5 3 6 20 26 12 8 6 15 44
8 Assyriska 13 5 2 6 -2 17 13 6 3 5 100 21 26 11 5 11 98 38
9 Umeå FC 13 4 3 6 -8 15 13 6 2 5 2 20 26 10 5 11 -6 35
10 Karlbergs BK 13 5 3 5 -4 18 14 4 3 7 -6 15 27 9 6 12 -10 33
11 Gefle IF 13 5 3 5 -3 18 14 4 2 8 -11 14 27 9 5 13 -14 32
12 Sollentuna FK 13 4 3 6 -4 15 13 3 6 5 94 15 26 7 9 11 90 30
13 Vasalunds IF 13 5 2 6 -7 17 13 2 5 6 -9 11 26 7 7 12 -16 28
14 Piteå IF 13 2 4 7 -11 10 13 3 4 6 -5 13 26 5 8 13 -16 23
15 FC Järfälla 13 3 0 10 -15 9 14 3 4 7 -6 13 27 6 4 17 -21 22
16 IFK Stocksund 14 2 5 7 -10 11 13 1 1 11 -11 4 27 3 6 18 -21 15
Ettan (Division 1) 2026
Södra 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Trelleborgs FF 13 8 4 1 14 28 14 10 2 2 17 32 27 18 6 3 31 60
2 Hässleholms IF 13 8 1 4 10 25 14 8 2 4 8 26 27 16 3 8 18 51
3 Åtvidabergs FF 14 9 3 2 15 30 13 4 5 4 -2 17 27 13 8 6 13 47
4 Ariana FC 13 6 3 4 3 21 14 6 5 3 8 23 27 12 8 7 11 44
5 Lunds BK 14 9 0 5 12 27 13 3 7 3 2 16 27 12 7 8 14 43
6 FC Rosengård 13 6 3 4 4 21 14 4 7 3 0 19 27 10 10 7 4 40
7 FC Trollhättan 13 4 5 4 4 17 13 6 3 4 0 21 26 10 8 8 4 38
8 Jönköpings Södra 14 9 2 3 14 29 13 1 4 8 -11 7 27 10 6 11 3 36
9 Tvååkers IF 14 4 5 5 -1 17 13 5 3 5 -5 18 27 9 8 10 -6 35
10 Skövde AIK 14 6 6 2 1 24 13 2 4 7 -10 10 27 8 10 9 -9 34
11 BK Olympic 13 6 2 5 6 20 13 4 1 8 -8 13 26 10 3 13 -2 33
12 Eskilsminne IF 13 5 3 5 -5 18 14 4 3 7 -4 15 27 9 6 12 -9 33
13 Kristianstads FC 13 4 3 6 0 15 13 4 2 7 -8 14 26 8 5 13 -8 29
14 Laholms FK 13 3 4 6 -6 13 14 5 1 8 -4 16 27 8 5 14 -10 29
15 Ängelholms FF 14 2 6 6 -6 12 13 3 3 7 -9 12 27 5 9 13 -15 24
16 Utsiktens BK 13 1 4 8 -12 7 13 1 2 10 -27 5 26 2 6 18 -39 12
Lagens form
16:00 17/10
Division 1 - Omgång 27
1 - 1
16:00 11/10
Division 1 - Omgång 26
3 - 3
13:00 3/10
Division 1 - Omgång 25
1 - 0
16:00 27/9
Division 1 - Omgång 24
0 - 1
16:00 20/9
Division 1 - Omgång 23
0 - 1
19:30 16/9
Division 1 - Omgång 22
0 - 2
16:00 12/9
Division 1 - Omgång 21
3 - 1
16:00 5/9
Division 1 - Omgång 20
1 - 0
16:00 29/8
Division 1 - Omgång 19
2 - 2
18:00 23/8
Division 1 - Omgång 18
1 - 2
13:00 10/10
Division 1 - Omgång 26
3 - 3
13:00 4/10
Division 1 - Omgång 25
1 - 4
16:00 27/9
Division 1 - Omgång 24
0 - 1
19:00 21/9
Division 1 - Omgång 23
1 - 5
19:00 17/9
Division 1 - Omgång 22
0 - 0
16:00 12/9
Division 1 - Omgång 21
2 - 1
13:00 6/9
Division 1 - Omgång 20
2 - 3
13:45 30/8
Division 1 - Omgång 19
3 - 2
13:00 23/8
Division 1 - Omgång 18
4 - 3
12:30 16/8
Division 1 - Omgång 17
1 - 1
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
16:00 27/9
Division 1 - Omgång 24
0 - 1
13:00 14/5
Division 1 - Omgång 7
1 - 0
10/8 2025
Division 1 - Omgång 17
4 - 1
18/4 2025
Division 1 - Omgång 4
1 - 2
6/11 2022
Division 1 - Norra
1 - 1
18/6 2022
Division 1 - Norra
0 - 1
31/10 2020
Division 1 - Norra
1 - 3
15/7 2020
Division 1 - Norra
2 - 0
10/8 2019
Division 1 - 2019
3 - 3
22/4 2019
Division 1 - 2019
0 - 0
Lagens statistik i Division 1
Gefle IF Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 13 14 27
Vunna matcher 5 4 9
Oavgjorda matcher 3 2 5
Förlorade matcher 5 8 13
Gjorda mål 19 14 33
Gjorda mål per match 1,46 1,00 2,36
Insläppta mål 22 25 47
Insläppta mål per match 1,69 1,79 3,36
Insläppta och gjorda mål per match 3,15 2,79 2,96
Vasalunds IF Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 13 13 26
Vunna matcher 5 2 7
Oavgjorda matcher 2 5 7
Förlorade matcher 6 6 12
Gjorda mål 20 19 39
Gjorda mål per match 1,54 1,46 3,00
Insläppta mål 27 28 55
Insläppta mål per match 2,08 2,15 4,23
Insläppta och gjorda mål per match 3,62 3,62 3,62

Poängstatistik för Gefle IF - Vasalunds IF

Vinsten innebär att på de seaste 5 matcherna har Vasalunds IF vunnit 1, spelat 2 oavgjorda och förlorat 2 matcher. Gefle IF har vunnit 2, kryssat 1 och förlorat 2 av sina fem senast spelade matcher, men förlusten mot Vasalunds IF inräknat.

En vinst på kontot innebär att Vasalunds IF nu har spelat in 5 poäng av möjliga på de fem senaste matcherna. Inga nya poäng tilldelas Gefle IF efter förlusten – vilket innebär totalt 7 poäng av möjliga på deras fem senast spelade matcher.

Målstatistik för Gefle IF och Vasalunds IF

På hemmaplan har Gefle IF gjort 19 mål i Division 1, vilket innebär att Gefle IF har ett snitt på 1,46 gjorda mål per match. Gefle IF har totalt släppt in 22 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i Division 1. På de 13 hemmamatcherna så har Gefle IF därmed ett snitt på 1,69 insläppta mål per match.

På de 27 matcher Gefle IF spelat i Division 1 denna säsong så har laget gjort totalt 33 mål, med ett snitt på 2,36 mål per match. Gefle IF har under säsongen släppt in totalt 47 mål i ligan på de 27 matcher som spelats.

Under säsongen i Division 1 har Vasalunds IF gjort 19 mål på de 13 bortamatcher man spelat. Vasalunds IF har i genomsnitt släppt in 2,15 mål per bortamatch i Division 1.

Bortalaget Vasalunds IF har under säsongen i Division 1 totalt gjort 39 mål i de 26 matcher som man har spelat. Det innebär att Vasalunds IF har ett snitt på 3,00 gjorda mål i varje match. Vasalunds IF har totalt spelat 26 matcher under säsongen och på dessa 26 matcher har man släppt in 55 mål, ett snitt på 4,23 insläppta mål per spelad match.