NY Red Bulls – Montréal 8/3, odds, livestream, speltips

Sports Illustrated Stadium 0 - 3(0-1)08-03-2026 21:30MLS Omgång 3 Stad: Harrison, New Jersey Underlag: Gräs Kapacitet: 26765
Upp till 1000 kr att spela för på NY Red Bulls vs Montréal!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Upp till 1500 kr i spelkrediter + 100 free spins!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos bet365.
Bästa matchoddsen
1 1.56
X 4.33
2 5.60
Vinstchans
Odds för New York Red Bulls - Montreal Impact

Oddsen uppdaterades 2026-03-08 16:46:03. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Startelvor
New York Red Bulls 4-2-3-1 Michael Bradley
Montreal Impact 4-2-3-1 Marco Donadel
E. Horvath
Målvakt
34
J. Marshall-Rutty
Försvarare
3
J. Che
Försvarare
2
R. Voloder
Försvarare
6
M. Dos Santos
Försvarare
56
J. Hall
Mittfältare
16
A. Mehmeti
Mittfältare
15
C. Cowell
Mittfältare
7
E. Forsberg
Mittfältare
10
J. Ruvalcaba
Mittfältare
11
E. M. Choupo-Moting
Anfallare
13
Avbytare
J. McCarthy
Målvakt
77
G. Berggren
Mittfältare
4
R. Mitchell
Anfallare
33
R. Mosquera
Anfallare
79
A. Rojas
Anfallare
70
O. Valencia
Försvarare
5
T. Rosborough
Mittfältare
66
T. Parker
Försvarare
26
J. Mina
-
20
31 T. Gillier
Målvakt
3 T. Aviles
Försvarare
24 E. Morales
Försvarare
4 B. Vera
Försvarare
13 L. Petrasso
Försvarare
8 M. Longstaff
Mittfältare
22 V. Loturi
Mittfältare
17 D. Thorhallsson
Mittfältare
16 W. Carmona
Mittfältare
10 Ivan Jaime
Mittfältare
9 P. Owusu
Anfallare
Avbytare
1 S. Breza
Målvakt
19 B. Hidalgo
Försvarare
29 O. Escobar
Anfallare
23 N. Streit
-
6 S. Piette
Mittfältare
14 D. Rios
Anfallare
2 J. Neal
Försvarare
18 G. Synchuk
Anfallare
39 A. Guboglo
Försvarare
Matchfakta och matchinfo

New York Red Bulls - Montreal Impact odds, speltips, resultat i MLS

Matchinfo New York Red Bulls – Montreal Impact i 8 mars

New York Red Bulls och Montreal Impact gjorde upp den 8 mars. Matchen spelades i MLS med matchstart 21:30.

Montreal Impact vann mötet mot New York Red Bulls

Det blev till slut Montreal Impact som gick segrande ur mötet mot New York Red Bulls med siffrorna 3 - 0. Vinsten mot New York Red Bulls innebär nya poäng till Montreal Impact i tabellen för MLS. New York Red Bulls kommer inte tilldelas några nya poäng efter förlusten.

De bästa & högsta oddsen inför New York Red Bulls - Montreal Impact

På matchen i MLS mellan New York Red Bulls och Montreal Impact så höll spelbolagen New York Red Bulls som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset 1.56 hos Unibet. Att New York Red Bulls skulle infria förväntningarna och vinna matchen gav i snitt oddset 5,51 hos de 4 spelbolagen i listan ovan.

På nederlagstippade Montreal Impact så kunde du spela på det högsta oddset 5.60 som du hittade hos Unibet. Om vi jämför oddsen från de 4 spelbolagen i vår oddsjämförelse så gav ett spel i snitt 1,55 gånger pengarna på Montreal Impact som vinnare.

Hos spelbolaget bet365 så hittade du det högsta spelet på matchen mellan New York Red Bulls - Montreal Impact i Champions League till 4.33 gånger pengarna. Ett kryss mellan de två gav i snitt, hos det 4 spelbolagen vi jämfört oddsen från, 4,16 gånger pengarna.

Poängfacit New York Red Bulls

New York Red Bulls har ett hemmafacit så här lång i MLS där laget har håvat in 0 poäng på 16 matcher. Laget har därmed ett hammafacit på 0 poäng per spelad match.

På 17 spelade matcher har New York Red Bulls denna säsong i MLS tagit 18 poäng. I MLS har New York Red Bulls med andra ord 1,06 inspelade poäng per match på bortaplan.

18 poäng har New York Red Bulls än så länge håvat in under den gångna säsongen i event, på totalt 33 spelade matcher. Lagets snitt per spelad match ligger därmed på 1,06 poäng.

Poängfacit Montreal Impact

Montreal Impact facit så här långt är 0 inspelade poäng i MLS på 16 hemmamatcher. Och ett hemmafacit som innebär 0 poäng per match.

På bortaplan har Montreal Impact i MLS tagit 9 poäng på 17 matcher. På bortaplan så har Montreal Impact därmed tagit 0,53 poäng per match under säsongen.

Montreal Impact har tagit 9 poäng i MLS under säsong, på 33 spelade matcher. Montreal Impact har därmed ett snitt per match på 0,53 poäng.

Tabell
Tabell & Poängställning
Konferenser
Liga
Eastern Conference
Eastern Conference
Grundserie 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Nashville 17 15 2 0 34 47 16 7 6 3 10 27 33 22 8 3 44 74
2 Inter Miami 16 6 8 2 15 26 17 10 3 4 6 33 33 16 11 6 21 59
3 New England Revolution 17 11 2 4 11 35 16 7 2 7 -2 23 33 18 4 11 9 58
4 Chicago Fire 16 9 2 5 9 29 17 7 5 5 2 26 33 16 7 10 11 55
5 Charlotte FC 17 10 4 3 21 34 16 5 4 7 -6 19 33 15 8 10 15 53
6 Philadelphia Union 16 7 5 4 10 26 17 6 3 8 1 21 33 13 8 12 11 47
7 FC Cincinnati 16 9 3 4 9 30 17 3 7 7 -15 16 33 12 10 11 -6 46
8 Columbus Crew 17 9 2 6 10 29 16 4 3 9 -4 15 33 13 5 15 6 44
9 Orlando City 16 9 3 4 10 30 17 3 4 10 -26 13 33 12 7 14 -16 43
10 New York City FC 17 5 6 6 6 21 16 4 6 6 -3 18 33 9 12 12 3 39
11 New York Red Bulls 16 6 3 7 -5 21 17 5 3 9 -12 18 33 11 6 16 -17 39
12 Toronto FC 17 6 9 2 3 27 16 3 3 10 -15 12 33 9 12 12 -12 39
13 Atlanta United 17 5 2 10 -7 17 16 4 4 8 -7 16 33 9 6 18 -14 33
14 DC United 16 5 5 6 -8 20 17 2 7 8 -13 13 33 7 12 14 -21 33
15 CF Montréal 16 4 5 7 -4 17 17 2 3 12 -26 9 33 6 8 19 -30 26
Eastern Conference
Grundserie 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Nashville 17 15 2 0 34 47 16 7 6 3 10 27 33 22 8 3 44 74
2 Inter Miami 16 6 8 2 15 26 17 10 3 4 6 33 33 16 11 6 21 59
3 New England Revolution 17 11 2 4 11 35 16 7 2 7 -2 23 33 18 4 11 9 58
4 Chicago Fire 16 9 2 5 9 29 17 7 5 5 2 26 33 16 7 10 11 55
5 Charlotte FC 17 10 4 3 21 34 16 5 4 7 -6 19 33 15 8 10 15 53
6 Philadelphia Union 16 7 5 4 10 26 17 6 3 8 1 21 33 13 8 12 11 47
7 FC Cincinnati 16 9 3 4 9 30 17 3 7 7 -15 16 33 12 10 11 -6 46
8 Columbus Crew 17 9 2 6 10 29 16 4 3 9 -4 15 33 13 5 15 6 44
9 Orlando City 16 9 3 4 10 30 17 3 4 10 -26 13 33 12 7 14 -16 43
10 New York City FC 17 5 6 6 6 21 16 4 6 6 -3 18 33 9 12 12 3 39
11 New York Red Bulls 16 6 3 7 -5 21 17 5 3 9 -12 18 33 11 6 16 -17 39
12 Toronto FC 17 6 9 2 3 27 16 3 3 10 -15 12 33 9 12 12 -12 39
13 Atlanta United 17 5 2 10 -7 17 16 4 4 8 -7 16 33 9 6 18 -14 33
14 DC United 16 5 5 6 -8 20 17 2 7 8 -13 13 33 7 12 14 -21 33
15 CF Montréal 16 4 5 7 -4 17 17 2 3 12 -26 9 33 6 8 19 -30 26
Western Conference
Western Conference
Grundserie 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Vancouver Whitecaps 17 11 2 4 28 35 16 7 5 4 10 26 33 18 7 8 38 61
2 FC Dallas 16 8 5 3 7 29 17 7 5 5 2 26 33 15 10 8 9 55
3 Houston Dynamo 17 8 6 3 5 30 17 6 4 7 -4 22 34 14 10 10 1 52
4 San Jose Earthquakes 17 7 5 5 4 26 16 7 5 4 4 26 33 14 10 9 8 52
5 St. Louis City 17 9 4 4 13 31 17 5 6 6 -3 21 34 14 10 10 10 52
6 Los Angeles FC 17 9 4 4 14 31 16 3 7 6 -1 16 33 12 11 10 13 47
7 Los Angeles Galaxy 17 7 6 4 5 27 16 4 5 7 -11 17 33 11 11 11 -6 44
8 Colorado Rapids 17 10 3 4 12 33 16 2 4 10 -13 10 33 12 7 14 -1 43
9 Portland Timbers 17 9 4 4 9 31 16 3 3 10 -10 12 33 12 7 14 -1 43
10 Seattle Sounders 16 7 4 5 2 25 17 4 6 7 -5 18 33 11 10 12 -3 43
11 Real Salt Lake 16 9 3 4 10 30 17 3 3 11 -10 12 33 12 6 15 0 42
12 Minnesota United 16 4 7 5 1 19 17 6 4 7 -5 22 33 10 11 12 -4 41
13 San Diego FC 16 6 5 5 8 23 17 3 6 8 -13 15 33 9 11 13 -5 38
14 Austin FC 16 4 6 6 -1 18 17 4 4 9 -20 16 33 8 10 15 -21 34
15 Sporting Kansas City 17 3 5 9 -11 14 16 3 0 13 -31 9 33 6 5 22 -42 23
Western Conference
Grundserie 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Vancouver Whitecaps 17 11 2 4 28 35 16 7 5 4 10 26 33 18 7 8 38 61
2 FC Dallas 16 8 5 3 7 29 17 7 5 5 2 26 33 15 10 8 9 55
3 Houston Dynamo 17 8 6 3 5 30 17 6 4 7 -4 22 34 14 10 10 1 52
4 San Jose Earthquakes 17 7 5 5 4 26 16 7 5 4 4 26 33 14 10 9 8 52
5 St. Louis City 17 9 4 4 13 31 17 5 6 6 -3 21 34 14 10 10 10 52
6 Los Angeles FC 17 9 4 4 14 31 16 3 7 6 -1 16 33 12 11 10 13 47
7 Los Angeles Galaxy 17 7 6 4 5 27 16 4 5 7 -11 17 33 11 11 11 -6 44
8 Colorado Rapids 17 10 3 4 12 33 16 2 4 10 -13 10 33 12 7 14 -1 43
9 Portland Timbers 17 9 4 4 9 31 16 3 3 10 -10 12 33 12 7 14 -1 43
10 Seattle Sounders 16 7 4 5 2 25 17 4 6 7 -5 18 33 11 10 12 -3 43
11 Real Salt Lake 16 9 3 4 10 30 17 3 3 11 -10 12 33 12 6 15 0 42
12 Minnesota United 16 4 7 5 1 19 17 6 4 7 -5 22 33 10 11 12 -4 41
13 San Diego FC 16 6 5 5 8 23 17 3 6 8 -13 15 33 9 11 13 -5 38
14 Austin FC 16 4 6 6 -1 18 17 4 4 9 -20 16 33 8 10 15 -21 34
15 Sporting Kansas City 17 3 5 9 -11 14 16 3 0 13 -31 9 33 6 5 22 -42 23
MLS 2026 - Grundserie
Grundserie 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Nashville 17 15 2 0 34 47 16 7 6 3 10 27 33 22 8 3 44 74
2 Vancouver Whitecaps 17 11 2 4 28 35 16 7 5 4 10 26 33 18 7 8 38 61
3 Inter Miami 16 6 8 2 15 26 17 10 3 4 6 33 33 16 11 6 21 59
4 New England Revolution 17 11 2 4 11 35 16 7 2 7 -2 23 33 18 4 11 9 58
5 Chicago Fire 16 9 2 5 9 29 17 7 5 5 2 26 33 16 7 10 11 55
6 FC Dallas 16 8 5 3 7 29 17 7 5 5 2 26 33 15 10 8 9 55
7 Charlotte FC 17 10 4 3 21 34 16 5 4 7 -6 19 33 15 8 10 15 53
8 St. Louis City 17 9 4 4 13 31 17 5 6 6 -3 21 34 14 10 10 10 52
9 San Jose Earthquakes 17 7 5 5 4 26 16 7 5 4 4 26 33 14 10 9 8 52
10 Houston Dynamo 17 8 6 3 5 30 17 6 4 7 -4 22 34 14 10 10 1 52
11 Los Angeles FC 17 9 4 4 14 31 16 3 7 6 -1 16 33 12 11 10 13 47
12 Philadelphia Union 16 7 5 4 10 26 17 6 3 8 1 21 33 13 8 12 11 47
13 FC Cincinnati 16 9 3 4 9 30 17 3 7 7 -15 16 33 12 10 11 -6 46
14 Columbus Crew 17 9 2 6 10 29 16 4 3 9 -4 15 33 13 5 15 6 44
15 Los Angeles Galaxy 17 7 6 4 5 27 16 4 5 7 -11 17 33 11 11 11 -6 44
16 Portland Timbers 17 9 4 4 9 31 16 3 3 10 -10 12 33 12 7 14 -1 43
17 Colorado Rapids 17 10 3 4 12 33 16 2 4 10 -13 10 33 12 7 14 -1 43
18 Seattle Sounders 16 7 4 5 2 25 17 4 6 7 -5 18 33 11 10 12 -3 43
19 Orlando City 16 9 3 4 10 30 17 3 4 10 -26 13 33 12 7 14 -16 43
20 Real Salt Lake 16 9 3 4 10 30 17 3 3 11 -10 12 33 12 6 15 0 42
21 Minnesota United 16 4 7 5 1 19 17 6 4 7 -5 22 33 10 11 12 -4 41
22 New York City FC 17 5 6 6 6 21 16 4 6 6 -3 18 33 9 12 12 3 39
23 Toronto FC 17 6 9 2 3 27 16 3 3 10 -15 12 33 9 12 12 -12 39
24 New York Red Bulls 16 6 3 7 -5 21 17 5 3 9 -12 18 33 11 6 16 -17 39
25 San Diego FC 16 6 5 5 8 23 17 3 6 8 -13 15 33 9 11 13 -5 38
26 Austin FC 16 4 6 6 -1 18 17 4 4 9 -20 16 33 8 10 15 -21 34
27 Atlanta United 17 5 2 10 -7 17 16 4 4 8 -7 16 33 9 6 18 -14 33
28 DC United 16 5 5 6 -8 20 17 2 7 8 -13 13 33 7 12 14 -21 33
29 CF Montréal 16 4 5 7 -4 17 17 2 3 12 -26 9 33 6 8 19 -30 26
30 Sporting Kansas City 17 3 5 9 -11 14 16 3 0 13 -31 9 33 6 5 22 -42 23
Lagens form
22:30 1/11
3 - 2
00:30 29/10
3 - 2
23:30 24/10
2 - 0
01:30 18/10
MLS - Omgång 30
0 - 2
01:30 15/10
2 - 1
01:30 11/10
4 - 1
01:30 1/10
0 - 3
01:30 19/9
MLS - Omgång 26
0 - 1
01:30 13/9
MLS - Omgång 25
0 - 1
04:30 10/9
MLS - Omgång 24
2 - 0
19:00 31/10
MLS - Omgång 33
1 - 1
00:30 29/10
4 - 0
19:30 24/10
MLS - Omgång 31
0 - 2
04:30 18/10
MLS - Omgång 30
1 - 1
01:30 15/10
MLS - Omgång 29
0 - 3
19:00 10/10
MLS - Omgång 28
2 - 1
01:30 27/9
MLS - Omgång 27
3 - 1
01:30 20/9
MLS - Omgång 26
0 - 2
03:30 13/9
MLS - Omgång 25
1 - 0
01:30 10/9
1 - 2
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
20:30 18/4
4 - 1
21:30 8/3
0 - 3
21/9 2025
0 - 2
26/4 2025
1 - 0
18/7 2024
2 - 2
20/6 2024
2 - 2
21/5 2023
2 - 1
23/4 2023
2 - 0
1/9 2022
0 - 1
9/4 2022
1 - 2
Lagens statistik i MLS
New York Red Bulls Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 16 17 33
Vunna matcher 6 5 11
Oavgjorda matcher 3 3 6
Förlorade matcher 7 9 16
Gjorda mål 24 21 45
Gjorda mål per match 1,50 1,24 2,65
Insläppta mål 29 33 62
Insläppta mål per match 1,81 1,94 3,65
Insläppta och gjorda mål per match 3,31 3,18 3,24
Montreal Impact Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 16 17 33
Vunna matcher 4 2 6
Oavgjorda matcher 5 3 8
Förlorade matcher 7 12 19
Gjorda mål 19 18 37
Gjorda mål per match 1,19 1,06 2,18
Insläppta mål 23 44 67
Insläppta mål per match 1,44 2,59 3,94
Insläppta och gjorda mål per match 2,63 3,65 3,15

Poängstatistik för New York Red Bulls - Montreal Impact

Vinsten innebär att på de seaste 5 matcherna har Montreal Impact vunnit 0, spelat 2 oavgjorda och förlorat 3 matcher. New York Red Bulls har vunnit 2, kryssat 0 och förlorat 3 av sina fem senast spelade matcher, men förlusten mot Montreal Impact inräknat.

En vinst på kontot innebär att Montreal Impact nu har spelat in 2 poäng av möjliga på de fem senaste matcherna. Inga nya poäng tilldelas New York Red Bulls efter förlusten – vilket innebär totalt 6 poäng av möjliga på deras fem senast spelade matcher.

Målstatistik för New York Red Bulls och Montreal Impact

New York Red Bulls har ett målsnitt på 1,50 gjorda mål per hemmamatch i MLS. I MLS har New York Red Bulls släppt in 29 mål på hemmaplan denna säsongen.

Under denna säsongen i MLS har New York Red Bulls gjort totalt 45 mål på 33 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 2,65 mål per match. New York Red Bulls har denna säsongen släppt in totalt 62 mål i ligan. Det innebär att på de 33 matcher som spelats så har New York Red Bulls 3,65 insläppta mål per match.

På bortaplan har Montreal Impact denna säsong ett facit med 18 gjorda mål på 17 spelade matcher. Montreal Impact har på bortaplan släppt in 44 mål i MLS. På de 17 bortamatcher som Montreal Impact spelat så har man ett genomsnitt på 2,59 insläppta mål.

Offensivt har Montreal Impact gjort 2,18 mål per match i MLS på de 33 matcher som spelats under säsongen. Totalt under säsongen i ligan så har Montreal Impact, på 33 spelade matcher, släppt in 3,94 mål i snitt per match.