Du kan inte längre rösta på matchen mellan Chile - Argentina. Se resultatet från omröstningen nedan.
Chile - Argentina
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Upp till 1500 kr + 64 kr på Expekt-tipset
- Omsättningskrav 15x, minsta odds 1.80
Oddsen uppdaterades 2025-06-06 02:52:14. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Chile mötte Argentina den 06-06-2025
Mötet i VM-kvalet mellan Chile och Argentina spelades den 6/6 avspark med start kl. 03:00.
Argentina vann matchen mot Chile
Argentina vann matchen mot Chile med resultatet 1 - 0. Vinsten mot Chile innebär nya poäng till Argentina i tabellen för VM-kvalet. Chile kommer inte tilldelas några nya poäng efter förlusten. Efter att poängen för den spelade matchen delats ut hittar vi Chile plats 10 med 10 poäng, och Argentina på plats 1 med totalt 38 poäng.
Oddsen inför Chile - Argentina
Inför mötet mellan Chile - Argentina i VM-kvalet så talade spelbolagens odds för en seger till Argentina och Expekt gav då det bästa oddset till 1.87 gånger pengarna. I snitt låg oddset på en vinst till Argentina på 5,45 gånger pengarna, hos de 7 spelbolagen som finns med på vår lista ovan.
Unibet gav det högsta odds på Chile, som var nederlagstippade mot Argentina, till 6.00 gånger pengarna. I snitt gav de 7 spelbolagen i vår lista oddset 1,73 att Chile skulle ta en oväntad seger.
Det bästa spelet på ett oavgjort resultat mellan Chile och Argentina hittade du hos Unibet till oddset 3.60. De 7 spelbolagen i vår oddsjämförelse gav i snitt oddset 3,45 gånger pengarna på ett oavgjort resultat mellan Chile - Argentina.
Poängfacit Chile
Chile har på hemmaplan i VM-kvalet spelat 9 matcher och har 0 poäng i tabellen. Detta innebär att Chile i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.
Chile har på bortaplan i VM-kvalet denna säsong 1 inspelade poäng på 9 matcher. I VM-kvalet har Chile med andra ord 0,11 inspelade poäng per match på bortaplan.
I VM-kvalet har Chile denna säsong 1 inspelade poäng på de 18 matcher man har spelat. Per match har Chile ett snitt på 0,11 poäng.
Poängfacit Argentina
Argentina facit så här långt är 0 inspelade poäng i VM-kvalet på 9 hemmamatcher. Argentina har ett facit på 0 poäng per hemmamatch.
16 poäng har Argentina i bortafacit så här långt på de 9 matcher man spelat i VM-kvalet. Detta innebär att Argentina har ett facit med 1,78 poäng per bortamatch.
Argentina har i VM-kvalet ett facit på 16 poäng på 18 spelade matcher under säsongen. Per match har laget därmed tagit 1,78 poäng i snitt.
| Europa - Grupp A | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Tyskland | 3 | 12 | 9 | 3 | 1 | 6 | 6 | 13 | 15 |
| 2 | Slovakien | 3 | 5 | 9 | 3 | -7 | 3 | 6 | -2 | 12 |
| 3 | Nordirland | 3 | 2 | 6 | 3 | -1 | 3 | 6 | 1 | 9 |
| 4 | Luxemburg | 3 | -5 | 0 | 3 | -7 | 0 | 6 | -12 | 0 |
| Europa - Grupp D | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Frankrike | 3 | 8 | 9 | 3 | 4 | 7 | 6 | 12 | 16 |
| 2 | Ukraina | 3 | 1 | 6 | 3 | -2 | 4 | 6 | -1 | 10 |
| 3 | Island | 3 | 3 | 4 | 3 | -1 | 3 | 6 | 2 | 7 |
| 4 | Azerbajdzjan | 3 | -4 | 1 | 3 | -9 | 0 | 6 | -13 | 1 |
| Europa - Grupp G | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nederländerna | 4 | 16 | 10 | 4 | 7 | 10 | 8 | 23 | 20 |
| 2 | Polen | 4 | 5 | 10 | 4 | 2 | 7 | 8 | 7 | 17 |
| 3 | Finland | 4 | -1 | 6 | 4 | -5 | 4 | 8 | -6 | 10 |
| 4 | Malta | 4 | -6 | 1 | 4 | -9 | 4 | 8 | -15 | 5 |
| 5 | Litauen | 4 | -3 | 2 | 4 | -6 | 1 | 8 | -9 | 3 |
| Europa - Grupp H | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Österrike | 4 | 12 | 10 | 4 | 6 | 9 | 8 | 18 | 19 |
| 2 | Bosnien | 4 | 3 | 9 | 4 | 7 | 8 | 8 | 10 | 17 |
| 3 | Rumänien | 4 | 8 | 9 | 4 | 1 | 4 | 8 | 9 | 13 |
| 4 | Cypern | 4 | 0 | 5 | 4 | 0 | 3 | 8 | 0 | 8 |
| 5 | San Marino | 4 | -18 | 0 | 4 | -19 | 0 | 8 | -37 | 0 |
| Asien - Tredje rundan - Grupp A | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Iran | 5 | 9 | 13 | 5 | 2 | 10 | 10 | 11 | 23 |
| 2 | Uzbekistan | 5 | 6 | 13 | 5 | 1 | 8 | 10 | 7 | 21 |
| 3 | Förenade Arabemiraten | 5 | 7 | 8 | 5 | 0 | 7 | 10 | 7 | 15 |
| 4 | Qatar | 5 | 6 | 12 | 5 | -13 | 1 | 10 | -7 | 13 |
| 5 | Kirgizistan | 5 | 1 | 7 | 5 | -7 | 1 | 10 | -6 | 8 |
| 6 | Nordkorea | 5 | -3 | 2 | 5 | -9 | 1 | 10 | -12 | 3 |
| Afrika - Grupp A | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Egypten | 5 | 11 | 15 | 5 | 7 | 11 | 10 | 18 | 26 |
| 2 | Burkina Faso | 5 | 5 | 9 | 5 | 10 | 12 | 10 | 15 | 21 |
| 3 | Sierra Leone | 5 | 2 | 9 | 5 | 0 | 6 | 10 | 2 | 15 |
| 4 | Guinea Bissau | 5 | 1 | 6 | 5 | -3 | 4 | 10 | -2 | 10 |
| 5 | Etiopien | 5 | 1 | 7 | 5 | -6 | 2 | 10 | -5 | 9 |
| 6 | Djibouti | 5 | -11 | 1 | 5 | -17 | 0 | 10 | -28 | 1 |
| Afrika - Grupp E | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Marocko | 4 | 9 | 12 | 4 | 11 | 12 | 8 | 20 | 24 |
| 2 | Niger | 4 | 1 | 6 | 3 | -3 | 6 | 7 | -2 | 12 |
| 3 | Tanzania | 3 | -4 | 0 | 4 | 0 | 7 | 7 | -4 | 7 |
| 4 | Zambia | 4 | -2 | 3 | 3 | -1 | 3 | 7 | -3 | 6 |
| 5 | Kongo-Brazzaville | 2 | -6 | 1 | 3 | -5 | 0 | 5 | -11 | 1 |
| Sydamerika | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Argentina | 9 | 16 | 22 | 9 | 5 | 16 | 18 | 21 | 38 |
| 2 | Ecuador | 9 | 9 | 21 | 9 | 0 | 11 | 18 | 9 | 32 |
| 3 | Colombia | 9 | 9 | 18 | 9 | 1 | 10 | 18 | 10 | 28 |
| 4 | Uruguay | 9 | 12 | 20 | 9 | -2 | 8 | 18 | 10 | 28 |
| 5 | Brasilien | 9 | 13 | 20 | 9 | -6 | 8 | 18 | 7 | 28 |
| 6 | Paraguay | 9 | 6 | 20 | 9 | -2 | 8 | 18 | 4 | 28 |
| 7 | Bolivia | 9 | 6 | 17 | 9 | -24 | 3 | 18 | -18 | 20 |
| 8 | Venezuela | 9 | 4 | 16 | 9 | -14 | 2 | 18 | -10 | 18 |
| 9 | Peru | 9 | -1 | 10 | 9 | -14 | 2 | 18 | -15 | 12 |
| 10 | Chile | 9 | 1 | 10 | 9 | -19 | 1 | 18 | -18 | 11 |
| Europa - Grupp J | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Belgien | 4 | 14 | 10 | 4 | 8 | 8 | 8 | 22 | 18 |
| 2 | Wales | 4 | 9 | 9 | 4 | 1 | 7 | 8 | 10 | 16 |
| 3 | Nordmakedonien | 4 | 5 | 6 | 4 | -2 | 7 | 8 | 3 | 13 |
| 4 | Kazakstan | 4 | 2 | 4 | 4 | -6 | 4 | 8 | -4 | 8 |
| 5 | Liechtenstein | 4 | -12 | 0 | 4 | -19 | 0 | 8 | -31 | 0 |
| Chile | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 9 | 9 | 18 |
| Vunna matcher | 2 | 0 | 2 |
| Oavgjorda matcher | 4 | 1 | 5 |
| Förlorade matcher | 3 | 8 | 11 |
| Gjorda mål | 8 | 1 | 9 |
| Gjorda mål per match | 0,89 | 0,11 | 1,00 |
| Insläppta mål | 7 | 20 | 27 |
| Insläppta mål per match | 0,78 | 2,22 | 3,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 1,67 | 2,33 | 2,00 |
| Argentina | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 9 | 9 | 18 |
| Vunna matcher | 7 | 5 | 12 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 1 | 2 |
| Förlorade matcher | 1 | 3 | 4 |
| Gjorda mål | 20 | 11 | 31 |
| Gjorda mål per match | 2,22 | 1,22 | 3,44 |
| Insläppta mål | 4 | 6 | 10 |
| Insläppta mål per match | 0,44 | 0,67 | 1,11 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,67 | 1,89 | 2,28 |
Poängstatistik för Chile - Argentina
Argentina har vunnit 2, kryssat 1 och förlorat 2 av sina fem senast spelade matcher, med vinsten mot Chile inräknat. Förlusten för Chile innebär att man på de 5 senaste matcherna har vunnit 0, spelat 1 oavgjorda och förlorat 4 matcher.
Vinsten innebär att Argentina plockar nya poäng, och har tagit totalt 7 poäng av möjliga på sina fem senaste matcher. Förlusten för Chile innebär noll poäng, och de har nu ett facit av 1 inspelade poäng av möjliga på de 5 senaste matcherna.
Målstatistik för Chile och Argentina
Chile har ett målsnitt på 0,89 gjorda mål per hemmamatch i VM-kvalet. Chile har totalt släppt in 7 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i VM-kvalet. På de 9 hemmamatcherna så har Chile därmed ett snitt på 0,78 insläppta mål per match.
På de 18 matcher Chile spelat i VM-kvalet denna säsong så har laget gjort totalt 9 mål, med ett snitt på 1,00 mål per match. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har Chile ett snitt på 3,00 insläppta mål per match, på de 18 matcher som spelats.
Argentina har ett snitt på 1,22 gjorda bortamål i VM-kvalet på de 9 bortamatcher man spelat under säsongen. På bortaplan har Argentina i genomsnitt släppt in 0,67 mål på de 9 bortamatcher man spelat.
Per match har Argentina i snitt producerat 3,44 mål framåt på de 18 matcher som spelats i VM-kvalet. Under den gångna säsongen i ligan så har Argentina släppt in totalt 10 mål. Detta innebär att Argentina har ett målsnitt på 1,11 insläppta mål totalt under de 18 matcher som spelats under säsongen i VM-kvalet.


