Watford – Arsenal 15/9, odds, livestream, speltips

Vicarage Road2 - 22019-09-15 17:30Premier League Omgång 5 Stad: WatfordUnderlag: GräsKapacitet: 23700
Bästa matchoddsen
14.15
X4.00
21.91
Vinstchans
Odds för Watford - Arsenal
1-X-2 - Vinnare
Spelbolag
1
X
2
Bonus
10bet
Bonuserbjudande 100% upp till 500 kr
888sport
Bonuserbjudande 500% bonus upp till 500 kr
bet365
Bonuserbjudande Upp till 1000 kr i spelkrediter
Bethard
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
Betsafe
Bonuserbjudande 100% i bonus upp till 500 kr
Betsson
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
betway
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
bwin
Bonuserbjudande 100% i bonus upp till 250 kr
ComeOn
Bonuserbjudande 200% bonus upp till 1000kr
Hajper
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
LeoVegas
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 2000 kr
NordicBet
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
Paf
Bonuserbjudande 100 kr extra att spela för
ScandiBet
Snabbare
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 2500 kr
SpeedyBet
Bonuserbjudande Ingen välkomstbonus
Unibet
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 2000 kr

Oddsen uppdaterades 2019-09-15 17:29:13. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Speltips

Watford är, lite oväntat, jumbo i Premier League så här långt. På Söndag tar man emot ett Arsenal som blandat och gett i ligaspelet under de fyra förutvarande matcherna. Watford imponerade under stora delar av förra säsongen men hittills har man inte visat någon storform. Arsenal inledde fint men har inte vunnit på två raka ligamatcher. Dock har de en vass offensiv som sannolikt kommer ställa till med problem för hemmalaget. I vårt speltips väljer vi att spela på att gästerna vinner. Vi spelar ettan hos Bethard till oddset 2,05.

Watford med nygammal tränare

Man valde att bryta med förra årets succé Javi Gracia redan efter ett par omgångar, detta efter att han hade blivit den förste tränare under ägarfamiljen Pozzi att förnya sitt kontrakt bara ett par månader tidigare. Han ersattes med den tränare han ersatte när han kom till Watford, Quique Sanchez Flores. Ett anmärkningsvärt väl kan tyckas och frågan år huruvida han kan lyckas att skaka liv i ett Watford i dålig form. Med en inspelat poäng på fyra matcher så behöver man all hjälp man kan få.

Arsenal behöver hålla tätt

Arsenals offensiv är det ingen som tvivlar på. Med spelare som Lacazette, Aubameyang och Pepe så kommer målen att trilla in framåt. Det är däremot defensiven som är ett orosmoln. Faktum är att Arsenal, tillsammans med Tottenham, är näst sämst utav lagen på övre halvan vad gäller insläppta mål. Man har släppt in sex mål på fyra matcher och man har bara hållit en nolla. Här behöver man bli bättre om man skall vara med i toppen. Formen är dalande då man inledde med två raka för att sedan förlora sin första match i mötet mot Liverpool. I förra omgången ledde man med 2-0 i halvtid mot Tottenham men kunde inte stå emot i andra och matchen slutade oavgjort, 2-2.

Speltips - Gästerna vinner

Arsenal har 6-3 i inbördes möten mot Watford och en svit på tre raka segrar. Watford har inte vunnit sedan hösten 2017 och mycket talar för att man inte vinner denna gången heller. I vårt speltips väljer vi att spela på att gästerna vinner. Vi spelar tvåan hos Bethard till oddset 2,05.

Matchen är tippad av

Watford - Arsenal odds och speltips skrivet av Andreas

Andreas

Matchfakta och matchinfo

Matchinfo Watford – Arsenal i 15 september

Watford och Arsenal möttes den 2019-09-15 med matchstart 17:30 i Premier League.

Watford - Arsenal kryssade

Det blev till slut oavgjort mellan Watford - Arsenal och slutsiffrorna blev 2 - 2. Både The Hornets och Arsenal kommer tilldelas 1 nya poäng efter det oavgjorda resultatet i matchen.

1X2-oddsen på Watford - Arsenal

Inför matchen mellan WFC och Arsenal i Premier League så var Arsenal spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Arsenal hittade du hos Betsafe till 1.91 gånger pengarna. I vår oddsjämförelse så gav de 17 spelbolagen i snitt oddset 4,04 på att Arsenal skulle vinna matchen.

Ett spel på Watford, som var nederlagstippade hos spelbolagen, kunde du spela till 4.15 gånger pengarna hos Unibet. I vår oddsjämförelse på detta möte så gav de 17 spelbolagen i snitt oddset 1,87 på Watford som vinnare.

Unibet var det spelbolag som gav det bästa oddset 4.00 på att The Hornets och The Gunners skulle kryssa i mötet. Ett oavgjort spel på The Hornets - Arsenal gav inför mötet i snitt oddset 3,92 gånger pengarna hos de 17 spelbolagen i listan ovan.

Poängfacit Watford

Hemmalaget Watford har på 4 spelade matcher 2 poäng i event. WFC har ett hemmafacit med 0,50 poäng per match.

1 poäng har Watford facit så här långt på 4 matcher i Premier League. På bortaplan har The Hornets därmed 0,25 poäng per match.

På de totalt 8 matcher The Hornets har spelat under säsongen i Premier League så har laget kammat hem 3 poäng. Watford har därmed ett poängsnitt per match på 0,38.

Poängfacit Arsenal

På hemmaplan har The Gunners fått ihop 10 poäng i Premier League denna säsong på 4 spelade matcher. Arsenal har ett facit på 2,50 poäng per hemmamatch.

På bortaplan så har Arsenal i Premier League under säsongen 5 inspelade poäng på 4 matcher laget har spelat. Detta innebär att Arsenal har ett facit med 1,25 poäng per bortamatch.

15 poäng har The Gunners tagit i Premier League under säsongen som gått, på de 8 matcher man spelat. Detta gör att The Gunners har ett snitt på 1,88 poäng per match.

Tabell
Tabell
5 SenasteMaVOFGM-IMP
1 Liverpool 440012-41244008-212880020-624
2 Manchester City 421114-47430113-59851227-916
3 Arsenal 43108-51041215-65843113-1115
4 Leicester 431010-21041124-54842214-714
5 Chelsea 41216-55430112-99842218-1414
6 Crystal Palace 42204-1842024-7684228-814
7 Burnley 43016-3940315-63833211-912
8 West Ham 42025-7641306-46833211-1112
9 Tottenham 43019-3940225-92832314-1211
10 Bournemouth 41217-7542026-66832313-1311
11 Wolverhampton 41216-7541215-45824211-1110
12 Manchester United 42117-3740222-5282339-89
13 Sheffield United 41032-4341305-3682337-79
14 Brighton 41215-4541123-6482338-109
15 Aston Villa 41215-4541038-83822413-128
16 Newcastle 41212-2541033-11382245-138
17 Southampton 40134-10142024-5682158-157
18 Everton 42025-7640131-6182156-137
19 Norwich 42029-11640041-100820610-216
20 Watford 40223-8240131-12180354-203
Lagens form
Match
Resultat
16:005/10
5/10 16:00
Premier League
0 - 0
16:0028/9
28/9 16:00
2 - 0
16:0021/9
21/9 16:00
Premier League
8 - 0
17:3015/9
15/9 17:30
Premier League
2 - 2
16:0031/8
31/8 16:00
Premier League
1 - 1
16:0024/8
24/8 16:00
Premier League
1 - 3
16:0017/8
17/8 16:00
Premier League
1 - 0
16:0010/8
10/8 16:00
Premier League
0 - 3
Match
Resultat
15:006/10
6/10 15:00
Premier League
1 - 0
21:0030/9
30/9 21:00
Premier League
1 - 1
17:3022/9
22/9 17:30
Premier League
3 - 2
17:3015/9
15/9 17:30
Premier League
2 - 2
17:301/9
1/9 17:30
Premier League
2 - 2
18:3024/8
24/8 18:30
Premier League
3 - 1
13:3017/8
17/8 13:30
Premier League
2 - 1
15:0011/8
11/8 15:00
Premier League
0 - 1
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
Match
Resultat
17:3015/9
15/9 17:30
Premier League
2 - 2
21:0015/4
15/4 21:00
Premier League
0 - 1
16:0029/92018
2018 29/9 16:00
Premier League
2 - 0
14:3011/32018
2018 11/3 14:30
Premier League
3 - 0
18:3014/102017
2017 14/10 18:30
Premier League
2 - 1
20:4531/12017
2017 31/1 20:45
Premier League
1 - 2
16:0027/82016
2016 27/8 16:00
Premier League
1 - 3
16:002/42016
2016 2/4 16:00
Premier League
4 - 0
18:3017/102015
2015 17/10 18:30
Premier League
0 - 3
Lagens statistik i Premier League
Watford HemmaBortaTotalt
Spelade matcher448
Vunna matcher000
Oavgjorda matcher213
Förlorade matcher235
Gjorda mål314
Gjorda mål per match0,750,250,50
Insläppta mål81220
Insläppta mål per match2,003,002,50
Insläppta och gjorda mål per match2,753,253,00
Arsenal HemmaBortaTotalt
Spelade matcher448
Vunna matcher314
Oavgjorda matcher123
Förlorade matcher011
Gjorda mål8513
Gjorda mål per match2,001,251,63
Insläppta mål5611
Insläppta mål per match1,251,501,38
Insläppta och gjorda mål per match3,252,753,00

Poängstatistik för Watford - Arsenal

Ett kryss i matchen betyder att de fem senast spelade matcherna för WFC har resulterat i 0 vinster, 2 förluser och 3 kryss. Arsenal har på lika många matcher spelat ihop 2 vinster, 0 förluster och 3 kryss.

3 poäng för The Hornets, och 9 poäng för The Gunners av de 15 möjliga på de fem senast spelade matcherna är resultatet efter att båda lag tilldelats poäng efter krysset.

Målstatistik för Watford och Arsenal

På hemmaplan har Watford gjort 3 mål i Premier League, vilket innebär att Watford har ett snitt på 0,75 gjorda mål per match. I Premier League har Watford släppt in 8 mål på hemmaplan denna säsongen.

Per match har Watford ett snitt på 0,50 gjorda mål, på de 8 matcher som spelats i Premier League under säsongen som gått. Watford har denna säsongen släppt in totalt 20 mål i ligan. Det innebär att på de 8 matcher som spelats så har Watford 2,50 insläppta mål per match.

Under säsongen i Premier League har Arsenal gjort 5 mål på de 4 bortamatcher man spelat. The Gunners har å sin sida ett bortafacit med 6 insläppta mål under säsongen i Premier League.

Bortalaget The Gunners har under säsongen i Premier League totalt gjort 13 mål i de 8 matcher som man har spelat. Det innebär att The Gunners har ett snitt på 1,63 gjorda mål i varje match. Totalt under säsongen i ligan så har Arsenal, på 8 spelade matcher, släppt in 1,38 mål i snitt per match.